У Франківську архітектори та урбаністи об’єднують мешканців довкола Промприладу, аби врятувати озеро (фото)

У Франківську архітектори та урбаністи об’єднують мешканців довкола Промприладу, аби врятувати озеро 13 квітня на озері біля школи №21 архітектори урбаністичної лабораторії MetaLab влаштували спільне прибирання.

А за кілька днів небайдужих мешканців запросили вже до себе в лабораторію на Promprylad.Renovation, де 18 квітня познайомилися ближче та обговорили, як розвивати район Промприладу надалі.

Цього літа в Івано-Франківську вже вдруге пройде міжнародний урбаністичний фестиваль «Сеанс міського сканування», який цьогоріч сфокусується на житловому районі навколо заводу «Промприлад». Координаторка MetaLab Анна Доброва каже, звернули увагу на район навколо заводу, після того, як переїхали у простір на Promprylad.Renovation.

Під час фестивалю експерти та мешканці зможуть долучитися до облаштування району, аби в майбутньому він став комфортним і доступним для всіх та спланувати, як саме втілити задумане.

«Досліджуючи район ми виявили озеро біля школи №21, на якому під час фестивалю Porto Franko Жанна Кадирова встановила бетонного лебедя. Це озеро хоч і занедбане, але місцеві мешканці його люблять. Ми почали вивчати історію району, плани міської влади щодо нього. Знаємо, що управління капітального будівництва (УКБ) встановило довкола озера освітлення і має вже проект з оновлення території, але поки це не на часі. Озеро - одна із найпривабливіших точок району і на його прикладі ми можемо поглиблювати інтерес до району».

«Фізично фестиваль сфокусується на районі навколо заводу «Промприлад». Цей район міста не має чітко вираженої ідентичності, але володіє великим потенціалом для подальшого розвитку, - говорить урбаністка, архітекторка Анна Пашинська. - Його близькість до культурно-історичного центру міста нівелює спроби малого бізнесу й освітньо-культурних організацій закріпитись у районі та «децентралізувати» його. Ревіталізація заводу «Промприлад» потребує якісної інтеграції в район - в майбутньому він може стати осередком для соціальної активності мешканців».

Під час толоки, яку влаштували минулих вихідних, активісти MetaLab та Promprylad.Renovation разом із місцевими підлітками прибрали територію довкола і почистили саме озеро. Анна Доброва каже, що департамент житлової, комунальної політики та благоустрою допоміг із приладдям, а після толоки взявся вивезти сміття.

«Ми влаштували пікнік із чудовою музикою, згуртували малечу і дорослих, познайомились з активістами. Під час толоки також провели опитування серед місцевих мешканців і почули багато схвальних відгуків про нашу роботу, отримали дозу натхнення і готові творити ще», - розповідає Анна Пашинська.

«За легендою, яку нам розповіли діти, в озері втопили машину. І під час толоки чоловіки таки дістали гарпунами з дна озера деталь даху від автівки, - говорить Анна Доброва. - Також виловили багато використаних шприців».

Після прибирання провели зустріч з мешканцями вже у просторі MetaLab. Людей прийшло небагато, але вони зацікавилися можливими змінами і розвитком району. Зокрема до обговорення долучилися мешканці сусідніх будинків та активісти з порятунку озера.

На зустрічі вдалося обговорити проблеми та переваги району та визначити основні ідеї його розвитку. Говорили про проблему збільшення трафіку біля «Промприладу».

Також згадали і меморіальний сквер, як можливе місце відпочинку мешканців. Але наразі йому бракує інфраструктури, зокрема міської вбиральні, яка наразі не працює. Ще один занедбаний і непривабливий об’єкт - спорткомплекс «Електрон», який може стати місцем для активності підлітків, якого так не вистачає у районі.

«Якщо включити район Промприладу в історичний маршрут міста, він може бути цікавою точкою для гостей міста, - додає Анна Доброва. - А на озері можна прочистити існуючі джерела і поставити бювет. Також біля озера вже нині збираються індійці для гри у крикет, а місцева молодь інколи грає у фрісбі. Потенціал є і треба його розвивати».

Уже 16 травня заплановані перші громадські слухання від MetaLab просто неба. Анна Доброва і Анна Пашинська розраховують залучити і представників УКБ та комунального департаменту, аби обговорити майбутній проект реконструкції довкола озера.

«Варто обговорити плани, визначити, що саме потрібно мешканцями і що може втілити MetaLab під час фестивалю «Сеанс міського сканування». Керівник компанії «Бетон Груп ІФ» Юрій Чабан живе неподалік озера і теж готовий підтримати ініціативи там», - говорить Анна Пашинська.

Фотогалерея


22.04.2019 1259
Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1317
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1664 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2452
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2294 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7545
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15261 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

321

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1043

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1108

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1892
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

286
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

661
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

902
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3129
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

923
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1955
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1008
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35159 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

271
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

486
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

633
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

950