Відомо, як мешканці тимчасово окупованих територій можуть отримати безоплатну правову допомогу

Кожна людина, яка перебуває під юрисдикцією України (у тому числі – мешканці окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму) може отримати правову консультацію або роз’яснення щодо того, як діяти для розв'язання життєвої проблеми.

Про це пише Фіртка з посиланням на Безоплатну Правову Допомогу.

Консультація юриста: очно або онлайн

Перш за все, варто зазначити, що кожна людина, яка перебуває під юрисдикцією України (у тому числі – мешканці окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму) може отримати правову консультацію або роз’яснення щодо того, як діяти для вирішення своєї життєвої проблеми.

Для того, щоб отримати безоплатну первинну правову допомогу, можна обрати найзручніший варіант:

  • зателефонувати до єдиного контактного центру системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103
  • через сервіс «Кабінет клієнта» на сайті системи БПД
  • звернутись особисто або надіслати звернення на електронну пошту одного з бюро правової допомоги
  • через мобільні застосунки «Безоплатна правова допомога» або «Твоє право»
  • написати у приватні чати системи БПД у Телеграм або Вайбер
  • через довідково-інформаційну платформу правових консультацій «WikiLegalAid»

Відповідно по потребах людини, яка звернулася за безоплатною первинною правовою допомогою, фахівці системи БПД:

  • нададуть правову інформацію, роз’яснення або консультацію (за потреби – у письмовій формі);
  • складуть заяву, скаргу та інший документу правового характеру;
  • допоможуть звернутися за безоплатною вторинною правовою допомогою;
  • допоможуть у забезпеченні доступу до медіації.

Право на адвоката

З 21 листопада 2021 року громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу. Звертатися за представництвом своїх інтересів у суді та складенням процесуальних документів вони можуть з питань, пов’язаних із захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації та тимчасовою окупацією території України.

Розширення суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу внесене Законом України «Про визнання таким, що втратив чинність Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 1 липня 2021 року  № 1618-ІХ.

Представництво інтересів громадян, які проживають на тимчасово окупованій території, здійснюється у судах України з урахуванням територіальної підсудності судових справ, підсудних розташованим на тимчасово окупованій території судам.

Варіанти отримання БВПД

Мешканці тимчасово окупованих територій можуть звернутися за безоплатною вторинною правовою допомогою особисто або через представника за довіреністю.

Як звернутися особисто:

Крок 1. Після прибуття з тимчасово окупованої території на підконтрольну Уряду України територію необхідно завітати до найближчого бюро правової допомоги місцевого центру з надання БВПД та подати звернення про надання БВПД і один із таких документів, що підтверджує належність до категорії осіб, які мають право на БВПД:

  • відомості про зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованій території, які внесені до паспорта або документа, який посвідчує особу;
  • довідка про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру;
  • довідка, що підтверджує місце перебування громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, видана територіальним підрозділом Державної міграційної служби України;
  • будь-який інший документ, що підтверджує реєстрацію місця проживання особи на тимчасово окупованій території.

У разі відсутності у паспорті відмітки про реєстрацію місця проживання на тимчасово окупованій території, для підтвердження цього факту можуть надаватися інші документи. Зокрема, ними можуть бути свідоцтво про право власності на майно, атестат чи диплом про здобуту освіту, трудова книжка чи військовий квиток тощо, в яких наявні відомості, що можуть підтвердити факт проживання на тимчасово окупованій території.

Крок 2. Місцевий центр приймає рішення (видає наказ) про надання або про відмову в наданні БВПД та інформує про це людину.

Крок 3. Якщо особа потребує БВПД, що полягає у представництві інтересів в суді, місцевий центр в її присутності посвідчує (безоплатно) довіреність на уповноваження адвоката або юриста місцевого центру представляти інтереси особи в суді.

Крок 4. Проведення першого конфіденційного побачення особи з призначеним адвокатом або уповноваженим юристом місцевого центру та узгодження правової позиції у справі.

Як звернутися через представника за довіреністю

Крок 1. Представник особи за довіреністю має звернутися до найближчого місцевого центру та подати такі документи:

  • звернення про надання БВПД довірителю;
  • документи, що підтверджують належність довірителя до категорії осіб, які мають право на БВПД;
  • документ, що посвідчує особу представника;
  • оригінал довіреності або його копію, засвідчену належним чином, що уповноважує представника на подання звернення про надання БВПД.

Крок 2. Місцевий центр приймає рішення (видає наказ) про надання або про відмову в наданні БВПД, про що поінформує особу та/або представника за довіреністю.

Крок 3. Якщо людина потребує БВПД, що полягає у представництві інтересів в суді, місцевий центр в присутності особи або її представника посвідчує (безоплатно) довіреність на уповноваження адвоката або юриста місцевого центру представляти інтереси довірителя в суді.

Крок 4. Проведення першого конфіденційного побачення особи або її представника з адвокатом або юристом місцевого центру та узгодження правової позиції у справі.

Довідково:

Правовий статус та правовий режим на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя визначається законами України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», а також іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Противник зазнає втрат, тримаємось. Оперативна інформація зі сходу України

Зберігати спокій і дотримуватися вказівок: що робити, якщо лунають сирени

Воєнний стан на Прикарпатті: на в'їздах до області запровадять блокпости, а на вулицях міст - посилене патрулювання поліції

На потреби поранених: де в Івано-Франківській області можна здати донорську кров


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2140
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19069
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1699
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1183
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2236
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3819

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1945

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

658

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1279

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1435
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

346
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

863
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24370
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

594
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

590
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

726
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1620
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7994
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

400
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

750
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2014 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

713