З епіцентру боротьби з COVID-19: відверта розмова з головним лікарем Івано-Франківської ЦМКЛ Тарасом Масляком

Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківська стала однією з перших, яка прийняла хворих на COVID-19 в області.

Ще в грудні 2019 року у лікарні фіксували пневмонії, які ймовірно були наслідком коронавірусу. Щоправда, тоді в Україні про підступну інфекцію і гадки не було.

Фіртка поспілкувалася з головним лікарем ЦМКЛ Тарасом Масляком. У розмові про COVID-19, державу, волонтерів, статистику, карантин, чому вірус – це війна і чого бояться медики.


Коли у Китаї спалахнула епідемія, а далі була Італія, Іспанія.. Чи розуміли Ви, як медик, що і Україну не омине коронавірус?


Розумів, але не міг собі спланувати, коли він точно прийде. Але коли це все почалося, то у мене не було ні хаосу, ні паніки.

У лікарні ми мали певний запас – і респіраторів, і масок, і костюмів, і дезінфекторів. У цьому плані мене навчила ситуація у 2009 році, коли у нас був свинячий грип.

Наша лікарня стала однією з тих, де лікувалося найбільше пацієнтів на той час. Наша реанімація була заповнена – померло більше ніж 20 людей. І це були молоді люди.

Тому ми мали невеличкий досвід і знали з чого починати.

Також, у нас відразу добре зреагувала міська влада. Вони прислухалися до порад медиків і закупили індивідуальні засоби захисту, виділили кошти на антибіотики, щоб ми хоча б мінімумом були забезпечені.

Як і на війні, у роботу включилися волонтери – люди самоорганізувалися і почали допомагати. Цей процес триває і сьогодні. Допомагають і засобами індивідуального захисту, і ліками, і дезінфекторами.

Добре зреагували місцеві бізнесмени, особливо будівельний бізнес. За їхні кошти, одним із перших, нам придбали ШВЛ. Так само ми купили пересувний рентгенапарат. За його допомогою зараз ні одного хворого з реанімації не веземо у рентген відділення, а робимо все на місці.

Зараз вже допомагає і Уряд, і Національна служба здоров’я України. Ми вже запустили тендера на медикаменти.

Тому станом на сьогодні, у порівнянні з початком епідемії, ми укомплектовані добре. Проте не можна сказати, що на всі 100%, бо ситуація постійно змінюється. Стараємося людям дати усе можливе по максимуму.


Як зараз ситуація у ЦМКЛ? Які відділи приймають хворих з COVID-19?


Ситуація у ЦМКЛ робоча, така як зазвичай. Наше завдання - надати якісну кваліфіковану меддопомогу пацієнтам. Без сумніву, що є напруження, як і всюди, бо це інфекція і інфекційне захворювання, яке призводить до різних наслідків.

У лікарні зараз 176 пацієнтів з пневмоніями. Щодо підтверджених ПЛР-діагностикою, за увесь період з часу оголошення пандемії, нараховувалося 86 хворих. Станом на зараз у стаціонарі є до 35 пацієнтів з підтвердженим коронавірусом. Минулої п’ятниці виписалися 38. Кількість пацієнтів змінюється.

Хворі розподіляються у відділення Терапія №1, Терапія №2. Ми також перепрофілювали відділення Урології – там 46 пацієнтів, відділення Кардіології. І частково перепрофілювали відділення ЛОР і Офтальмологію.


Чи дійсно лікарні в Івано-Франківську переповнені і хворих на коронавірус відправляють у райони?


Це чутки. Особливого приросту за хворих осіб зараз немає. Вже другий тиждень ситуація тримається на незмінному рівні. І це тішить, бо кількість виписаних з лікарні перевищує ту кількість, яка поступає.

У нас на базі ЦМКЛ вже з’являються вільні місця для пацієнтів.

 


Раніше прогнозували, що на Великодні свята буде пік захворюваності, пізніше цю дату перенесли на травень. Ми вже пережили цей пік, як вважаєте?


Не можу сказати. Але поки що ситуація утримується. Кількість пацієнтів відчутно зменшилася. Це може бути тимчасовим явищем, бо все ж таки інкубаційний період 10-14 днів і від моменту Великодня, коли люди таки більше контактували, ще чекаємо. Але, аналізуючи загальносвітові тенденції, то бачу, що йде спад захворюваності.


Статистика реальна чи цифри занижені? Чому  у нашій області так багато летальних випадків?


Ми у своїй лікарні стараємося показувати все і цифри не занижені. Ми маємо говорити все, як є. Люди мають знати і розуміти, що це реальна небезпека. І то неправда, коли кажуть, що смертей насправді більше. Тому, можливо і така статистика велика по області.


На випадок можливого спалаху захворювання, скільки максимально ЦМКЛ може надати місць для пацієнтів?


Думаю, що піку чи нового спалаху вже не буде. Максимально ми можемо прийняти до 350 пацієнтів з COVID-19.

Можемо ще задіяти відділення судинної неврології. Так само у нас є резерв площ десь на пів сотні ліжок у старому корпусі.

У мене була пропозиція до адміністрації міста і області, що при критичному стані можна було б перепрофілювати кардіодиспансер, у якому є до 180 ліжок. І у такому разі не потрібно буде долучати гуртожитки, чи лікарню медуніверситету. І все тут на місці зробити одним комплексом, адже у нас є хороша реанімація, потужна діагностична, лабораторна база, апаратура, кухня. Але поки що відповіді від влади немає.


На початках епідемії, було помітно, що держава не справляється і фактично усе лягло на органи місцевого самоврядування, волонтерів… Яка ситуація зараз?


Справді, спочатку центральна влада якось дуже інертно включалася у роботу. Так, нам було дано протоколи лікування, якісь засідання проводилися, але усе це було доволі несистемно. Першочергові необхідні речі робилися із запізненням.

На сьогодні, зовсім інша ситуація. І частково дали противірусні препарати, і привезли засоби захисту, і вже є достатньо швидких тестів. Звичайно, що хотілось би більше, але маємо те, що маємо.

І я надіюся, що буде фінансова допомога медикам, бо сьогодні відшкодування немає. Нам тільки обіцяють.


До речі, про зарплати і обіцяні доплати медикам…


З міського бюджету в березні місяці виплатили по ще одному окладу кожному медичному працівникові – від водія до лікаря.

Також зараз ми готуємо подання в Уряд для тих працівників, котрі лікують хворих на коронавірусну інфекцію. Мова йде про 300% до заробітної плати. Але це тільки підготовка.


Лікарі ЦМКЛ хворіють на коронавірус?


Лікар теж інфікуються і по-різному переносять – хтось легше, хтось важче. Загалом, був 21 працівник, який знаходився у стаціонарі. Станом на кінець минулого тижня є четверо медиків з підтвердженим коронавірусом. Також четверо, котрі перехворіли, вже виписані.

Є частина людей, які заразилися на роботі, бо насиченість вірусом у відділеннях значно вища, ніж деінде, але є і ті, хто заразився десь в іншому місці. Це все визначити дуже важко.


Чи багато звільняються і тікають від проблеми і чи не почалося професійне вигорання у медпрацівників?


Так, дійсно є якесь таке емоційне вигорання - через напруження, роботу, ризик…

Сьогодні 150-160 людей персоналу щоденно залучені до надання допомоги тим, хто поступив з пневмоніями та коронавірусом.

Щодо звільнень, то вони, як і у будь-якій іншій лікарні, є. І це і лікарі, і молодший медичний персонал. Були і такі, що сім’я їм ставила умови.

Зараз залишились на роботі ті, які мусять працювати, бо не мають іншого матеріального забезпечення.

Залишились ті, які є патріотично налаштовані до свого народу, а також ті, хто не боїться і якось так віртуально ставиться до цього вірусу.

Ми можемо говорити і про те, що медичних працівників не вистачає, бо багато пішли за свій рахунок у відпустки. І коли ти зараз їх викликаєш на роботу, то вони відмовляються. Люди просто бояться – за себе, сім’ю, дітей.

Вірус він же не болить. Ми ходимо і не знаємо, чи він є. Ті, хто не був тут у лікарні і не бачив тієї кількості пацієнтів, яка була на початках, кого цей вірус не зачепив, і у кого в сім’ї ніхто не помер, не розуміють цього.  Треба побачити, попробувати і тоді можна зрозуміти людей.

І ті, хто зіткнувся безпосередньо із вірусом – у кого хтось захворів, або не дай Боже, помер, розуміють, що це не фейк, а реальне захворювання і проблема. Я весь час порівнюю цю ситуацію з війною, яка у нас йде на Сході. Тобто, якщо у нас не падають бомби і не руйнуються будинки, то це не означає, що проблеми немає.


Як вважаєте, тепер на медицину в Україні звернуть увагу?


Щоб ми не говорили, ця ситуація дисциплінувала нас. І дуже добре, що вже у цій ситуації подумали про те, що нашу медицину таки потрібно забезпечувати і їй потрібно приділити увагу, додати фінансів. У нас має бути одна з кращих медичних систем у світі. Видно, так покерував Бог, що через вірус на медицину звернули увагу.


Як, до речі, справи з медичною реформою?


Медична реформа триває і вона має бути. Сумно і не приємно, що ми зіткнулися з вірусом. Але ця ситуація ще раз покаже життєдіяльність і спроможність тих медичних структур, які були і які мають бути.

Реформа підведе до того, що наші люди отримуватимуть якісне безкоштовне лікування. А безкоштовність може бути тільки тоді, як правильно перерозподілити фінансові витрати.

Лікарні, які є непотрібними, мають просто закриватися. А кошти потрібно передавати на ті заклади, які розвиваються і мають змогу надати якісні медичні послуги. І мова не тільки про місто, але й про райони. Районним лікарням також збільшать фінансування.

Сьогодні 80% лікарень перепрофільовані на лікування хворих з коронавірусом. І що стало більше смертей через інші захворювання? Ні.

Сьогодні я бачу, що ті люди, які можуть лікуватися вдома, вони мають лікуватися у свого сімейного лікаря, і у стаціонар йти тільки тоді, коли дійсно потрібно.

Цей вірус дав розмежування і показав, яка саме потрібна медицина в Україні.


Про нещодавній візит скандального журналіста…


Мені його просто шкода, як людину. Ми стараємося подавати правдиву інформацію, як є насправді.

І, знаєте, навіть добре, що він у своєму відео сказав, що у нас спокійно і немає істерик. І це правда. Це така хороша реклама для лікарні!


Чи дійсно COVID-19 настільки серйозна проблема, чи не занадто вона роздута для прикриття якихось інших проблем у державі?


Ми почали швидко тестувати хворих. І ми показуємо реальну статистику. Коли у мене була ургенція і поступало у лікарню по 30 хворих з пневмоніями, а ще 30 - ми відправляли додому, то думаю, що ситуація серйозна і ми говоримо правдиві речі – так дійсно є.

І тут немає бути якоїсь паніки чи істерики. Це захворювання, яке призводить до летальних наслідків. Ми маємо це розуміти і бути готовими до цього.

І якби у нас не було матеріального забезпечення – того ж кисню, апаратів, то смертність була б мінімум у два рази вищою.

І я говорив вже, що перші хворі з такими ознаками, які потім назвали коронавірусом, у нас були вже у грудні. Було навіть дві смерті від пневмонії. КТ тих хворих ідентично відповідає КТ тієї патології, яка є сьогодні. І в деяких пацієнтів, які одужали тоді, також були такі ознаки.


Карантин був потрібен?


Однозначно. І дякуючи йому, немає величезної кількості смертей, як у США, чи Італії. І добре, що люди зреагували і дотримувалися самоізоляції. Все ж таки, я впевнений, інфекційні захворювання вимагають карантинних заходів і тут це не було помилкою.


Як вважаєте,  коли карантин закінчиться і люди зможуть видихнути з полегшенням, зняти маски?


Чітко ніхто не може сказати, чи ми усі перехворіємо, чи виробиться у нас імунітет. І стовідсотково ми не зможемо усіх протестувати. Не можу спрогнозувати, як буде далі. Єдине, що зараз вже ясно, що йде спад захворюваності. І це тішить.


У такому випадку, коли послаблять карантин, чи не припаде десь на літо черговий спалах?


Я думаю, що вірус ще мінімум пів року не дасть забути про себе. Бо є ті, хто перехворіли, є ті, хто є носіями, а є ті, хто має супутні захворювання… Такого як відкрив і закрив двері у квартирі не буде. Ми з цим ще житимемо.

Особливість цього вірусу, що він особливо впливає на кров і порушення починаються з еритроцитів, які переносять кисень. Відбувається розпад заліза у крові. А далі – порушення капілярів і відповідно виникають проблеми з легенями.

Зараз ситуація вже систематизувалася. Є протоколи, методи захисту і збалансоване лікування. Хоча, мої фахівці зуміли з перших днів підлаштуватися під лікування цієї патології. Навіть при відсутності усіх необхідних медикаментів, ми показували хороші результати.


Як проводять діагностику у ЦМКЛ? Перевіряють усіх, хто поступає з підозрами?


Лікар швидкої медичної допомоги збирає анамнез і диференціює. Приймальну нашої лікарні ми розділили на два потоки: один – для осіб з підозрою і з коронавірусом, а інший – для звернень з іншими захворюваннями.

Якщо є підозра, пацієнт приїжджає на приймальний покій, його оглядає лікар відділення екстреної меддопомоги. Відразу роблять швидкий тест. Зараз ми плануємо, що крім швидкого тесту будемо брати і на ПЛР в залежності від моменту захворювання, оскільки є медичні показання, коли потрібно брати цей аналіз.

Лікар проводить огляд і при потребі робиться рентген або КТ і якщо є показання до госпіталізації ми госпіталізуємо у відділення.

Була спочатку проблема із затримками результатів аналізів ПЛР – їх запізно видавали. Але можна зрозуміти структуру, яка їх робила. Люди фізично не встигали. Зараз все більш-менш відрегулювалося.


Ваша особиста думка щодо походження вірусу - природній чи штучний?


Я думав про це. Цікавився різними дослідженнями. На мою власну думку, це штучно виведений штам вірусу. Для чого це було зроблено? Можливо, якісь досліди проводили, а можливо і спеціально. Є ж хімічні, бактеріологічні війни. Але це дійсно змутована «штука». Можливо, вже є і вакцина від нього, але ми про неї ще не знаємо.


28.04.2020 Марія Лутчин 79841 4
Коментарі (4)

Марія 2020.05.01, 10:33

Хоча карантин продовжено до 11 травня значна частина жителів міста в же його не дотримуться. По суті його вже не дотримуються. В дворах масові збори людей та дітей.  Про маски, чиякісь інші засоби захисту навіть мова не йде. Дуже добре, що обіцяють медикам, які працють з пацієнтами на коронавірус доплату в 300%. Яку чекають не дочекаються медичні заклади.Ніхто не вказує проте, що оклад медичних працівників значно зменшився відколи запроваджено  медичну реформу ІІ рівня.В порівняні із березнем місяцем цього року, коли ще було державне фінансування заплати лікарів ІІ ланки зменшились в середньому із 8000 грн. до 5000гр. за квітень. Ліквідовано доплати за стаж роботи, роботу в шкідливих умовах праці та категорію. Доплати в 300% передбачаться тільки за хворих на коронавірус . Судячи із цифр пролікованих хворих в ЦМКЛ медики отримають не такі вже і великі  зарплати. Ніхто  навідь не думає проте, що лікарі інших спеціальностей ризикують не меше , тому що немають необхідного захисту. В країні серед захворівших кожен пятий медик. Хіба це нормально? Ніхто в державі не обговорює  соціальне страхування на випадок заворювання коронавірусом при виконанні службових обовязків, а токож можливої смерті, коли сімї втрачають годувальника.Це байдуже. Національною службою здоровя не надано методику розрахунку зобітної плати для медиків , які працють в закладх ІІ рівня.  На хачування хворих стало виділятись коштів  в декілька раз менше ніж увязненим. За такого харчування  хіба можна лікувати хворобу? Тай лікування тогож коронавірусу в стаціонарах  не є безоплатним, як це  розповідають  працівники національної служби здоровя.  Гроші аж ніяк нейдуть за пацієнтом , Тоді куди? За інформацією в засобах масової інформації міністра  охорони здоровя біля1000 медичних закладів ІІ рівня, а це саме ті , які безпосередньо лікують хворих,  з 1 квітня цього року заплановано профінансувати тільки на  50% . А це значить , що найближчим часом вони припинять роботу зовсм, або звільнять не менше половини персоналу. Якісна медична допомога, про яку розповідать реформатори, буде ще меш доступна та якісна. Сімейні лікарі не можуть лікувати, а в переважній більшості випадків і незнають що робити із хворими, через те відправляють лікуватись до спеціалістів ІІ рівня, які мають в  тричі нижчі заробітні плати від них.  Вже  перший місяць реформи  показав, куди котиться охорона здровя. Хіба це реформа та покращення??   Головний лікар реально висвітлює складну ситуацію, яка на жаль стає все більше   поблемною. Та чи почують його ті які  повинні  її змінити.

Оксана 2020.05.01, 13:44

Середня заробітна прлата  медичних працівників і  до впровадження медичної реформи в закладах ІІ рівня була одною із найнижчих в Україні в межах 7423 грн. із цієї суми вираховувся ще податок  дещо більше 19%. Не дивлячись на неодноразові звернення провідних клініцистів та науковців вгалузі медицини про не обгрунтованість рефоми Супрун та катастрофічні наслідки для пацінтів, медиків та лікувальних закладів  із 1 квітня в Україні розпочався ІІ етап медичної реформи, тобто закладів ІІ рівня , які реально займаються лікуванням хворих.  За квітень 2020року заробітну плату, яку отримали лікарі-спеціалісти вищої категорії  в середньому була  дещо вищою від 5000 грн. (без вирахування податків). Окрім цього значна частина медичного персоналу лікувальних закладів змушена за пропозицією адміністрації лікарень підти у відпустки без збереження заробітної плати на період введення карантину. І це тільки перші кроки.  А що чекати надалі хворим та  медикам, адже є ще і інші хвороби крім коронавірусу?  Лікування у сімейного лікаря по телефону це повна дурня!!!

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

572
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

443
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

7743 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2525 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1893
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2374

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

535

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

533

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

611

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

1006
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

156
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

355
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

487
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

271
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

390
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

515 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

806
01.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5642
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

269
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

368
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

383
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

488