Звільнення зі служби чоловіків, яких мобілізували з порушеннями — судова практика

В Україні почали звільняти зі служби чоловіків, яких мобілізували з порушеннями.

Так, у серпні 2022 року Вінницький окружний адміністративний суд по справі 120/5466/22 визнав протиправним та скасував пункт наказу військового комісара про зарахування  на посаду стрільця та зобов`язав виключити солдата зі списків особового складу.

Про це повідомив Роман Лихачов з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України», передає Фіртка.

Обґрунтовуючи позовні вимоги чоловік зазначив, що є багатодітним батьком та має на утриманні трьох дітей віком до 18 років, що підтверджується посвідченням батьків багатодітної сім`ї. Наказом військового комісара чоловіка мобілізовано. 

В свою чергу «військкомат» вказав, що на час призову таких даних чоловік не надавав.

Крім того, вважає, що законодавцем чітко визначено, що підставою для звільнення від призову на військову службу під час мобілізації є утримання трьох і більше дітей віком до 18 року.

Разом з тим, одна з дитин не є рідною дитиною чоловіка, а тому твердження позивача щодо наявності в нього права на звільнення від призову на військову службу під час мобілізації згідно абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” є безпідставним.

Позиція суду: 

Чоловік  є багатодітним батьком та має на утриманні трьох дітей віком до 18 років, що підтверджується посвідченням батьків багатодітної сім`ї.

Статтею 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлені обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Зокрема, згідно абзацу 2 частини 1 статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Отже, з 24 лютого 2022 року у громадян України виник обов`язок з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для виконання конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни.

Стаття 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, зокрема, військовозобов`язані а чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання).

Тобто, на час виникнення спірних правовідносин, позивач відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” підлягав призову на військову службу під час мобілізації тільки за його згодою і тільки за місцем проживання.

Позивач вказує, що згоди на проходження військової служби не надавав. Доказів протилежного відповідачем суду не надано та матеріали справи не містять.

Тобто, видаючи наказ Відповідач мав врахувати усі обставини, що мають значення для його видання, зокрема, наявність обмежень встановлених статтею 23 Закону України  “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки аналіз абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” свідчить, що визначальним фактом є саме утримання трьох і більше дітей, при цьому в законодавстві важливий саме факт утримання, а не родинних звязків.

Ця норма є вичерпною та не може тлумачитись по іншому.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги те, що на час виникнення спірних правовідносин, позивач відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” підлягав призову на військову службу під час мобілізації тільки за його згодою і тільки за місцем проживання, а згоди на призов він не надавав, відповідачем порушено вимоги Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а тому Наказ військового слід визнати протиправним та скасувати.

Враховуючи, що позивача призвано на військову службу з порушенням вимог закону, суд приходить до висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача виключити солдата зі списків особового складу 

Аналогічне рішення прийняв Вінницький окружний адміністративний суд по справі 120/4611/22 про визнання протиправними дії щодо призову чоловіка на військову службу під час мобілізації та  зобов`язав командира військової частини прийняти рішення про звільнення чоловіка з військової служби 

Таке ж рішення винесено Закарпатським окружним адміністративним судом по справі 260/1914/22.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду по справі №460/18262/22 задоволено позов до Рівненського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки дій.

Відтак, визнано протиправним та скасовано рішення в частині  мобілізації та переміщення позивача — батька трьох дітей на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини та відповідні накази командира військової частини. 

Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років.

Крім цього, виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.

До слова, у ЗСУ пояснили, чому масово роздають повістки у громадських місцях. Так, за словами начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбачавручати повістки за домашніми адресами військовозобов’язаних не ефективно просто через те, що люди можуть не відчиняти двері.

Зауважимо, що 15 серпня Верховна рада України підтримала продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, а також продовжила термін строку проведення загальної мобілізації. Триватиме цей період щонайменше до 21 листопада. 

Кого на фронті потрібно найбільше та хто зголошується воювати, розповіла начальниця пресслужби Івано-Франківського центру комплектування та соціальної підтримки Юлія Гамма


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1254
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2549
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2125
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2180
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6576 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2467 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

357

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1166

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1297

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1424
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

293
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

124
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

596
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

32
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26526
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

563
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10476 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

20
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

417
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

557
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

633
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1601