Вчені знайшли новий, більш ефективний спосіб лікування інфекцій

 

/data/blog/42638/7138a4f2b1905d3b4e210aec483edcf3.jpg

 

Вірусна і бактеріальна інфекції вимагають різного лікування, але відрізнити одну від іншої буває непросто. Тепер вчені запропонували новий підхід до вирішення цієї проблеми.

Коли пацієнт з явними симптомами гострого респіраторного захворювання і високою температурою приходить на прийом до лікаря, той повинен, насамперед, встановити, чим викликана інфекція: вірусом або бактерією. Від відповіді на це питання самим безпосереднім чином залежить вибір ефективної медикаментозної терапії: адже противірусні препарати не годяться для боротьби з бактеріями, а антибіотики безсилі проти вірусів.

Досі медики вдавалися з цією метою до діагностичних лабораторних тестів, що дозволяє ізолювати і визначити збудника даної конкретної хвороби.

Замість пошуку збудника — аналіз активності генів

Тепер група американських вчених запропонувала інший підхід до вирішення проблеми. Епідеміолог Крістофер Вудз, професор медичного факультету університету Дьюка в Даремі, штат Північна Кароліна, пояснює: «Колишній метод виконання такого роду досліджень полягав в ідентифікації специфічних інфекційних агентів. Звичайно, це дає лікареві дуже цінну інформацію, але такі тести мають два істотних недоліки: по-перше, вони потребують багато часу, а по-друге, придатні лише для виявлення вже відомих збудників. Наш новий підхід базується не на ідентифікації патогенних мікроорганізмів, а на реєстрації особливостей імунної реакції людського організму на цю інфекцію».

Весь фокус у тому, що імунна відповідь, викликана бактеріальною інфекцією, відрізняється від імунної відповіді, викликаної інфекцією вірусною. Професор Вудз і його колеги розробили методику, що дозволяє виявляти ці відмінності на основі активності ряду генів в лейкоцитах — білих кров'яних клітинах. «Ми беремо пробу крові і ізолюємо з неї в лабораторії РНК, — пояснює учений. — Це дозволяє нам виміряти активність генів. Нас цікавлять не всі, а лише цілком певні гени, про які нам відомо, що вони реагують на вірусну інфекцію».

Середня надійність експрес-тесту — понад 90 відсотків

В ході експериментів дослідники інфікували групу з 41 добровольця вірусами грипу підтипів H3N2/Вісконсін та H1N1/Брісбен, щоб простежити реакцію імунної системи на генетичному рівні. Вченим вдалося виявити близько трьох десятків генів, активність яких у відповідь на вірусну інфекцію різко зросла. Бактеріальна ж інфекція, навпаки, на активність цих генів ніяк не відбилася, що і дозволило обрати їх як маркерів.

Потім вчені провели випробування свого тесту на 102 пацієнтах, які звернулися в приймальний покій університетської лікарні зі скаргами на симптоми грипу і високу температуру. Перевіривши результати цієї нової діагностики з допомогою традиційних діагностичних тестів, дослідники переконалися у високій достовірності генетичного тесту: позитивні результати були вірні у 89 відсотках випадків, негативні — у 94.процентах.

Експрес-тест як засіб боротьби з антибиотикорезистентністю

Розробники тесту сподіваються, що його впровадження в клінічну практику дозволить скоротити застосування антибіотиків. «В рік ми реєструємо близько 23 тисяч смертних випадків, викликаних резистентністю патогенних бактерій до антибіотиків, — говорить професор Вудз. — А сприяє розвитку цієї резистентності непомірне застосування антибіотиків — їх дають деколи навіть у ситуаціях, коли вони абсолютно марні. Ми вважаємо, що наш тест допоможе лікарю швидко зорієнтуватися і відрізнити бактеріальну інфекцію, яка дійсно вимагає застосування антибіотиків, від вірусної інфекції, проти якої вони безсилі. Це знизить еволюційний тиск на бактерії, наслідком якого є розвиток резистентності».

Ще одна важлива перевага нового тесту полягає в тому, що він не реагує на той чи інший конкретний вірус, а на імунну відповідь організму, викликаний будь вірусною інфекцією. Таким чином, він ефективний навіть у випадку, якщо захворювання викликане якимось абсолютно новим, невідомим науці вірусом.

Економія часу за рахунок зменшення кількості маркерів

Нарешті, великим достоїнством тесту є те, що він здатний виявити інфекцію ще до того, як вона викличе типові клінічні симптоми: навіть якщо імунна реакція деякий час протікає зовні непомітно, вона відразу ж викликає зміни активності генів, що і реєструється тестом. Ця здатність набуває особливу цінність в умовах поширення нового пандемічного вірусу, каже професор Вудз: «Ми отримаємо можливість дізнатися, якою пацієнт вже інфікований, а який поки ні, який потребує термінової терапії, а який цілком може почекати».

Поки, правда, тест ще не готовий до застосування в клінічній практиці: аналіз займає 12 годин, а це дуже довго, особливо в екстрених випадках. Однак розробники сподіваються, що в найближчі рік-два їм вдасться помітно скоротити тривалість аналізу — насамперед, за рахунок зменшення кількості аналізованих маркерів. Є всі підстави вважати, що ефективність тесту не постраждає, якщо обмежитися вимірюванням активності не всіх трьох десятків генів, які фігурували досі в ході досліджень, а лише деяких з них. Це дозволить заощадити чимало часу.

 

vkurse.ua


30.10.2013 1473 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2196
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1029
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1005
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2147
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3604
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2538 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

844

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

732

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

694

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

687
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10361
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1205
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5318
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1042
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2836
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1203
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

429
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

288 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

744
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

634
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

685