Хто замовляє музику в партіях?

 

Життєва мудрість про те, що хто платить, той і замовляє музику красиво відображена у результатах останній соціологічних опитуваннях від IFES: лише 17% виборців вважають, що політичні партії служать їхнім інтересам.

 

Це і не дивно, адже більшість теперішніх партій навіть і не намагаються залучати кошти від громади. Бо діють як політичні проекти, а не ціннісні та справжні політичні сили. Тому і шукають «інвесторів» не серед громадян, а у офісах провідних фінансово-промислових груп. Замість того щоб презентувати наші з вами інтереси, вони представляють інтереси тих олігархів що в них «інвестують» свої гроші.

 

Як результат ми ніколи не бачимо щирих звітів та опублікованих бюджетів місцевих осередків ні після виборчих кампаній, ні за період поточного функціонування партій. Тепер настав час розкрити політичні бюджети для того щоб ввести нові стандарти у політичний процес та кардинально підвищити якість партійного будівництва і, як наслідок, публічної політики. В контексті популярної нині теми євроінтеграції прозоре фінансування партій це один із стандартів ЄС (всі політичні лідери на ефірах заявляють що Україні потрібно впроваджувати такі стандарти, а ось це можливість почати із себе) та основна вимога GRECO для боротьби з політичною корупцією.

 

Якщо коротко проаналізувати результати впровадження прозорих методів фінансування та практики звітування за використані кошти українськими партійцями, то це приведе до чотирьох ключових змін у відносинах між політиками та громадянами:


По-перше, це заставить створювати реальні політичні партії з цінностями, принципами та якісними програмами, адже основними інвесторами в нові політичні сили стануть активні громадяни та середній клас. У яких є певні цінності та активний інтерес вимагати якісний політичний «продукт» у вигляді ефективного управління, відповідальності та нового стилю політичного лідерства. Адже виборці тепер захочуть дізнатись куди саме пішли їхні кошти і наскільки вони ефективно «інвестовані» в реальну діяльність. Також це ще одна можливість навчити українського виборця вкладати постійно у своє політичне майбутнє!

 

По-друге, це перший реальний крок до подолання політичної корупції яка тягне за собою побутову корупції та закритість державного бюджету. Адже не секрет що активні партійці та політичні лідери з часом займають високі державні посади і переносять саме партійні принципи корупції замість відкритої конкуренції на державну машину. Ще на рівні політичних партій повинні працювати принципи підзвітності, демократичності через відкриту конкуренцію та оцінювання ефективності роботи.

 

По-третє, це радикально змінить ведення виборчих кампаній і вирівняє конкуренцію. Виборці отримають шанс зняти ширму із шоу «Хто більше виклянчив грошей у олігархів чи вкрав з державного бюджету». Ми спільно можемо перетворити виборчі змагання політиків в якісно новий процес через залучення фінансів від жителів конкретного мажоритарного округу. Та й громада потім буде вимагати він депутата якому «оплатила» кампанію і по суті «найняла» захищати інтереси громади та ефективнішої роботи. Для громадськості, насправді, питання фінансування на виборах є одним із пріоритетних, адже за результатами дослідження IFES 28% виборців вважають що фінанси є одним із ключових факторів перемоги на виборах.

 

По-четверте, це зможе підвищити довіру між політиками та громадянами, що є системною проблемою нашої країни. Політику прийдеться бути ближчим до людей і системно з ними вести діалог. А партійні функціонери змушені будуть налагоджувати постійну актуальну діяльність з людьми та активніше їх залучати до політичних процесів. Найяскравішим симптомом відсутності справжніх політичних сил та їхньої роботи з громадянами є не можливість зібрати на акції прямої дії людей хоча б у кількості офіційних членів партійного осередку.

 

Для мене одним із ключових маркерів щирості та ефективності політичної партії є прозорість її фінансів. Адже, якщо я, як виборець знаю хто «замовляє музику» в партій то розумію чиї інтереси вона буде відстоювати у владі.  Громадяни повинні не лише на ефірах чути пафосні клятви про відсутність олігархічного капіталу у бюджетах політичних партій, але й мати можливість перевірити це на практиці, наприклад, зайшовши на офіційний веб-сайт політичного об’єднання.

 

Завершився 2012 рік та виборча кампанія до Парламенту, можливо час осередкам політичних партій на Прикарпатті та кандидатам детально прозвітувати перед своїми виборцями хто профінансував виборчі кампанії та статутну діяльність осередків? Тим більше, що громадяни цього вимагають від політиків, адже за останнім дослідженням IFES - 51% виборців вважають що потрібно розкривати джерела фінансування політичних партій!

 

Тарас Случик,

Спеціально для АН «Фіртка»


03.03.2013 Тарас Случик 1169 3
Коментарі (3)

НИК 2013.03.03, 15:51
ХТО МАЄ ГРОШІ, ТОЙ І ГРАЄ. ГІТЛЄР ТЕЖ БРАВ ГРОШІ. ГРАВ НА ВІЙНІ ОЛІГАРХІВ, БО ВОНИ НЕ КАРТЕЛЬ. І СЛУЧИК ТЕЖ ЖИЄ НА ЧИЇСЬ ГРАНТИ. БО СПРАВА НЕ В ГРОШИХ, А ЇХ ДЖЕРЕЛІ! АЛЕ ВІДЧУВАЮ, ЩО ПОХОДЖЕНЯ ГРОШИЙ ЇГО ЦІКАВИТ ЛИШ У СВОБОДИ, БО З ЯЦОМ І ТАК ВСЕ ЯСНО.
ГО ГОЛОС.Чирва 2013.03.04, 10:15
У статті закладені справедливі, актуальні думки. От як це їх втілити у життя? Партії - не зголосяться. Тільки через громадські організації!
смичик... 2013.03.08, 14:01
а може тобі ще три рублі дати,зате,що пишеш сам собі.розігналися, а ці статті.що ти писав під заказ,,,,кілько рублів хапнув.давай шось мудре і раціональне.бо той пафос вже задимбав і люди тратять час,бо хочуть.щось будре почитати,а в кінцевому результаті пшик.реальні.конкретні пропозиції,а не смик.пшик.мик і рубель в кишені.а толк ? п і ш ов поза вуха.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1144
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2834
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

995
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1055
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1064 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3143 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

920

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

789

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1100
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

165
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2360
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1159
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

461
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15080
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7393
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

826
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

389
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

299
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

385
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

672
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1121