Зимова посуха «випиває» сільські криниці на Прикарпатті

 

Од цьогорічного осіннього бездощів’я потерпає не лише озимина в полях. Значно знизився й рівень залягання грунтових вод, що теж має свої наслідки.

 

За інформацією Івано-Франківського центру гідрометеорології МНС України, в листопаді на рівнинній території області він був на 213 см нижчим від тієї планки, на якій утримувався впродовж багатьох років. А до торішніх показників не «дотягує» на 1,15 метра. В передгір’ї ж ці цифри становлять відповідно 28 та 41 см нижче норми. Також знизився й рівень води у водоймах. Точніше, майже на всіх річках він упав нижче від свого середнього багаторічного значення, на більшості наближається й до абсолютного мінімуму. А, скажімо, на Пруті рівень води впав навіть на сім сантиметрів нижче й від того.

 

Правда, понеділкові дощі, які в горах випали рясніше, ніж, приміром, в обласному центрі, трохи відкоригували цю картину. Принаймні про це можна судити з річки Бистриці Солотвинської, яка дещо піднялася й помутніла. Але, схоже, до істотних змін на краще це не приведе. Щоби відновити водний баланс у землі, потрібно значно більше опадів. Тим часом у сільській глибинці ще кілька тижнів тому виникли проблеми з питною водою. Її або не стало в колодязях, або зменшилося настільки, що доводиться використовувати вельми ощадливо. Принаймні повідомлення про це ми отримали вже з Богородчанського, Галицького, Коломийського районів. Але ситуація, кажуть, — типова для всього Прикарпаття і навіть для України взагалі. У східних регіонах, як розповідають, обстановка ще критичніша.

 


Втім, нерідко бракує селянам води не так для своїх особистих потреб, як для свійської живності. Люди змушені возити для худоби воду з річок і ставків, які нерідко й за кілька кілометрів від населених пунктів. На Тлумаччині, як нам повідомили, задля того навіть розчистили ті польові кринички, які донедавна були замулені. Але й подейкують, що в окремих селах, де поблизу таких водойм немає, господарі навіть продають корів лише через те, що нічим їх напувати.

 


— Чутки про це явно перебільшені, — заперечує в. о. начальника головного управління агропромислового розвитку ОДА Іван АНДРІЇШИН. — Може, хтось десь щось і продав, але не варто це пов’язувати з браком води в селах. Навіть у гірші роки люди не збувалися корів, бо то годувальниці родин. І нині якось рятуються. Тим паче, що й кризи аж такої немає. Чи не в кожному селі або ж поблизу нього є якщо не річка, потічок, ставок, то інші джерела, де вода витікає з таких глибин, до яких ще жодна посуха не дотягувалася, і де можна набирати її вдосталь. А кому задалеко возити звідти чи хто не має власного транспорту, той може замовити і йому привезуть воду за невелику платню. Чи не в кожному селі є підприємливі люди — трактористи, їздові, водії, котрі залюбки цим займаються. Сам був свідком того, що нині стандартну бочку води, якої стає худобі на місяць, можна придбати за 95 гривень.

 


Те, що наразі ніхто в селах не продає корів попри «водяну» скруту, підтвердив нам і сільський голова Підмихайлівців на Рогатинщині Микола Гриньов. За його словами, вода впала не в усіх криницях, а лише в порівняно мілких. Та виручають глибші колодязі. Тобто люди по-сусідськи допомагають одні одним. Але, звичайно, дефіцит води в селі відчувається. Тому тут теж вдаються, як і в інших районах, до відновлення свого часу занедбаних так званих громадських чи вуличних колодязів, викопаних ще за Австро-Угорщини чи Польщі — в них води не бракує.

 


Насамкінець мусимо зазначити, що є «щасливі» села, до яких не дотягуються кістляві руки такого аномального явища, як зимова посуха. Приміром, у Чесниках Рогатинського району селом пролягає водогін, який живлять глибокі джерела. і цей приклад засвідчує, що не завадило б і в інших наших селах, надто ж там, де нині особливо сутужно з водою, облаштувати в майбутньому таке цивілізоване водопостачання.

 

Галичина


09.12.2011 2330 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7396 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1110
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

617
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5634
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1521
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1385

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

461

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1281

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1105

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1010
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

348
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

404
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1347
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

424
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

692
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5731
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

438
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

305
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

644 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1089
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

945