12 ступенів пихи, за святим Бернардом

 

 

Що цікаво: на думку цього святого абата і Вчителя Церкви з ХІІ століття, кожний ступінь пихи може стати ступенем смирення.

Яким саме чином?

Усі знають давній вислів: «цікавість — перша сходинка до пекла». Однак мало хто знає, що ця приказка має зв’язок із першим містичним трактатом св. Бернарда з Клерво. Цей монах-цистерціанець у 1124 році написав «Книгу про ступені покори і пихи». Першим ступенем там є саме цікавість.

Назвімо їх усі.  

 

1. Цікавість.

Тут ідеться про непотрібне вникання у справи ближніх, непотрібне — тобто таке, що не є ні звертанням про допомогу, ні її наданням.  

 

2. Легковажність.

Вона полягає в легкому переході від заздрості до радості від своєї вигаданої вищості. Заздрість з’являється тоді, коли гордовита людина бачить когось кращого від себе. А радість — коли грішник зауважує когось гіршого від себе.  

 

3. Неналежна веселість.

Неналежна, тому що виникає зі звертання уваги на свої гадані переваги, з чим поєднується невизнання заслуг іншого. Про людину, в якій панує така веселість, св. Бернард пише, що вона «швидка на жарти, схильна й поспішна у сміху».  

 

4. Чванливість.

Її можна розпізнати у багатомовності. Якщо хтось чванькуватий, то — за думкою св. Бернарда — така людина «жадає і прагне слухачів, перед якими могла би похвалитися…, на яких могла би вилити те, що відчуває, аби довідалися про її велич».  

 

5. Відосібнення.

Згадане відосібнення це просто лінощі «у виконанні суспільних обов’язків», зате велика ревність у виконанні всього, що вирізняє пихату людину від членів її групи.  

 

6. Зарозумілість.

Зарозумілість це віра в те, що ти досконаліший за інших.  

 

7. Зухвалість.

Людина, що відзначається зухвалістю, «на зібраннях сідає на перші місця, в нарадах перша забирає голос».  

 

8. Захист гріхів.

Способи цього захисту вельми різноманітні, наприклад, ствердження «я цього не робив».  

 

9. Брехливе визнавання гріхів.

З’являється тоді, коли заперечення всім відомих учинків нічого не дасть. Тоді, на думку гордовитої людини, краще удавано зізнатися у провині. Люди, які так чинять, «змінюють свою провину, збільшують її так сильно, що всі ставлені їм докори виглядають недостовірно… Коли ж провина така очевидна, що жодним чином приховати її неможливо, вони вдають сокрушення в голосі, хоч не мають його в душі».  

 

10. Бунт.

Тут ідеться про бунт проти настоятеля. Настоятелем, про якого мова, є абат або наставник монастиря. Однак це може бути й у випадку дитини, що бунтує, або начальника на роботі. Наслідки бунту: полишення цієї спільноти, наприклад, сім’ї, та свобода грішити, що слідує за цим.  

 

11. Свобода грішити.

Через неї людина — вже не боячись настоятелів (наприклад, батьків) і  не соромлячись інших членів спільноти (наприклад, родичів) «зі ще більшою розгнузданістю, що підживлюється сваволею, вдовольняє свої жадання». На цьому рівні пихи людина, однак, ще не втратила страх Божий, і тому гріхи скоює «не без певного вагання».  

 

12. Гріховна залежність.

Якщо, однак, проступки грішника не зустрінуть кари Божої, то тоді такий нещасний шукає нових задоволень: «а вони заводять його щоразу далі. Розбурхується пожадання, розум впадає у стан сплячки, а залежність стискає лещата». Через гріховну залежність людина «втрачає розум» і бездумно прямує до смерті. Тобто до вічного засудження у пеклі. Тоді також, немов навіжена, вона заявляє: «Бога немає!»

За того, хто перебуває на якомусь ступені пихи, св. Бернард пропонує молитися. Аби, коли ця людина опам’ятається, вона опинилася на відповідному ступені смирення. За Бернардом, кожний ступінь пихи може стати ступенем смирення. Так буде тоді, коли, наприклад, замість піддаватися гріховній залежності, людина її в собі розпізнає і стане з нею боротися.

В такому разі 12-й ступінь пихи стане 1‑м ступенем смирення. Відповідно, 11 буде другим, 10 — третім, і так далі.

 

Джерело: http://credo.pro


23.08.2017 4579 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

608
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2233
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1984
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2011
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6010 53
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2289 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

150

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

977

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

979

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1224
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

461
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1916
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3816
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26330
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

409
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10326 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7868
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

419
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

420
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

501
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1430
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

1023