Зразки порід з усіх куточків світу: що цікавого можна побачити у франківському геологічному музеї (фото)

7 квітня - Всесвітній день геолога. В івано-франківському Національному технічному університеті нафти і газу є одним з найстаріших в Україні геологічний музей. Збірню визнано однією з кращих в Європі.

Про це пише у соцмережі Фейсбук журналістка Сабіна Ружицька.

Жінка завітала у музей, аби подивитися на дорогоцінні дивовижі із надр планети. Музей знаходиться на другому поверсі у центральному корпусі університету. Одразу зайти туди не вдалося, бо там проводили екскурсію для працівників одного з підприємств області.

“Тут щодня по кілька груп екскурсантів приходить”, - кажуть з усмішкою студенти, які очікують на чергове заняття у збірні.

Довкола—великі скляні шафи. Згодом дізнаюся що їх аж 100, кожна 1,7 метра заввишки, 1,1 завдовжки і 0,6 метра завширшки. В одній шафі є 40-50 експонатів. Ближче біля дверей шафа з дорогоцінними та напівдорогоцінними каміннями, різноманітні прикраси.

“Музей заснував у 1873 році геолог Юліан Медведецький при кафедрі мінералогії Львівської Технічної академії" - розповідає Валерій Омельченко, кандидат геологічних наук, директор інституту природничих наук і туризму технічного університету. - У 1963 році музей перевезли до Івано-Франківська, бо тут відкрили інститут нафти й газу, що спочатку був філією Львівської політехніки (колишньої технічної академії), а згодом став самостійним закладом вищої освіти. Отож нашому музею 146 років. Збірня —одна з найстаріших та найцінніших в державі. Із 2007-ого мінералогічна колекція має статус національного надбання України”.

Площа музею 550 квадратних метрів. Збірня чітко розділена. При вході—колекція мінералів з різних родовищ світу, далі—гірські породи, багато з яких є корисними копалинами. Наступна частина музею—корисні копалини України. Тут можна побачити різні види вугілля, гранітів, кварцитів, лабрадоритів, топазів, поліметалічні руди, гіпси, сірку. У розділі історична геологія є доісторичні каміння з п’яти доісторичних ер.

Найстаріший - шматочок граніту докембрійського періоду, приблизний вік якого, лише уявіть собі, - понад 40 мільйонів (!) років. І в останній частині музею представлені скам’янілі відбитки доісторичних молюсків і риб, які жили на нашій планеті у праісторичні часи. Ще тут є кістки печерного ведмедя та бивні мамонта.

“Зразки порід нам привозять з усіх куточків світу наші студенти, викладачі, дарують представники різних університетів, геологи і небайдужі колекціонери, - продовжує Омельченко. - Так маємо зразок керн — зразок породи, який видобули із глибини 12 600 метрів, зі свердловини, що на Кольському півострові; найдальшою місциною Землі, звідкіля привезли нам зразок породи гульдернбергіт, є Антарктида".

Найважчим експонатом є 75-кілограмовий кристал кварцу, найлегшими є 2-3 грами річкового мулу та піску. А ще в музеї є космічні “гості”—уламок метеоритного заліза. Україна також дуже багата на різноманітні цінні мінерали та корисні копалини.

“На Рівненщині є багато бурштину, який на жаль, видобувають часто несанкціоновано, додає Тетяна Максимів, провідна інженерка геологічного музею. У Житомирській області видобувають топази, які є еталонами цього каміння у світі. А ще в надрах України є кварци, граніти, лабрадорити, андезити, каоліни, кіновар, гіпси, сірка, озокерити, вугілля, калійні солі, нафта, газ".

"На Прикарпатті багатими на корисні копалини є Калуський, Надвірнянський, Долинський, Косівський та Верховинський райони. В останніх двох є цінні породи, які можуть використовувати ювеліри. Щоправда, розголошувати, де саме є ці поклади науковці не захотіли. Адже туди можуть наїхати різні люди та розпочати щось подібне як з бурштином на Рівненщині. Загалом в області ще дуже багато нерозвіданого. До речі, один з експонатів має свою цікаву історію. Це так званий кварц позитиву. Це великий кристал кварцу, який привезли ще в часи Союзу з Уралу. Він випромінює тепло, забирає погані думки та налаштовує відвідувачів збірні на позитив. Це перевірили на собі тисячі людей. Наукового пояснення позитиву і тепла кварцу науковці наразі не подають", - додає Сабіна Ружицька.

У музеї щодня відбувається 5 і більше екскурсій. Приїжджають в основному учні та студенти з Івано-Франківщини.

Також тут навчаються студенти технічного університету, працюють науковці. Музей добре охороняється і працює з понеділка до п’ятниці з 8.00 до 16.30.

Фотогалерея


07.04.2019 1782
Коментарі ()

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

227
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1544 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1807 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2631
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2371 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7603

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

376

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1086

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1159

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1945
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

327
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

706
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

944
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3151
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

973
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1998
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1051
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35197 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

325
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

533
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

674
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1001