Терьохін: Ситуація нагадує кризу 1998 року, коли гривня знецінилась у 3,5 рази

 

img
 
 

 

 

Про особливості нинішньої фінансової кризи ми розпитали народного депутата України, екс-міністра економіки Сергія Терьохіна.

 

- Сергію Анатолійовичу, що зараз відбувається на валютному ринку?

У закромах НБУ, в його золотовалютних резервах номінально близько $19 млрд. З цієї суми лише близько $8 млрд. ліквідні, решта – цінні папери, дорогоцінні метали. Тобто, ресурс для підтримки курсу не такий уже й великий.

Водночас у січні купівля валюти на міжбанку різко активізувалася. Якщо в минулому році денний обсяг торгів сягав $1,2 млрд., то 28 січня він становив $5,1 млрд. Про що це свідчить? Що капітал виводиться за кордон. Ті, хто має гривню, готові її переводити у будь-що, тільки б забезпечити себе від курсових коливань або вивести гроші за кордон.

Ситуація дуже тривожна. В суботу Медведєв заявив, що Україна заборгувала вже $3,7 млрд. за газ. У нашої держави ще й чимало суверенних боргів, які теж потрібно сплачувати. Долари для цього теж треба купувати на міжбанку, а притоку валюти туди немає.

 

- Ще до стрибка курсу фінансисти говорили про вірогідне і навіть необхідне знецінення гривні. Але різкі стрибки курсу говорять швидше про некерованість процесом…

- Причина – зростання попиту на міжбанку. Хіба це схоже на планову девальвацію? Курс іще буде зростати. Моя порада – виходьте з гривні. Якщо у вас є долари – тримайте.

 

- Що краще купляти – долар чи євро, і який курс ще буде прийнятним?

- Це вже вища математика. Якщо сума невелика – просто тримайте в доларах. Якщо багато – мусите врахувати дві суперечливі тенденції. З одного боку, США (де ФРС зараз очолила досить поміркована жінка) припиняє фінансувати усі витрати  уряду, і долар почне зростати. У той же час європейці, налякані Грецією Ісландією, Іспанією, Португалією і т.д., напевно будуть консервативно утримати курс євро. Тож міняти євро на долари сенсу немає.

 

- Сьогодні курс на міжбанку сягнув чергових висот – 8,84- 8,89 грн за долар. Скільки він ще буде зростати?

- Якщо дивитись на стан платіжного балансу, зобов’язання уряду за зовнішніми виплатами, за суверенними боргами, то оптимальним варіантом виглядає курс мінімум 9 грн. за долар.

Відповідно, ті, хто вліз у доларові кредити, або із прив’язкою до долара – вони програють. А ті, хто займається експортом – вони виграють.

 

- Чекати допомоги нам немає звідки: раніше МВФ перестав надавати Україні кредити, а тепер і Росія призупинила надання обіцяного 15-мільярдного кредиту?

- А вони й не збирались давати його повністю. Раджу зазирнути на сайт цього російського фонду (Національного добробуту) і подивитись, яким чином дається рефінансування банкам, що дають кредити. Так от, Україна за правилами розміщення активів цього фонду знаходиться у ризиковій зоні. Тому теоретично в Україну за цей рік можна було б вкласти максимум $5,8 млрд. А лише заборгованість НАК «Нафтогаз України» сьогодні, нагадаю, сягає $3,7 млрд. Так що це за кредити, кому?

 

- Наша банківська система витримає цю кризу?

- Не впевнений. Думаю, що внаслідок цього принаймні три структурних банки – з першої десятки за обсягом активів – закриються. З цим також пов’язане і питання «здоров’я» Фонду гарантування вкладів. І мова йде не про державні банки – вони «під бюджетом»…

 

- Ситуація взагалі схожа на якусь із попередніх криз – 2008-го або 1998 року?

- Схожа. Вона нагадує мені кризу 1998 року, коли гривня впала у 3,5 рази. І потім ми оклигували приблизно років п’ять.

Мені здається, що за умови, якщо Україною почнуть правити технократи, то нам треба буде роки три мінімум для того, щоб увійти в ситуацію, яка була до 2008 року.

 

Еспресо.TV


04.02.2014 783 1
Коментарі (1)

вася 2014.02.05, 11:24
педофіл, шарить і в курсах, і в трусах
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2436
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19553
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1750
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1225 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2270
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3877

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

142

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2012

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

699

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1313
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

382
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

909
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24407
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

640
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

614
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

750
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1645
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8056
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

495
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

783
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2058 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

740