Тарас Прохасько: «Майдан - це крок до впевненості у тому ,що ми, кожен з нас,на щось здатний»

 

/data/blog/111582/aa2b79939e992353e377a3436fb1607d.jpg

 

Пане Тарас, скажіть, будь ласка, з якого часу ви почали стежити за подіями Майдану?

Від першого дня. Склалося так, що я був у Києві саме тоді,коли про революцію ще не було й мови. На Майдані зібралося кілька десятків людей, але вже  тоді  асоціації з минулого, а саме Революція на граніті, навіяли мені думку,що це може перерости у щось серйозне.

Що спонукало Вас долучитися до цієї акції-протесту? Випадковість чи радше конкретна мотивація?

Однозначно була конкретна мотивація. Дуже особиста. Я переконаний, що кожне покоління має перейти через такі зміни. Тому спершу, я не думав втручатися, хотів молоді дати змогу творити революцію самостійно. З перших днів на Майдані був мій син, я всіляко підтримував його і був радий, що у нього така життєва позиція. Проте, коли я дізнався про розгін студентів 30 листопада, він став для мене батьківським шоком. Я, як і будь-яка людина, відразу кинувся з’ясовувати де він, це було важко, адже з конкретною інформацією відразу було скрутно. На щастя, виявилося, що з сином усе в порядку, але коли в той день з’явився заклик усім їхати до Києва, я зрозумів, що тепер це й моя справа. Стиль реакції влади на подібні протести змінився , тому  я усвідомив, що в цьому випадку я точно буду доречним.

У якому товаристві Ви були на Майдані?

Мабуть, варто зауважити , що перш за все я був на Майдані як літератор. Я дивився, спостерігав, вивчав , аналізував і писав про все це, досліджував революцію з середини. Я свідомо ходив між різними людьми, тому бував у різних товариствах.  Приїжджаючи кожного разу, я намагався бути у іншій групі людей, таким чином я спілкувався з людьми з Франківська, зі своїми учнями, звісно ж був серед письменників, літераторів та митців.

Коли Ви зрозуміли, що  той протест є ,власне, непересічною подією?

Відразу.  Я розумів, що сподівання на те , що все може вирішитися мирним шляхом, сподівання на збільшення прав і свобод просто розвіялися. Я не робив собі ілюзій, що зникне корупція, насильство у міліції та всякі інші неприємні речі,хоча про це багато розмовляли.  Я не робив собі ілюзії, ніби ми відразу звільнимося від усіх негараздів.  Я просто знав , що основною метою є звільнення від пануючого режиму, і все завершиться тільки тоді,коли вона буде досягнута.

Що Вас вразило найбільше за весь період революції?

Найбільше вразила непоступливість української влади, те наскільки сильно вибудувана система керівництва не хоче дослухатися до голосу свого народу. Вона вміє бути різною: інколи слухати більше, інколи менше , вдавати, маніпулювати, але коли відчувається явна для неї  небезпека, то вона здатна на будь-що. Майдан показав антилюдськість    системи. Я й досі впевнений,   що навіть сьогоднішня владна система за своєю сутністю проти людини. Єдиним шляхом еволюції українського суспільства, є його безперервне озвучення власних вимог та зусилля з власного боку.

Що стало найдраматичнішим для Вас у тих подіях?

Найдраматичнішими звісно були смерті людей. Окрім того, особисто для мене драмою стало усвідомлення,яке приходило після зустрічі з так званими правоохоронними органами: ці люди, котрі надто архаїчно сприймають власні функції, котрі готові нищити власних співгромадян, й далі житимуть поряд з нами, вони нікуди не дінуться. Також, дуже драматично виглядали візити на «анти майдан», бо це давало змогу зрозуміти наскільки неоднорідним є український народ. Гнітила межа так би мовити воєнних дій, а за нею парадоксальна байдужість або незнання. Мені траплялися люди, які навіть не розуміли, що відбувалося. Видавалося драматичним існування двох паралельних фрагментів : Майдан зі своїм життя, а через кілька вулиць нормальне життя.

Майдан був постійно був різним. Яка подія на Вашу думку була вирішальною?

Думаю,що вирішальними були дві події. По-перше, це коли після розгону студентів, 1 грудня, на Майдан вийшло кількасот тисяч людей. Це було наскільки потужно, що дало змогу пророкувати перемогу Майдану. По-Друге, це тривалість часу. Важливо, що люди протягом довгого відрізку часу не зійшли з дистанції. Адже найтяжчим були не штурми, найтяжчим було залишитися там, коли здавалося , що у цьому вже немає сенсу.

Як відомо ,Ви багато писали в той час. Це була потреба чи радше необхідність?

Це моя робота, мій спосіб життя. Я не можу інакше. Вона відповідає моїм уявлення про своє місце в житті. Головне своє завдання в той час я вбачав у висловленні урівноваженого погляду на ті всі речі. Я був свідком сотень людей,які переживали, не знали що і як відбувається. Я хотів відновити внутрішній спокій, пояснити все доступно і адекватно у свої текстах.

Чи було на Майдані те, що надихало Вас як письменника?

Найбільше мене надихали люди, яких я бачив, ті , хто думали так, як і я. Мені дуже подобалися активні люди, які попри Майдан робили ще багато справ, які хотіли вникнути суть, зрозуміти все те,що навколо. Надихало, розуміння, що нарешті сталося те, що емоційно сколихнуло багатьох людей і це додавало оптимізму та піднесення. Для мене Майдан не обмежувався Києвом. Я брав участь у багатьох заходах , які відбувалися у Франківську. Мені здається, що діяльність провінційних майданів була не менш важливою , адже загострила відчуття незгоди українців з владою, а також дала можливість відчувати свою причетність багатьом людям, а це важливо для громадянського суспільства.

Відомо,що коли людина проходить через такі трагічні події, то набуває певного життєвого досвіду. Як його відчуваєте Ви?

Річ у тім, що це все не було для мене новим, але дещо я таки усвідомив. Наприклад, річ, яка багатьом може здатися очевидною: значення тотальної комунікації у сучасному життя. Дуже важливо, що всі можуть робити власну хронічку, власний фоторепортаж, телефонувати один одному, постійно обмінюватися інформацією і Майдан цьому доказ. Великим досвідом для мене стала участь у революції моїх синів, їхнє сприйняття усього, що коїлося. Дуже особистим життєвим уроком була смерть Романа Гурика.

Як відомо, Ви з іншими українськими письменниками долучилися до створення книги « Євромайдан. Хроніка відчуттів». Чи плануєте Ви створити свій авторський проект і написати книгу про події Майдану?

Ні, не планую. Я розумію, що це зроблять інші. Мені здається, що Майдан – це була річ, описана і осмислена на новому рівні. Через рівень на який вийшла інформація, багато людей, котрі не були на Майдані, інколи знали про те, що там відбувається краще за тих, хто був там безпосередньо. Мені видається ,що робити з цього художню літературу недоречно. Стосовно переосмислення Революції Гідності  у історичному плані , то , думаю, що час ще не настав.

Після Майдану багато людей відчули розчарованість. Чи розчарувалися Ви?

Ні, я не розчарувався. Це був ще один крок до формування суспільства. Я вважаю, що справжнє громадянське суспільство у нас ще не є сформоване, незважаючи на більш ніж 20 років незалежності, цих років насправді замало для набуття досвіду, йдеться про сотні років, адже схеми та стереотипи потребують дуже багато потрясінь,щоб змінитися. Суспільство не формується постановами, не рішеннями бюрократів, а власне такими подіями і переживаннями як Майдан.  Конкретною метою Революції Гідності було усунення режиму Януковича, і ця мета здійснена, тому розчарування не повинно бути. Майдан - крок до впевненості у тому ,що ми, кожен з нас,на щось здатний.

Багато людей впевнені, що Революція гідності кардинально змінила українців. А як вважаєте Ви?

Ні. Такі короткочасні і феєричні події, не можуть нести кардинальних змін. Конкретно, Майдан дав змогу усвідомити свої права та зрозуміти своє  ставлення до влади.

Що на Вашу думку стала символом Майдану?

Є таке поняття як «жива церква». Для мене символом Майдану стала присутність священників. Це показувало церкву з іншого, справжнього боку.   Сповіді перед штурмами, сповіді просто там у центрі всіх подій, як на мене, то вони є дуже символічними.

Чи став Майдан таки переможним?

Так. Крім того, що він об’єднав багатьох людей, він показав, що суспільство готове  жити безвладного проводу , що воно випереджає політиків,що люди готові йди до вдосконалення і змін. Усе це треба називати і сприймати перемогами.

 

Олеся Парфан, учениця школи професійної журналістики


18.07.2016 Олеся Парфан 1173 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2576
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1220
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1140
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2322
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3765
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2762 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

999

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

845

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

797

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

741
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10478
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1329
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

381
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5477
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1185
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2985
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

578
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

425 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

858
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

749
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

799