Зміни з лютого: чого очікувати українцям

Щонайменше дві гривні за пластиковий пакет, термін дії СOVID-сертифіката складатиме дев'ять місяців, нові правила подорожей до Європейського Союзу — зміни, яку очікують на українців вже цього місяця.

Крім цього, у лютому для невакцинованих працівників запроваджені нові обмеження, а система BankID стане платною.

Фіртка пояснює, що саме змінилось в Україні в останній місяць зими.

Платні пластикові пакети

Чергова законна норма, що обмежує використання пластикових пакетів на території України, набирає чинності з 1 лютого 2022 року.

Так, з 1 лютого мінімальні ціни пластикових пакетів зі стінками товщиною понад 50 мікрометрів становитимуть:

  • 2 гривні — на пакети без ручок та бічних складок;
  • 2,50 гривень — на пакети без ручок, але з бічними складками або з ручками без бічних складок;
  • 3 гривні — на пакети з ручками та бічними складками.

Також з 10 березня забороняється розповсюдження в магазинах та закладах громадського харчування надтонких (зі стінками товщиною менше ніж 15 мікрометрів), тонких (зі стінками товщиною від 15 до 50 мікрометрів) та оксорозкладних пластикових пакетів.

Нагадаємо, у червні 2021 року набув чинності Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Ним, зокрема, забороняється безоплатне розповсюдження пластикових пакетів у роздрібній торгівлі та закладах громадського харчування з 10 грудня 2021 року.

Зокрема, перший етап обмежень торкнувся окремих видів поліетиленових пакетів, а саме:

  • оксорозкладних пластикових пакетів (для виготовлення використовується поліетилен і оксорозкладні домішки);
  • надтонких пластикових пакетів (товщиною менш як 15 мкм);
  • тонких пластикових пакетів (товщиною 15—50 мкм).

До 1 січня 2023 року дозволено безкоштовне застосування пластикових пакетів для пакування для м'яса, риби та сипких продуктів.

Наразі розповсюдження пластикових пакетів для інших продуктів дозволили виключно на платній основі.

Зміни у сертифікатах

З 1 лютого набуває чинності рішення Європейської комісії про скорочення терміну дії ковід-сертифікатів із 12 до 9 місяців. Тобто, термін дії такого документа складатиме 270 днів, як і в усіх країнах ЄС.

Коли рішення ухвалили, Єврокомісія пояснила його новими науковими даними, пов'язаними із поширенням коронавірусу та ефективністю вакцинації.

Зокрема, Європейський центр з контролю та профілактики захворювань рекомендував робити бустерні дози вакцини проти COVID-19 через пів року після курсу вакцинації.

«Сертифікат залишатиметься чинним на ще три місяці після згаданих шести, щоб це врахували під час проведення кампаній з вакцинації в країнах-членах ЄС, і їхні громадяни отримали доступ до бустерних доз препарату», — зазначили у Єврокомісії.

Бустерна доза з'явиться також у ковід-сертифікаті. Якщо людина отримала два щеплення, а потім третє бустерне, у сертифікаті буде помітка 3/3. Якщо ж людині вводили однодозну вакцину або одну дозу дводозної вакцини, буде помітка 2/1.

Відсторонення від роботи невакцинованих працівників

В Україні розширили перелік професій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19. Зокрема, невакцинованих медиків, працівників органів місцевого самоврядування та комунальників відсторонюватимуть від роботи.

Так, відсторонення відбулось з 31 січня.

Працівників вищезазначених установ, які не щепляться принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 до цього періоду, відсторонюватимуть від роботи без збереження заробітної плати. 

Це правило не поширюється на працівників, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний документ. З 8 листопада таку довідку можна взяти в сімейного лікаря.

Нагадаємо, що з 8 листопада невакцинованих працівників, для яких щеплення проти COVID-19 є обов'язковими, почали відсторонювати від роботи.

Тоді уряд видав постанову, у яких затвердив перелік професій, для яких щеплення від COVID-19 є обов’язковим.

Йшлося про обов'язкове щеплення для працівників освіти всіх форм власності, центральних та місцевих органів влади та їхніх підрозділів, соціальних закладів, а також державних підприємств і організацій, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави.

Крім цього, 9 грудня уряд знову розширив перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково вакцинуватись проти COVID-19.

Зокрема, додали наступних співробітників:

▪️ підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

▪️ установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

▪️ підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року №83.

Зазначимо, що термін відсторонення від роботи діятиме, поки людина не вакцинується.

Нові рекомендації щодо подорожей

Очікується, що з 1 лютого 2022 року основними документами для в'їзду в країни ЄС мають бути:

  • сертифікат про щеплення вакциною, схваленою на європейському рівні, за умови, що з моменту останньої дози пройшло не менше 14 та не більше ніж 270 днів, або якщо турист має бустерне щеплення;
  • негативний результат ПЛР-тесту, який турист має отримати не пізніше ніж за 72 години до перетину кордону (підходить і негативний результат експрес-тесту на антиген, дійсний 24 години);
  • довідка про одужання із поміткою, що з дати першого позитивного результату тесту пройшло не більше 180 днів.

Як йдеться у документі, європейські країни також можуть приймати сертифікати про щеплення вакцинами, схваленими ВООЗ. Одужання чи вакцинація мають бути підтверджені чинними цифровими сертифікатами європейського зразка.

Зазначимо, що рекомендації є бажаними, але не є обов'язковими для виконання. 

Система BankID стане платною

Але не для усіх.

Так, Національний банк України з 1 лютого 2022 року запроваджує тарифи на послуги, що надаються абонентам Системи BankID. Зокрема вводиться плата за підключення та користування системою.

За даними пресслужби, встановлюються такі тарифи на послуги НБУ (без ПДВ):

  • підключення до системи абонента — 2 500 гривень;
  • підключення до системи додаткового абонентського вузла —  2 000 гривень;
  • супроводження підключеного до системи абонента — 600 гривень щомісяця;
  • оброблення системою кожного успішного підтвердження електронної дистанційної ідентифікації між абонентом-ідентифікатором та абонентом - надавачем послуг (платником за цією послугою є абонент - надавач послуг) — 0,10 гривень.

Як зазначається в повідомленні, ці тарифи встановлюються лише для учасників Системи BankID НБУ - банків та інших компаній, що надають комерційні послуги (тобто тарифи не стосуються користувачів — фізичних осіб).

Водночас НБУ залишає безоплатними послуги для абонентів, які приєднались у статусі абонента — надавача послуг виключно для надання некомерційних послуг.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Тестування на COVID-19: у скільки обходиться ПЛР-аналіз в Україні та інших країнах

Спалах захворюваності на COVID-19. Як вберегтись від штаму «Omicron»

Ні зарплатні, ні стажу: понад 200 прикарпатських працівників освіти відсторонили від роботи

Відомо, до яких країн найчастіше їздили українці у 2021 році


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2382
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19398
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1741
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1211 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2259
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3860

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

121

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2002

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

692

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1301
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

377
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

904
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24397
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

630
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

608
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

743
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1637
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8045
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

467
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

775
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2047 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

731