Від безвізу – до безвиїзду: як карантин ізолював прикарпатських заробітчан

За період карантину до України повернулися близько двох мільйонів заробітчан. На початку пандемії COVID-19 повернення українців додому виглядало цілою епопеєю – евакуаційні рейси, чартери, довжелезні черги на кордонах, бусики-човники та підписка на самоізоляцію.

Щодня влада з усіх доступних їй майданчиків кликала земляків додому, запевняючи, що в Україні буде робота і заробіток. І докликалася.

А що далі… Вдома обіцяних робочих місць немає, гроші, зароблені за кордоном, витратити навіть в умовах карантину не важко, а назад – потрапити не так і просто.

Ситуація отримала відгук і в Європі – європейці, звиклі до дешевої української робочої сили, залишилися фактично сам на сам зі своїми полями, фермами, готелями та заводами…

Національна стратегія

Президент Володимир Зеленський декілька місяців тому анонсував національну стратегію по поверненню трудових мігрантів додому і COVID-19 тільки пришвидшив цей процес, коли світ закрився на карантин, а частина заробітчан вирішила пересидіти його на Батьківщині.

«Це хороша новина, нехай і обставини такого повернення не найприємніші ... Ми повинні зробити все і утримати цих людей ... Тисячі кілометрів нових доріг і інфраструктурні об'єкти дадуть нам необхідний імпульс для економічного розвитку і створять нові робочі місця», - сказав Зеленський у своєму черговому відеозверненні.

Програма має на меті створити сприятливі умови для розвитку бізнесу. Вона допоможе і тим, хто хоче відкрити власну справу, і тим, хто бажає розширити вже готовий бізнес. Допоможе повернути в Україну тих її громадян, котрі виїхали на заробітки, а також має зупинити тих, хто планує виїхати.

Однак, заяви – це добре, а до реальних кроків поки що справа не дійшла – за час карантину Україна фактично нічого не запропонувала своїм громадянам, окрім того, що значна частина бізнесу перебуває на паузі. І робочих місць не те, що не додалося, а їх скоротили там, де тільки могли.

Чартери для українців

Багато країн Європи через закриті кордони опинилися у ситуації браку робочої сили. Саме на наших працівниках, як виявилось, тримаються тисячі фінських ферм.

Аналогічна ситуація й у сусідній Польщі. Днями, президент служби персоналу промисловців Кшиштоф Інглот зокрема зазначив, що у країні гостра нестача людей для роботи в сільському господарстві. Фермери не зможуть зібрати урожай без сезонних робітників, які зазвичай приїжджали з України. Тому вони теж готові до організації чартерів.

За даними видання Bloomberg, за перші два тижні карантину з Польщі виїхав кожен п'ятий заробітчанин з України. А їх там, за різними даними, працює близько 2 млн.

Масла у вогонь підлив скандал, який розгорівся навколо скасування чартерного рейсу з українцями, котрі мають дозвіл на роботу, спочатку до Великобританії, а пізніше до Фінляндії.

Заперечувати не будуть

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що від країн, які чекають чартери з українськими заробітчанами, потрібно офіційне звернення.

А обов'язковою передумовою виїзду за кордон для громадян України є легальне працевлаштування строком від 3 місяців із дотриманням усіх соціальних гарантій та належних умов праці.

Після такої заяви прем'єр-міністра, соцмережі вибухнули обуренням. Мовляв, українці "стали кріпаками", а уряд - "рабовласниками".

В Уряді почали чи то виправдовувати заяви свого шефа чи то зрозуміли, що не мають законних підстав стримувати земляків. Відтак, заявили, що найближчим часом за кордон таки виїдуть кілька тисяч сезонних працівників, для яких будуть організовувати чартерні рейси українськими перевізниками.

"До нас вже звернулися декілька урядів, з тим, що очікуються організовані групи українців. Я вчора говорив с австрійським міністром закордонних справ і йдеться про 802 наших працівників, яких очікують 44 фірми. Є переговори з Ізраїлем, в понеділок очікується розмова з фінськими колегами", - відзначив віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вадим Пристайко.

Заперечувати, за його словами, влада не буде. Але, мовляв, працевлаштування за кордоном потрібно впорядкувати згідно з тими обмеженнями, які були введені для всіх громадян України.

Закон не забороняє

За даними моніторингу "Рейтинг. Бізнес в офіційних цифрах", станом на 30 квітня з України виїхало 84 703 українці.

У місцевій агенції, котра займається пошуком роботи для українців за кордом, Фіртці розповіли, що під час карантину у сусідню Польщу прикарпатці їхали без проблем. Кажуть, що перші два тижні, коли тільки запровадили обмеження, то охочих практично не було, а потім ситуація стабілізувалася і люди все більше почали звертатися, щоб повернутися в Європу.

Відтак, щоб виїхати у Польщу потрібна була наявність польської робочої візи, запрошення на роботу, умови роботи від роботодавця і наявність карантинної зони, де мігрант зможе провести 14-денний карантин після перетину кордону.

«До сьогодні ми відправляли людей, хто мав візи – сезонні, робочі, воєводи, їхали також і по біометрії. Кожна людина, котра перетинала кордон повинна була мати або візу, а якщо по біометрії – то запрошення від роботодавця. До запрошення обов’язково потрібно було документ про проходження обсервації. Той роботодавець, який видавав запрошення, мав надати такий документ», - пояснює наша співрозмовниця.

Все це - умови в'їзду до Польщі для іноземних громадян, які планують працювати в країні.

Єдина проблема, яка із введенням карантину, постала перед заробітчанами  – відсутність офіційних міжнародних рейсів. Але ж, можна організувати інші законні способи перетину кордону.

«Завтра їду до Польщі є місця, є пересадка на кордоні, а також заберу з кордону Краковець», - схожі оголошення не новина у Фейсбук-спільнотах. І попит є.

І така схема, як розповідає агент, дійсно працювала і працює донині. Люди організовувалися, перетинали кордон на приватних автомобілях, а за кордоном вже пересідали далі у приватні мікроавтобуси і їхали до праці.

фото: Держприкордонслужба України

А, з 4 травня, як зауважують в агенції, ситуація ще спрощується, консульські установи Республіки Польща в Україні поновлюють видачу робочих віз. У початковий період прийматимуться лише документи з метою отримання віз для виконання сільськогосподарських та садівничих робіт, а також міжнародних перевезень. Потрібно тільки зареєструватися онлайн на чергу і подати документи.

"Візи обіцяють оформляти у короткі терміни - до тижня часу", - відзначає агент.

Щодо Чехії та інших країн – то там українців із польськими робочими візами не хотіли пропускати. Так само було і з туристичними візами. Кордон могли перетнути тільки ті, хто їхав з метою роботи.

«Після відтоку наших людей, у Польщі постала гостра проблема браку робочої сили і вони йшли і йдуть на будь-які спрощення по відношенню до заробітчан», - додають у агенції.

Як бачимо, поки влада ще тільки думає, як організувати українських заробітчан, самі вони не сидять на місці. Найвідважніші й ті, хто розуміє, що в Україні окрім паперової тяганини їм запропонувати не можуть нічого, починають шукати шляхи, як повернутися в Європу і їм це вдається.

Позиція влади виглядає нелогічною. Відсутність робочих місць і належного заробітку в Україні може викликати ще більше незадоволення, а ніж сам карантин, який схоже затягнувся. Тому, чи доцільно зараз ставити якісь умови перед громадянами, не надавши належні гарантії та чи час узаконювати те, що не могли зробити дотепер.

Вже не говоримо про те, що офіційних підстав для заборони виїзду за кордон немає. Навіть за умов карантину. Конституція гарантує громадянам таке право.


04.05.2020 Марія Лутчин 9343
Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

168
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5233 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2290 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1722
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2210
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4117

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

267

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

335

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

406

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

798
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

151
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

281
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

455
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

180
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

308 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

625
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

921
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5471
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

200
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

228
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

343
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

521