Калушу загрожує екологічне лихо — зупинка тепло- і водопостачання

31 грудня виконавчий комітет Калуської міської ради затвердив текст звернення до Прем’єр-міністра України Дмитра Шмигаля та народних депутатів Едуарда Прощука і Олега Марсусяка щодо вирішення проблеми з блокуванням рахунків та стабілізації тяжкої фінансової ситуації на комунальному підприємстві «Водотеплосервіс».

Рахунки підприємства поки що не заблоковані, але така загроза є реальною, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".

«З метою врегулювання нагальних фінансових проблем, які пов’язані з крайньою збитковістю тарифів для підприємства, рішенням Калуської міської ради від 23.12.2018 року № 227 про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП «Водотеплосервіс» було піднято тарифи на дані послуги майже у двічі. Однак, для виходу із фінансової кризи необхідний час для можливості акумулювання достатньої кількості коштів, адже процес накопичення фінансових ресурсів проходить неспішно.

В додачу до цього, ще з 1 липня 2019 року повноцінно запрацювала нова модель ринку електроенергії, в результаті чого постійно відбувається подорожчання електроенергії для підприємств. Ця ситуація також безумовно стала критичною для галузей водопостачання та теплопостачання», — йдеться у зверненні.

У документі міська влада вказала на те, що, не зважаючи на вкрай тяжкий фінансовий стан підприємств теплоенергетики, АТ НАК «Нафтогаз України» здійснює постійний фінансовий шантаж шляхом масового подання позовних заяв про стягнення боргу, інфляційних втрат та інших штрафних санкцій за договорами постачання природного газу за попередні роки, що призводить до блокування розрахункових рахунків підприємств комунальної теплоенергетики державною виконавчою службою.

«При цьому, фактично, технічних проблем, пов’язаних з роботою котелень у підприємства немає. Головна проблема виключно фінансова. У першу чергу, це пов’язано з невеликою кількістю споживачів на центральному опаленні: їх є близько 1500. До прикладу, за минулий опалювальний сезон за газ і постачання газу для котелень комунальному підприємству нарахували близько 16,5 млн гривень. А всім споживачам було виставлено рахунки на 12 млн гривень. Калуська ТЕЦ за минулий опалювальний сезон виставила КП «Водотеплосервіс» до оплати 46,2 млн гривень, а комунальне підприємство нарахувало усім споживачам від ТЕЦ 24 млн гривень. Таким чином, збитки за опалювальний сезон 2019-2020 року склали майже 27 млн гривень. Тобто, навіть за умови 100-відсоткової оплати послуги, коштів не вистає навіть для розрахунків за газ, не кажучи про зарплату, податки, витратні матеріали тощо, що знову  таки вказує на збитковість тарифу», — йдеться у зверненні.

КП «Водотеплосервіс» перебуває в надзвичайно скрутному фінансовому становищі та виступає боржником перед цілим рядом підприємств. А неможливість своєчасно виконувати свої зобов’язання за договорами призводить до стягнень заборгованостей з підприємства у судовому порядку. Так одним лишень Господарським судом Івано-Франківської області видано дев’ять судових наказів, за якими наразі відкриті виконавчі провадження. Також, на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України перебуває на виконанні зведене виконавче провадження щодо стягнення з КП «Водотеплосервіс» на користь юридичних осіб, залишок заборгованості по якому в загальному становить понад 100 млн гривень.

І на даний час державний виконавець вживає заходи, спрямовані на повне та фактичне виконання цього зведеного виконавчого провадження.

«При цьому дії державного виконавця щодо блокування рахунків КП «Водотеплосервіс» паралізує всю роботу підприємства, штучно створює борги по заробітній платі, податкам, платі за електроенергію, та загалом може призвести до екологічного лиха (фізичної неможливості здійснювати водовідведення з міста через зупинку електричних насосів, зупинення станції знезараження, неможливості виїзду аварійних бригад через неможливість оплати палива, та зупинки постачання тепла в дошкільні, шкільні та спеціалізовані навчальні заклади, що має наслідком блокування рахунків і як наслідком самої роботи КП «Водотеплосервіс». Блокування рахунків КП «Водотеплосервіс» фактично призводить до припинення діяльності найбільшого в м. Калуш комунального підприємства, а враховуючи характер і обсяги діяльності підприємства, можна стверджувати про неминучість настання екологічного лиха в регіоні», — зазначено у зверненні.

Виконком просить уряд та народних депутатів «вжити всіх можливих заходів щодо недопущення блокування рахунків КП «Водотеплосервіс», посприяти в розробці плану дій та заходів щодо підтримки підприємств, на які покладені такі вкрай важливі функції».

Як ішлося на засіданні виконкому, кредитори не беруть до уваги специфіку роботи підприємства та те, що блокування його рахунків призведе до порушень законів України про питну воду та про забезпечення санітарного і епідемічного благополуччя населення.

Як зазначив на засіданні виконкому міський голова Андрій Найда, зараз у Калуші розробляють нові тарифи на водопостачання і водовідведення — їх планують винести на громадське обговорення до 5 січня. Крім того, в Калуші ведеться робота зі зменшення втрат : проєкт реконструкції водопроводу на вул. Ринковій подали на фінансування з державного фонду регіонального розвитку та щороку бюджет вділяє кошти на заміну мереж. Напрацьовано також антикризовий план пщодо теплопостачання. Однак вирішити проблеми комунального підприємства силами міського бюджету нереально.

«Дайте можливість працювати, не блокуйте. Від нас кроки будуть іти», — прокоментував звернення міський голова.

Нагадаємо, раніше Калуська міська рада направила підтримала звернення до Кабінету міністрів України і народних депутатів Олега Марусяка і Едуарда Прощука з проханням долучитися до вирішення критичної ситуації на КП «Водотеплосервіс». У зверненні депутати вказали, що комунальне підприємство стратегічно важливе для міста Калуша і є монополістом з водопостачання, водовідведення і транспортування теплової енергії. Станом на 1 грудня борги комунального підприємства становлять майже 530,5 млн гривень. Міська рада просила допомогу з держбюджету та інших джерел, а також взяла на себе зобов’язання встановити економічно обгрунтовані тарифи на послуги комунального підприємства, які включатимуть інвестиційну складову.


Читайте також:

Калушу загрожує сміттєвий колапс


01.01.2021 1364
Коментарі ()

24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

574
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

1226
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2741
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

1120
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1359
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2814

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

1077

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1649 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1884

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1966
01.10.2022

У Калуші соціальна їдальня для вимушених переселенців працює на базі другого ліцею.  

160
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

496
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

700
29.09.2022

У Крихівцях при парафії Святих Кирила і Методія будують дитячий садочок, який матиме назву «Ковчег». Цей процес триває вже 3,5 роки.  

234
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

788
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

682
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

884
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

504
30.09.2022

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна буде вести перемовини тільки із новою владою росії.  

173
27.09.2022

Подоляк наголосив, що після успішного контрнаступу Збройних сил України на харківському напрямку політична еліта Росії почала розуміти, що вона може програти війну, а країни світу переконалися в слабкості армії та військово-промислового комплексу Російської Федерації.

370
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

481
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

596