Шеф-редактор альманаху "Мантикора" Володимир Єшкілєв: "Все поміняється, але книжка залишиться"

 

/data/blog/33509/7a771bcf7ab7c02d94bfdf40d2d6d710.jpg

 

В Івано-Франківську триває міжнародний фестиваль матеріалістичної літератури «Карпатська мантикора». Проводиться він вже вдруге. Перший раз його провели у 2011 році.

 

Цьогорічна «Мантикора» проходить під девізом «Час діяти!» і матиме на меті обговорити сучасний стан і перспективи дитячої та підліткової метареалістичної літератури.

 

Програма Фестивалю включатиме круглі столи, доповіді, обговорення, дискусії на актуальні теми за участю письменників-фантастів, художників-оформлювачів фантастичної та літературних критиків з України, Росії, Швейцарії. За традицією, до участі у Фестивалі також долучаться переможці конкурсу підліткової фантастики «Золота Мантикора-2013», оголошеного влітку минулого року редакцією альманаху «Мантикора».

 

Цьогоріч, як і в минулому році головну премію конкурсу – «Золоту Мантикору» - так і не було присуджено жодному письменнику. Премію ж «Велика Залізна Мантикора» в цьму році в цьому році отримає письменниця з Санкт-Петербургу Тетяна Томах (торік таку премію отримав письменник Володимир Венгловський). Крім того, буде вручено три премії «Залізна Мантикора» та 10 дипломів лауреата конкурсу.

 

Ще однією подією Фестивалю стане презентація другого числа альманаху «Мантикора» - шеф-редактори Володимир Єшкілєв і Наталья Щерба.

 

Про мету фестивалю та «фантастичну Україну» «Фіртка» розмовляла з Володимиром Єшкілєвим.

 

Навіщо Вам цього всього?

- Власне метою цього всього фестивалю є реабілітація фантастики в Україні. Тому, що в Україні склалася така ситуація, що література суспільством завжди вважалася чимось дотичним до визвольних змагань, політики. Тобто, література, так як служанка якоїсь суспільно-політичної ситуації… вона повинна до чогось закликати, до чогось вести. Відповідно, на тлі цієї ідеї, фантастика виглядала чимось не серйозним, маргінальним, чимось таким, що явно не слугує тому, що чекає від неї широкі народні маси.

І, відповідно, фантастика в Україні і не розвивалася. Одне прізвище Олеся Бердника не рятує ситуацію. І в цьому ми відстали. Так сталося що на початку 21 століття коли взагалі літературні практики всі занепали: всюди стали зменшуватися наклади, все стало занепадати в літературі, зявився інтернет і електронні речі, які вбивають книжку як таку.

А фантастика стала тим локомотивом який почав витягувати літературу із, так би мовити, «заднього місця». Революційним моментом стала поява книжки Гаррі Поттер, яка власне поміняла структуру публіки, що читає, в планетарному масштабі. І, безперечно, що тепер фантастика є локомотивом, вона із якоїсь такої утриманки перетворилася на передову частину літератури.

 

В Україні теж?

А в Україні нічого такого не помінялося. У нас архаїка, у нас дикість. Люди мислять так, як вони мислили у 20 роках ХХ століття. Відповідно, ми хочемо цю ситуацію якимось чином переламати. Ось і все. Ми хочемо зробити так, тому що в Україні книжка теж занепадає. Чому? Тому, що не читають. Традиціно не читали, плюс ще зараз додаються реалії ХХІ століття з інтернетом і всім іншим, і взагалі перестають читати.

 

Чому гасло фестивалю «Час діяти!»?

Власне фантастика це те, чим можна зацікавити дітей і підлітків. Тим, чим можна зацікавити молодше покоління. Тому в нас таке гасло фестивалю –  «Час діяти!». Тому, що якщо ми не будемо діяти зараз, якщо ми не виховаємо на фантастиці, на фентезі це нове покоління читачів, то потім дорослими вони перейдуть на іншу літературу, але починати то з чогось потрібно!? Тоді ми втратимо останні надії і через 20 років в Україні ні українською, ні російською, ні англійською мовою вже ніхто не буде читати.

Коли прийдуть китайці і населення стане євро-китайським, тоді може знову почнуть читати. Але вже почнуть читати напевне Лао Яня чи Кінь Цяо, але не будуть читати нас. От і все.

 

Чи має Українська фантастика той потенціал, щоби зацікавити читача?

Потенціал то вона має, але будь який потенціал – це всього лише потенціал. І якщо йього не розвинути, якщо його не перетворити у щось масове, щось грамотне, підтримуване і фінансовуване, то, безперечно, воно так і залишиться потенціалом, який поки що залишається в Україні. В нас три століття одні потенціали і нічого з тих потенціалів не робиться.

 

Інтернет заможе замінити паперову книжку?

Ніколи. Це різні речі. Так само, як колись вважалося, що телебачення повністю знищить радіо, а кіноіндустрія - театри. Це були 50-ті роки ХХ століття. І аналітики, мас-мадіа вважли, що радіо помре, що його витисне телебачення. Але цього не відбулося.

 

Але і радіо уже не те…

Правильно, радіо уже не те. І книжка буде не тою, і інтернет буде не тим. Все поміняється, але книжка залишиться. І важливо, щоб це була українська книжка, бо ми живемо в час глобальних маніпуляцій. І щоб нами не маніпулювали ззовні, важливо щоб ми мали що протиставити своє сучасне, важливо, щоб ми зайняли певні ніші. Для цього ми і започаткували Фестиваль метареалістичної літератури "Карпатська Мантикора" - щоб сформувати кістяк, який би напрацьовував концепти і виробляв стратегію розвитку сучасної актуальної літератури в Україні в контексті світових трендів. 


22.03.2013 2475 1
Коментарі (1)

Оля 2013.03.22, 17:47
цікаві події відбуваються на нашому "хуторі"))))))))))))))))
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10731 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1784
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1678
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2697
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4534
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3179

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

262

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1000

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1401

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1289
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1663
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1457
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1183
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

549
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

623
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1823
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1954 8
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20317
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

297
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

650 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

689
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1033