Калушу загрожує екологічне лихо — зупинка тепло- і водопостачання

31 грудня виконавчий комітет Калуської міської ради затвердив текст звернення до Прем’єр-міністра України Дмитра Шмигаля та народних депутатів Едуарда Прощука і Олега Марсусяка щодо вирішення проблеми з блокуванням рахунків та стабілізації тяжкої фінансової ситуації на комунальному підприємстві «Водотеплосервіс».

Рахунки підприємства поки що не заблоковані, але така загроза є реальною, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".

«З метою врегулювання нагальних фінансових проблем, які пов’язані з крайньою збитковістю тарифів для підприємства, рішенням Калуської міської ради від 23.12.2018 року № 227 про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Водотеплосервіс» було піднято тарифи на дані послуги майже у двічі. Однак, для виходу із фінансової кризи необхідний час для можливості акумулювання достатньої кількості коштів, адже процес накопичення фінансових ресурсів проходить неспішно.

В додачу до цього, ще з 1 липня 2019 року повноцінно запрацювала нова модель ринку електроенергії, в результаті чого постійно відбувається подорожчання електроенергії для підприємств. Ця ситуація також безумовно стала критичною для галузей водопостачання та теплопостачання», — йдеться у зверненні.

У документі міська влада вказала на те, що, не зважаючи на вкрай тяжкий фінансовий стан підприємств теплоенергетики, АТ НАК «Нафтогаз України» здійснює постійний фінансовий шантаж шляхом масового подання позовних заяв про стягнення боргу, інфляційних втрат та інших штрафних санкцій за договорами постачання природного газу за попередні роки, що призводить до блокування розрахункових рахунків підприємств комунальної теплоенергетики державною виконавчою службою.

«При цьому, фактично, технічних проблем, пов’язаних з роботою котелень у підприємства немає. Головна проблема виключно фінансова. У першу чергу, це пов’язано з невеликою кількістю споживачів на центральному опаленні: їх є близько 1500. До прикладу, за минулий опалювальний сезон за газ і постачання газу для котелень комунальному підприємству нарахували близько 16,5 млн гривень. А всім споживачам було виставлено рахунки на 12 млн гривень. Калуська ТЕЦ за минулий опалювальний сезон виставила КП «Водотеплосервіс» до оплати 46,2 млн гривень, а комунальне підприємство нарахувало усім споживачам від ТЕЦ 24 млн гривень. Таким чином, збитки за опалювальний сезон 2019-2020 року склали майже 27 млн гривень. Тобто, навіть за умови 100-відсоткової оплати послуги, коштів не вистає навіть для розрахунків за газ, не кажучи про зарплату, податки, витратні матеріали тощо, що знову  таки вказує на збитковість тарифу», — йдеться у зверненні.

КП «Водотеплосервіс» перебуває в надзвичайно скрутному фінансовому становищі та виступає боржником перед цілим рядом підприємств. А неможливість своєчасно виконувати свої зобов’язання за договорами призводить до стягнень заборгованостей з підприємства у судовому порядку. Так одним лишень Господарським судом Івано-Франківської області видано дев’ять судових наказів, за якими наразі відкриті виконавчі провадження. Також, на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України перебуває на виконанні зведене виконавче провадження щодо стягнення з КП «Водотеплосервіс» на користь юридичних осіб, залишок заборгованості по якому в загальному становить понад 100 млн гривень.

І на даний час державний виконавець вживає заходи, спрямовані на повне та фактичне виконання цього зведеного виконавчого провадження.

«При цьому дії державного виконавця щодо блокування рахунків КП «Водотеплосервіс» паралізує всю роботу підприємства, штучно створює борги по заробітній платі, податкам, платі за електроенергію, та загалом може призвести до екологічного лиха (фізичної неможливості здійснювати водовідведення з міста через зупинку електричних насосів, зупинення станції знезараження, неможливості виїзду аварійних бригад через неможливість оплати палива, та зупинки постачання тепла в дошкільні, шкільні та спеціалізовані навчальні заклади, що має наслідком блокування рахунків і як наслідком самої роботи КП «Водотеплосервіс». Блокування рахунків КП «Водотеплосервіс» фактично призводить до припинення діяльності найбільшого в м. Калуш комунального підприємства, а враховуючи характер і обсяги діяльності підприємства, можна стверджувати про неминучість настання екологічного лиха в регіоні», — зазначено у зверненні.

Виконком просить уряд та народних депутатів «вжити всіх можливих заходів щодо недопущення блокування рахунків КП «Водотеплосервіс», посприяти в розробці плану дій та заходів щодо підтримки підприємств, на які покладені такі вкрай важливі функції».

Як ішлося на засіданні виконкому, кредитори не беруть до уваги специфіку роботи підприємства та те, що блокування його рахунків призведе до порушень законів України про питну воду та про забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя населення.

Як зазначив на засіданні виконкому міський голова Андрій Найда, зараз у Калуші розробляють нові тарифи на водопостачання і водовідведення — їх планують винести на громадське обговорення до 5 січня. Крім того, в Калуші ведеться робота зі зменшення втрат : проєкт реконструкції водопроводу на вул. Ринковій подали на фінансування з державного фонду регіонального розвитку та щороку бюджет вділяє кошти на заміну мереж. Напрацьовано також антикризовий план пщодо теплопостачання. Однак вирішити проблеми комунального підприємства силами міського бюджету нереально.

«Дайте можливість працювати, не блокуйте. Від нас кроки будуть іти», — прокоментував звернення міський голова.

Нагадаємо, раніше Калуська міська рада направила підтримала звернення до Кабінету міністрів України і народних депутатів Олега Марусяка і Едуарда Прощука з проханням долучитися до вирішення критичної ситуації на КП «Водотеплосервіс». У зверненні депутати вказали, що комунальне підприємство стратегічно важливе для міста Калуша і є монополістом з водопостачання, водовідведення і транспортування теплової енергії. Станом на 1 грудня борги комунального підприємства становлять майже 530,5 млн гривень. Міська рада просила допомогу з держбюджету та інших джерел, а також взяла на себе зобов’язання встановити економічно обгрунтовані тарифи на послуги комунального підприємства, які включатимуть інвестиційну складову.


Читайте також:

Калушу загрожує сміттєвий колапс


01.01.2021 1255
Коментарі ()

12.05.2022
Алла Павлуцька

Фіртка поспілкувалася із прикарпаткою Мар’яною Гнот, аби дізнатися про її досвід волонтерства у центрі допомоги біженця та особливості цієї роботи у Польщі.  

1502
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

2272 1
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2972
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

3880
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

5549
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

4766 1

Війна стала поштовхом для пришвидшення трансформації в газорозподільній галузі. З початку бойових дій Прикарпаття прихистило близько 140 тисяч людей.  Вони тимчасово оселились в містах і селах Івано-Франківської області, тож стали споживачами газу. Тому перед АТ «Івано-Франківськгаз» постало завдання забезпечити стабільний розподіл газу більшій кількості споживачів. І газовики виявились готовими до такого технологічного виклику.

457

Становище в країні зараз дуже складне, тому Сергій Марченко, міністр фінансів України, прогнозує болючі заходи: різке підвищення податків та різке скорочення витрат.

294

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

4887

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

6778
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

641 1
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

3417
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

5673
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

1564
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

2090 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

2838
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

4406
25.05.2022

До Європейського дня парків провели просвітницьку прогулянку для франківчан та гостей міста.

206
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

2766
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

4697
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

4737 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

6428 1