В Івано-Франківську планують впровадити сортування сміття на п’ять фракцій

З 1 січня 2018 року набула чинності нова редакція закону про відходи, відповідно до якого українці повинні сортувати сміття, а невідсортоване і неперероблене заборонено захоронювати на полігонах.

 

Великогабаритні, ремонтні та небезпечні відходи взагалі мають збирати окремо. Штраф за порушення цієї норми закону для населення становитиме від 340 до 1360 грн., а для юридичних осіб – від 850 до 1700 грн., пише Фіртка з посиланням на ЗК.

 

Однак як на практиці реалізовуватимуться вимоги цього закону, наразі достеменно невідомо. Зрештою, він не визначає механізму, яким чином і де повинно відбуватися сортування сміття, а лише забороняє захоронювати невідсортовані та необроблені відходи.

 

Оскільки в Івано-Франківську ПЕТ-пляшки і великогабаритне та будівельне сміття все-таки збирають окремо, то можна вважати, що формально наше місто новий закон виконує. А згодом безпосередньо на контейнерних майданчиках для твердих побутових відходів планують впровадити сортування сміття на п’ять фракцій. Загалом, перші кроки до сортування сміття в Івано-Франківську почали робити ще у 2004 році.

 

Тоді за кошти євросоюзу у місті проводили широку роз’яснувальну компанію, видавали брошури та встановили нові контейнери, в тому числі й для роздільного збору відходів.

 

У квітні 2011 року у нашому місті стартував національний проект «Роздільний збір відходів – крок у майбутнє» компанії «ГрінКо». Її місцева філія встановила у різних частинах обласного центру Прикарпаття 70 контейнерів для так званої сухої фракції сміття.

 

Єксперимент виявився напрочуд вдалим. Як тоді зазначав керівник ТОВ «ГрінКо-Франківськ» Володимир Мендела, частка якісної сировини у сухій фракції роздільного збору ТПВ сягала 80-90%.

 

Таких результатів компанія не отримувала в жодному з міст, де проводила роздільний збір сміття. Але уже через рік цей проект «ГрінКо» у Івано-Франківську довелося припинити, бо компанія не виграла конкурс з вивезення ТПВ і змушена була піти з цього ринку. З того часу у місті окремо збирають фактично лише ПЕТ-пляшку, хоча були спроби налагодити на майданчиках для ТПВ сортування паперу і скла. Останнє зараз збирають в окремі контейнери лише на території колишньої ЖЕО № 2. Зараз же закон спонукає місцеву владу повернутися і розширити спектр роздільного збору сміття. Хоча, як зазначає директор департаменту житлової, комунальної політики і благоустрою Михайло Смушак, він не визначає механізму такого сортування і є швидше декларативним.

 

«У змінах до закону йдеться про захоронення лише відсортованого сміття. Де і як повинно відбуватися сортування, мають визначити органи місцевого самоврядування. У нас уже давно є окремі контейнери для збору ПЕТ-пляшки, негабаритне і будівельне сміття теж збираємо окремо. Придбали сміттєсортувальну лінію для полігону ТПВ. Готуємо нові правила благоустрою і будемо впроваджувати сортування сміття на контейнерних майданчиках», – каже М. Смушак.

 

За його словами, на сміттєзвалище з міста щоденно вивозять 250-300 тонн відходів. Розробляється документація на нову чергу полігону, якої вистачить ще на 6-7 років. А потім його знову доведеться розширяти. Щоб дещо зменшити навантаження на міське сміттєзвалище, для КП «Полігон» придбали сміттєсортувальну лінію. За годину вона зможе приймати на сортування 15 тонн відходів, з яких відбиратимуть придатну для вторинної переробки сировину – папір, картон, скло (світле і темне), пластик (білий і кольоровий) тощо. На території свого підприємства сортування сміття запровадило і АТП-0928, яке вивозить ТПВ з більшої частини міста. Поетапно сортування сміття також впроваджуватимуть і безпосередньо на контейнерних майданчиках для збору ТПВ.

 

«Зараз думаємо над тим, яким чином і на які фракції. Швидше за все поки що це буде окремо пластик, окремо органічні та неорганічні відходи, окремо папір і картон», – пояснив М. Смушак. Водночас він додав, що в перспективі методи сортування сміття, як і саму технологію його збору, вдосконалюватимуть. Зокрема, у місті з’являться підземні контейнерні майданчики європейського зразка. Перший з них – на вул. Грушевського, біля стоматологічного корпусу медуніверситету.

 

«Це типовий проект, але з його реалізацією виникли труднощі, – каже М. Смушак. – У тому місці дуже багато мереж, які необхідно переносити, а деякі з них знаходяться на глибині у понад три метри. До того ж треба було отримати погодження археологів, бо це центральна частина міста».

 

Загалом, комунальники уже визначили півтора десятка адрес, де згодом мають намір побудувати такі підземні контейнерні майданчики. Найперше – у центральній частині міста, на вул. Орлика та у сквері на розі вулиць Мазепи і Гординського.

 

Телеграм-канал FIRTKA.IF.UA - https://t.me/firtkaIF


13.01.2018 2709 0
Коментарі (0)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
09.01.2018

Про роботу з вивезення ТПВ в Івано-Франківську доповіли під час оперативної наради в міського голови.   За словами представника ДП «Автоколона 2222» Василя Савчука, минулого року фірма встановила 100 сміттєвих контейнерів.   ...

1763 0
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12253 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1426
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

763
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5909
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1627
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1478

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

547

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1370

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1184

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1087
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

438
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

553
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1476
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

514
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

782
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5823
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12658
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

420
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

401
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

717 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1168