РУЙНАЦІЯ ПАМ’ЯТКИ – «ПОДАРУНОК» ДО 770-ЛІТТЯ КОЛОМИЇ

Не так давно припинилися баталії громади, інтелігенції та журналістів з міською владою щодо збереження казарми на вул. А. Чайковського, як знову знайшлися «доброчинці» з руйнації іншої пам’ятки архітектури.

Коломийські Вісти

Партеровий цегляний будинок на вулиці Романа Шухевича, 78 побудований 1903 року, про що свідчить викована дата на фронтоні. Така сама дата викладена гранітною крихтою в проході головного входу. Колись тут містився «юденрат» – офіційний адміністративний орган місцевого самоврядування коломийських євреїв, або як його тоді називали «кагал».


Заклад діяв до 1939 р. За німецької окупації він проіснував ще два роки, після чого усіх членів ради розстріляли нацисти.


Про те, що будівельні роботи архітектурної споруди на вул. Р. Шухевича, 78 почнуться ось-ось, попереджали нас у редакції ще місяць тому. Знаючи як запобігти самовільній реконструкції будинку, що є нововиявленою пам’яткою архітектури місцевого значення м. Коломиї, зараз би цього свавілля можливо не було. Але досвід приходить з часом.


Від самого початку міська влада вводила в оману як громаду, так і журналістів. Самовільні будівельні роботи на пам’ятці архітектури, які проводить Володимир Ігорович Григорчук, не розпочалися б, якби ця особа не була впевнена, що «владники» нашого міста прикриють його в разі чогось. Можливо, це було би так, але зухвала брехня вже віж початку дала поштовх до подальших дій.


Відразу як почалися будівельні роботи в архітектурній споруді на вул. Р. Шухевича, знімальна група ТРК «Рідні Медія» прибула на місце подій. Представник власника квартири №2, який переробляє дах з метою збільшення житлової площі за рахунок горища, запевнив нас, що роботи ведуться згідно з отриманими дозволами і вони лагодять лише дах. Відповідно прогнилі балки будуть замінені, а перекриють також старою дахівкою, аби не псувати автентичність споруди.

Заступник коломийського міського голови Тарас Яворський, приїхавши на об’єкт, також запевнив нас, що всі документи в порядку і якщо нам цікаво, то він може надати нам проектну документацію на реконструкцію горища цієї архітектурної споруди. Хотілося вірити, але ми таки послали інформаційний запит до Коломийської міської ради. І отримали відповідь: «Будівництво об’єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відділом архітектури та містобудування містобудівні умови та обмеження на реконструкцію будинку №78 по вул. Романа Шухевича не видавалися, в зв’язку з тим, що неврегульований порядок їх надання відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».


Так, згідно з новим Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», погодження на окремі будівельні роботи, які проводяться на об’єктах архітектури і яким присвоєна І-ІІІ категорія, не потрібно брати у відділі архітектури, про що і запевнив нас головний архітектор м. Коломиї Віктор Мицай. Можливо, подальше журналістське розслідування можна було припинити: проект є, дозволи є, відповідь є. Нема лише на руках копії проектної документації на проведення реконструкції горища на вул. Р. Шухевича, 78.


Ось ще з відповіді: «На Ваш інформаційний запит повідомляємо, що у будинку №78 на вул. Романа Шухевича є три квартири і належать трьом власникам». Ні, бо в цьому будинку не три квартири, як інформує Ігор Слюзар, а чотири квартири. Три квартири належать приватним особам, а ось четверта – в оренді у Коломийського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції в м. Коломиї. Самий будинок належить до комунальної власності, згідно з рішенням міської ради від 16.12.2009 р. № 2465-44/2009. Щоби розпочати будь-які будівельні роботи на цій будівлі необхідно отримати згоду мешканців квартир та згоду відповідних відділів і служб виконавчого комітету Коломийської міської ради. Звичайно, цього ніхто не робив.


Знову інформаційний запит і відповідь на нього: «…проектна документація на капітальний ремонт даху житлового приміщення по вул. Р. Шухевича, 78 розроблена приватним підприємством «Будівельна компанія «СВ-ПРЕСТИЖ БУД», місцезнаходження – проспект Грушевського, 119, м. Коломия. Пропонуємо Вам звернутися у вищевказане приватне підприємство». А це вже цікаво.


Заступник міського голови Тарас Яворський, головний архітектор Віктор Мицай та представник Володимира Григорчука, який реконструює горище архітектурної споруди, запевнюють, що будівельні роботи проводяться в рамках чинного законодавства, а в той самий час міський голова Ігор Слюзар робить відписки. Частину копії проекту мені таки вдалося отримати і тоді все стало на свої місця.


Відповідно до розробленої на¬уково-проектної документації істо¬рико-архітектурного опорного плану, проекту зон охорони та визначення меж історичного ареалу м. Коломиї, згаданий об’єкт на вул. Романа Шухевича, 78 внесений до переліку нововиявлених пам’яток архітектури м. Коломиї, а тому підпадає під Закон України «Про охорону культурної спадщини» і будь-які ремонтні, реставраційні та інші роботи мають проводитися лише за наявності науково-проектної документації і погодженого письмового дозволу центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини на підставі погодженої з ним науково-проектної документації. Ремонтні, реставраційні роботи об’єкта на вул. Р. Шухевича, 78 проводяться без належно підготовленої та затвердженої документації: відсутність науково-проектної документації, згідно зі ст.26 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та ДБН А.2.2-6-2008. «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження науково-проектної документації для реставрації об’єктів нерухомої культурної спадщини», наявний проект реконструкції даху з влаштуванням житлових кімнат на вул. Р. Шухевича, 78 у м. Коломиї Івано-Франківської обл. розроблений ПП «Будівельна компанія «СВ-ПРЕСТИЖ БУД» не містить усіх необхідних документів, які дозволяли б розпочати будівельні роботи на вул. Р. Шухевича, 78, бо він є нововиявленою пам’яткою архітектури і підпадає під Закон України «Про охорону культурної спадщини». Цей проект погоджений лише начальником відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківської обл. Давидюком А. З., але згідно зі ст. 31 п. 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не пройшов обов’язкової експертизи, оскільки в параграфі 3 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 р. № 557 «Про затвердження Порядку віднесення об’єктів будівництва до IV і V категорії складності» стверджується, що до IV категорії складності належать об’єкти будівництва, які мають хоча б одну з таких ознак, які можуть призвести до втрати об’єктів культурної спадщини місцевого значення. Тому вважаю, що замовник Володимир Ігорович Григорчук, розпочавши самовільну реконструкцію архітектурної споруди на вул. Р. Шухевича, 78, нововиявленої пам’ятки архітектури м. Коломиї, порушив Закони України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Про охорону культурної спадщини» і завдав шкоди пам’ятці архітектури місцевого значення, яка належить коломийській громаді та яка може призвести до втрати об’єкта культурної спадщини місцевого значення. Володимир Ігорович Григорчук учинив самозахоплення землі, обгородивши архітектурну споруду дерев’яним парканом, забравши при цьому частину тротуару та дороги, не маючи на це відповідних дозволів.


На ще один інформаційний запит я таки отримав відповідь, яку й хотів почути від самого початку: «На Ваш інформаційний запит повідомляємо, що науково-проектна документація та науково-дослідні роботи на реконструкцію даху нововиявленої пам’ятки на вул. Романа Шухевича, 78 відсутні».


«Тарас Яворський, перший заступник міського голови м. Коломиї, контролює та забезпечує надання дозволів на спорудження об’єктів містобудування незалежно від форм власності, надійності та безпечності будинків і споруд, керує діяльністю відділу архітектури та містобудування, земельних відносин, координує діяльність будівельних та проектних організацій», – читаємо у витязі з функціональних повноважень чиновників Коломийської міської ради.


«Ігор Граділь, заступник міського голови м. Коломиї, організовує роботу з охорони, реставрації та використання пам’яток історії і культури….», – цитуємо знову уривок з функціональних повноважень чиновників Коломийської міської ради.


А ось відповідь на черговий інформаційний запит за підписом І. Граділя: «Станом на 28.07.2011 року відомостей про нововиявлені пам’ятки архітектури до відділу культури і туризму міської ради не поступало.» Про що можна говорити далі, якщо чиновник самий не знає, що в Коломиї є нововиявлені пам’ятки архітектури, і їх – 122!


Тож хто за що відповідає в нашій «ратуші», до речі, яку зараз реставрують, не маючи на це дозволів? Хто припинить самовільну реконструкцію, руйнацію пам’ятки архітектури? Кого притягнуть і чи притягнуть до відповідальності? Пам’ятка архітектури зруйнована, а дій влади не видно.


P. S. На вул. В. Чорновола, 51, нововиявленої пам’ятки архітектури, також ведуться ремонтні роботи і також повністю відсутні дозволи на проведення цих робіт.


Такими темпами до кінця каденції цієї влади ми будемо мати в Коломиї з десяток зруйнованих пам’яток архітектури. Пригадується, хтось недавно стверджував, що вмиє лице Коломиї. Умиє, але хіба з брансбойлера, змивши при цьому чимало архітектурних споруд назавжди.


Євген Гапич, Коломийські Вісти


05.08.2011 Євген Гапич 1314 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

988
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

799
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1920
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3271
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2567
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2558

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

266

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

748

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

705

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1630
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

377
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

714
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

632
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

365
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

397
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

27056
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

856
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19692
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

445
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

409
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

744
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1380 4