РУЙНАЦІЯ ПАМ’ЯТКИ – «ПОДАРУНОК» ДО 770-ЛІТТЯ КОЛОМИЇ

Не так давно припинилися баталії громади, інтелігенції та журналістів з міською владою щодо збереження казарми на вул. А. Чайковського, як знову знайшлися «доброчинці» з руйнації іншої пам’ятки архітектури.

Коломийські Вісти

Партеровий цегляний будинок на вулиці Романа Шухевича, 78 побудований 1903 року, про що свідчить викована дата на фронтоні. Така сама дата викладена гранітною крихтою в проході головного входу. Колись тут містився «юденрат» – офіційний адміністративний орган місцевого самоврядування коломийських євреїв, або як його тоді називали «кагал».


Заклад діяв до 1939 р. За німецької окупації він проіснував ще два роки, після чого усіх членів ради розстріляли нацисти.


Про те, що будівельні роботи архітектурної споруди на вул. Р. Шухевича, 78 почнуться ось-ось, попереджали нас у редакції ще місяць тому. Знаючи як запобігти самовільній реконструкції будинку, що є нововиявленою пам’яткою архітектури місцевого значення м. Коломиї, зараз би цього свавілля можливо не було. Але досвід приходить з часом.


Від самого початку міська влада вводила в оману як громаду, так і журналістів. Самовільні будівельні роботи на пам’ятці архітектури, які проводить Володимир Ігорович Григорчук, не розпочалися б, якби ця особа не була впевнена, що «владники» нашого міста прикриють його в разі чогось. Можливо, це було би так, але зухвала брехня вже віж початку дала поштовх до подальших дій.


Відразу як почалися будівельні роботи в архітектурній споруді на вул. Р. Шухевича, знімальна група ТРК «Рідні Медія» прибула на місце подій. Представник власника квартири №2, який переробляє дах з метою збільшення житлової площі за рахунок горища, запевнив нас, що роботи ведуться згідно з отриманими дозволами і вони лагодять лише дах. Відповідно прогнилі балки будуть замінені, а перекриють також старою дахівкою, аби не псувати автентичність споруди.

Заступник коломийського міського голови Тарас Яворський, приїхавши на об’єкт, також запевнив нас, що всі документи в порядку і якщо нам цікаво, то він може надати нам проектну документацію на реконструкцію горища цієї архітектурної споруди. Хотілося вірити, але ми таки послали інформаційний запит до Коломийської міської ради. І отримали відповідь: «Будівництво об’єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відділом архітектури та містобудування містобудівні умови та обмеження на реконструкцію будинку №78 по вул. Романа Шухевича не видавалися, в зв’язку з тим, що неврегульований порядок їх надання відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».


Так, згідно з новим Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», погодження на окремі будівельні роботи, які проводяться на об’єктах архітектури і яким присвоєна І-ІІІ категорія, не потрібно брати у відділі архітектури, про що і запевнив нас головний архітектор м. Коломиї Віктор Мицай. Можливо, подальше журналістське розслідування можна було припинити: проект є, дозволи є, відповідь є. Нема лише на руках копії проектної документації на проведення реконструкції горища на вул. Р. Шухевича, 78.


Ось ще з відповіді: «На Ваш інформаційний запит повідомляємо, що у будинку №78 на вул. Романа Шухевича є три квартири і належать трьом власникам». Ні, бо в цьому будинку не три квартири, як інформує Ігор Слюзар, а чотири квартири. Три квартири належать приватним особам, а ось четверта – в оренді у Коломийського міжрайонного відділу кримінально-виконавчої інспекції в м. Коломиї. Самий будинок належить до комунальної власності, згідно з рішенням міської ради від 16.12.2009 р. № 2465-44/2009. Щоби розпочати будь-які будівельні роботи на цій будівлі необхідно отримати згоду мешканців квартир та згоду відповідних відділів і служб виконавчого комітету Коломийської міської ради. Звичайно, цього ніхто не робив.


Знову інформаційний запит і відповідь на нього: «…проектна документація на капітальний ремонт даху житлового приміщення по вул. Р. Шухевича, 78 розроблена приватним підприємством «Будівельна компанія «СВ-ПРЕСТИЖ БУД», місцезнаходження – проспект Грушевського, 119, м. Коломия. Пропонуємо Вам звернутися у вищевказане приватне підприємство». А це вже цікаво.


Заступник міського голови Тарас Яворський, головний архітектор Віктор Мицай та представник Володимира Григорчука, який реконструює горище архітектурної споруди, запевнюють, що будівельні роботи проводяться в рамках чинного законодавства, а в той самий час міський голова Ігор Слюзар робить відписки. Частину копії проекту мені таки вдалося отримати і тоді все стало на свої місця.


Відповідно до розробленої на¬уково-проектної документації істо¬рико-архітектурного опорного плану, проекту зон охорони та визначення меж історичного ареалу м. Коломиї, згаданий об’єкт на вул. Романа Шухевича, 78 внесений до переліку нововиявлених пам’яток архітектури м. Коломиї, а тому підпадає під Закон України «Про охорону культурної спадщини» і будь-які ремонтні, реставраційні та інші роботи мають проводитися лише за наявності науково-проектної документації і погодженого письмового дозволу центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини на підставі погодженої з ним науково-проектної документації. Ремонтні, реставраційні роботи об’єкта на вул. Р. Шухевича, 78 проводяться без належно підготовленої та затвердженої документації: відсутність науково-проектної документації, згідно зі ст.26 Закону України «Про охорону культурної спадщини» та ДБН А.2.2-6-2008. «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження і затвердження науково-проектної документації для реставрації об’єктів нерухомої культурної спадщини», наявний проект реконструкції даху з влаштуванням житлових кімнат на вул. Р. Шухевича, 78 у м. Коломиї Івано-Франківської обл. розроблений ПП «Будівельна компанія «СВ-ПРЕСТИЖ БУД» не містить усіх необхідних документів, які дозволяли б розпочати будівельні роботи на вул. Р. Шухевича, 78, бо він є нововиявленою пам’яткою архітектури і підпадає під Закон України «Про охорону культурної спадщини». Цей проект погоджений лише начальником відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківської обл. Давидюком А. З., але згідно зі ст. 31 п. 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не пройшов обов’язкової експертизи, оскільки в параграфі 3 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 р. № 557 «Про затвердження Порядку віднесення об’єктів будівництва до IV і V категорії складності» стверджується, що до IV категорії складності належать об’єкти будівництва, які мають хоча б одну з таких ознак, які можуть призвести до втрати об’єктів культурної спадщини місцевого значення. Тому вважаю, що замовник Володимир Ігорович Григорчук, розпочавши самовільну реконструкцію архітектурної споруди на вул. Р. Шухевича, 78, нововиявленої пам’ятки архітектури м. Коломиї, порушив Закони України «Про регулювання містобудівної діяльності» та «Про охорону культурної спадщини» і завдав шкоди пам’ятці архітектури місцевого значення, яка належить коломийській громаді та яка може призвести до втрати об’єкта культурної спадщини місцевого значення. Володимир Ігорович Григорчук учинив самозахоплення землі, обгородивши архітектурну споруду дерев’яним парканом, забравши при цьому частину тротуару та дороги, не маючи на це відповідних дозволів.


На ще один інформаційний запит я таки отримав відповідь, яку й хотів почути від самого початку: «На Ваш інформаційний запит повідомляємо, що науково-проектна документація та науково-дослідні роботи на реконструкцію даху нововиявленої пам’ятки на вул. Романа Шухевича, 78 відсутні».


«Тарас Яворський, перший заступник міського голови м. Коломиї, контролює та забезпечує надання дозволів на спорудження об’єктів містобудування незалежно від форм власності, надійності та безпечності будинків і споруд, керує діяльністю відділу архітектури та містобудування, земельних відносин, координує діяльність будівельних та проектних організацій», – читаємо у витязі з функціональних повноважень чиновників Коломийської міської ради.


«Ігор Граділь, заступник міського голови м. Коломиї, організовує роботу з охорони, реставрації та використання пам’яток історії і культури….», – цитуємо знову уривок з функціональних повноважень чиновників Коломийської міської ради.


А ось відповідь на черговий інформаційний запит за підписом І. Граділя: «Станом на 28.07.2011 року відомостей про нововиявлені пам’ятки архітектури до відділу культури і туризму міської ради не поступало.» Про що можна говорити далі, якщо чиновник самий не знає, що в Коломиї є нововиявлені пам’ятки архітектури, і їх – 122!


Тож хто за що відповідає в нашій «ратуші», до речі, яку зараз реставрують, не маючи на це дозволів? Хто припинить самовільну реконструкцію, руйнацію пам’ятки архітектури? Кого притягнуть і чи притягнуть до відповідальності? Пам’ятка архітектури зруйнована, а дій влади не видно.


P. S. На вул. В. Чорновола, 51, нововиявленої пам’ятки архітектури, також ведуться ремонтні роботи і також повністю відсутні дозволи на проведення цих робіт.


Такими темпами до кінця каденції цієї влади ми будемо мати в Коломиї з десяток зруйнованих пам’яток архітектури. Пригадується, хтось недавно стверджував, що вмиє лице Коломиї. Умиє, але хіба з брансбойлера, змивши при цьому чимало архітектурних споруд назавжди.


Євген Гапич, Коломийські Вісти


05.08.2011 Євген Гапич 1549 1
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1161
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

554
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

913
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1972
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3486
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2383 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

740

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

641

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

621

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

623
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10274
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1121
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5182
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

926
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2732
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1128
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

321
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

647
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

557
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

611
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

962 2