В Івано-Франківську розмірковували над безоплатною правовою допомогою у кримінальному процесі

 

/data/blog/36246/79b3a2b5cbedeab8485fb0ed4c5acaa9.jpg

 

Практичне впровадження кримінально-процесуального законодавства відбувається не без проблем.

 

Про це говорили учасники круглого столу «Досвід впровадження нового кримінального процесуального законодавства (за матеріалами практики надання безоплатної вторинної правової допомоги)», який відбувся на базі готелю «Станіславів» у місті Івано-Франківську. Захід відбувається в рамках проекту Агенції США з міжнародного розвитку «Справедливе правосуддя» за підтримки Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України та Української фундації правової допомоги. Участь у дискусії беруть заступник директора Координаційного центру Мирослав Лаврінок, керівники Івано-Франківського та Тернопільського обласних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Михайло Євчук та Ірина Хондогій, радник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Зінон Котик, представники Української фундації з прав людини, судді апеляційних та місцевих судів Івано-Франківщини та Тернопільщини, представники органів прокуратури, юстиції, внутрішніх справ, працівники центрів з надання безоплатної вторинної допомоги з обох областей, адвокати і правозахисники.

 

Учасники обговорення зосередили свою увагу на проблемних питаннях ефективного забезпечення права на захист учасникам кримінального процесу, зокрема, проблемі надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

«Система безоплатної правової допомоги у нас працює з 1 січня цього року, - коментує сьогоднішню подію керівник Івано-Франківського обласного центру безоплатної вторинної правової допомоги Михайло Євчук, - і для того, щоби виявити, як впроваджується система, з метою підведення підсумків перших п’яти місяців роботи системи безоплатної правової допомоги в рамках нового Кримінально-процесуального кодексу. Зараз ми хочемо з’ясувати, які є проблеми, як вони вирішуються і чи потрібне таке вирішення на законодавчому рівні».

 

На сьогоднішній день система безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) включає захист від обвинувачення, здійснення представництва інтересів осіб у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, складання документів процесуального характеру. Така допомога надається особам, до яких застосовано адміністративне затримання, адміністративний арешт, які затримані за підозрою у вчиненні злочину та тих, щодо кого обрано запобіжний захід, а також для здійснення захисту за призначенням та у проведенні окремих процесуальних дій. Для цього в Україні створені і діють Координаційний центр правової допомоги при Мін’юсті та 27 центрів БВПД в областях, містах Києві та Севастополі, а також Автономній Республіці Крим.

 

Для практичного надання допомоги по всій Україні було на конкурсній основі відібрано 3016 адвокатів, з 1735 з яких укладено контракти. При цьому щодоби понад 500 адвокатів перебувають  на чергуванні у готовності протягом 1 години часу прибути з місцем призначення. В центрах надання БВПД працює 198 штатних працівників, 104 з яких чергують в режимі «доба через три», а самі центри працюють в режимі 24/7/365.

 

Як уже зазначалося, не обходиться і без проблем. Чимало їх виявило дослідження, яке проводилося в Україні в період з 17 квітня по 27 травня цього року і результати якого презентував сьогодні заступник директора Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України Мирослав Лаврінок. Зі слів пана Лаврінка, таке дослідження проводилося у двох формах. Перша форма – це опитування, в якому взяли участь 429 адвокатів-учасників програми з усіх 27 регіонів України і яким було запропоновано письмово назвати проблеми, з якими вони стикнулися в ході діяльності з надання БВПД, та назвати статті чинного Кримінально-процесуального кодексу, що їх найчастіше порушує сторона обвинувачення з урахуванням рішень Європейського суду з прав людини, в яких вже вказувалося на аналогічні порушення. Крім того, було проведено анкетування, в якому 545 адвокатам було запропоновано 16 закритих питань – 16 змодельованих ситуацій можливих порушень стороною обвинувачення права учасників процесу на захист. Відтак, адвокати повинні були підтвердити або спростувати, чи мали місце у їхній практиці такі проблеми.

 

Серед найбільших проблем було названо такі, як: фактичне затримання особи без складання відповідного протоколу; проведення слідчих дій до прибуття адвоката; зміна місця перебування затриманого, щоб ускладнити вчасне прибуття адвоката; схильність до тримання підозрюваного під вартою аж до закінчення встановленого законом граничного терміну при відсутності підстав для такого тримання. Крім того, близько 40% адвокатів відзначили наявні факти проведення з затриманими маніпуляцій, що мають ознаки слідчих дій до надання особі статусу підозрюваного, що на думку пана Лаврінка, є пережитком старого КПК; близько 41% опитаних відзначили факти чинення на затриманого фізичного та психологічного впливу; часто-густо між фактом затримання та інформуванням про це обласного центру з надання БВПД проходить певний час, хоча Закон передбачає, що таке інформування повинно відбуватися негайно, а також чимало інших порушень, пише Бріз.

 

В той же час, зі слів заступника директора Координаційного центру правової допомоги, на сьогоднішній день між Центром та керівництвом МВС налагоджено конструктивну співпрацю, яка дозволяє швидко і оперативно виправляти виявлені недоліки.

 

Так само досягнуто взаєморозуміння між обласним центром з надання БВПД та керівництвом УМВС на Прикарпатті, де, зі слів Михайла Євчука, усі проблемні питання вирішуються впродовж 10 хвилин з моменту інформування керівництва слідчого управління УМВС.

 

І це не якесь там телефонне право, - зазначає М.Лаврінок, - усі ці механізми передбачені відповідною постановою Кабінету Міністрів. Загалом же столичний гість позитивно оцінює систему надання БВПД в Україні: «Раніше була тільки система державного обвинувачення, - пояснює чиновник, - зараз є система державного захисту і з цим вже рахуються».


01.06.2013 1077 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1474
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3013
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1056
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1101
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1121 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3315 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

114

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1028

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

850

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

385
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

235
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2416
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1192
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1197
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

498
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7427
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

229
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

285
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

333
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

419
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

707