Розлади харчової поведінки: тривожні дзвіночки

Діагноз «розлади харчової поведінки» - хайпова тема серед блогерів. На жаль, на проблемі паразитують, не уявляючи її суті та актуальності. Коли психічні захворювання стають модними, зі світом коїться щось дивне. Зовсім недавно лікарі боролися із депресивними емо, згодом пошановувачами синіх китів, тепер популяризована тема РХП.

Що входить до поняття розладів харчової поведінки і як вчасно запідозрити проблему – розповідає лікар-психіатр першої кваліфікаційної категорії, лікар медичного центру Оксфорд Медікал Гладка Ірина Вікторівна!

Розлади харчової поведінки – це поєднання симптомів, що пов’язані із психічними розладами сприйняття прийому їжі. Концептуальне уявлення спеціалістів щодо теми РХП значно розширилося за останні 10 років: до знайомих нам нервової булімії та анорексії додались такі явища як нападоподібне  переїдання та розлад уникнення/обмеження прийому їжі. Вони суттєво відрізняються між собою за ключовими діагностичними критеріями, але спільна риса суттєва: ці розлади об’єднані у категорію РХП і офіційно занесені у МКХ-11 (Міжнародну класифікацію хвороб).

Нервова анорексія

Надмірні переживання щодо пропорцій власного тіла, страх набрати кілька зайвих сантиметрів, свідома відмова від їжі з метою досягнення худоби, патологічна невпевненість у собі. На жаль, нервова анорексія є доволі відомим явищем, що підтверджують численні діагностовано випадки.

Інколи діагноз нервової анорексії може виявлятися і в людей з нормальним ІМТ, тобто без встановленого дефіциту маси тіла. Тому, варто звернути увагу на наступні діагностичні критерії:

  • харчування – людина жорстко обмежує себе у раціоні, панічно рахує калорії і надає перевагу виключно продуктом із вкрай низькою поживною цінністю;
  • вага – здебільшого маса тіла недостатня, проте, як ми й зазначали, на перших стадіях вага може бути в межах норми;
  • відношення до власного тіла – надто критичне, регулярно контролює свої показники антропометрії;
  • потреба у штучному очищенні організму – не настільки виражена, як при булімії, але водночас популярні так звані пігулки для схуднення, кишкові віники, китайські чаї з послаблюючим ефектом;
  • напади переїдання – не часто, але можливо.

Поширеність нервової анорексії у світі складає близько 1,4% для жінок та 0,3% для чоловіків.

Нервова булімія

Ви хочете і відчуваєте, що МОЖЕТЕ з’їсти все, що побачите у меню, але панічно боїтесь набрати зайві кілограми. Ви ганяєтесь за двома зайцями, завдяки методам штучного вивільнення їжі (блювання, проносні засоби, обволікаючі засоби , сорбенти і тд.)

Те, що ви ситно переїдаєте ввечері після тяжкого робочого дня – не булімія. Те, що ви інколи надмірно захоплюєтесь ласуванням суші під час посиденьок з друзями – не булімія. Те, що ви любите піцу і не пропускаєте акційних пропозицій – не булімія. А що тоді відноситься до нервової булімії? Читайте уважніше:

  • харчування– у пацієнта з булімією харчування є нерегулярним, часто прийоми їжі пропускаються у зв’язку зі страхом щодо переїдання;
  • вага – зайва вага у пацієнтів з булімією виявляється вкрай рідко з рахунок штучної «компенсації» харчування, інколи пацієнти навіть худорляві завдяки штучній евакуації їжі зі шлунка, супутнім захворюванням стравоходу, шлунка та кишківника;
  • відношення до власного тіла – навіть біль виражене, аніж при анорексії, адже пацієнт боїться набрати зайві кілограми через своє захоплення їжею;
  • потреба у штучному очищенні організму – постійна. Людина шукає будь-які засоби для ліквідації спожитої їжі і здебільшого всі зупиняються саме на блюванні, що не потребуватиме додаткових засобів;
  • напади переїдання – часто, але майже завжди компенсуються штучною евакуацією їжі зі шлунка.

В останні роки випадки нервової булімії діагностуються частіше – 1,9% серед жінок і 0,6% серед чоловіків.

Напружене (компульсивне) переїдання

Це можна вважати підвидом булімії, але важливим критерієм, що вирізняє компульсивне переїдання від булімії є те, що в першому випадку людина не настільки переймається своїм зовнішнім виглядом і не вдається до компенсаторної ліквідації спожитої їжі.

Швидке поглинання їжі, переїдання без відповідного відчуття голоду, прийом їжі аж до появи болю та дискомфорту, харчування на самоті і, що не менш важливо – відчуття провини за епізод переїдання, є важливими діагностичними критеріями компульсивного переїдання. Людина намагається спожити якомога більшу порцію їжі, незважаючи на те, що це завдає їй неприємних відчуттів у вигляді розпирання, нудоти, важкості у шлунку, болю в животі.

Розлад уникнення/обмеження їжі

Це порушення часто плутають з нервовою булімією. Але ключова різниця полягає у причині обмеження в їжі: людина при розладі уникнення не переймається своїм виглядом. Вона обмежує себе в їжі через відразу до самої їжі та до процесу її споживання. Внаслідок цього виникають стійкі трофічні порушення, дефіцит поживних речовин та незамінних мікроелементів. Підгрунтя цього розладу – психічне, що також не можна плутати із соматичними захворюваннями травного тракту чи ендокринної системи (наприклад, відраза до їжі виникає при онкологічних захворюваннях).

В пацієнта з розладом уникнення/обмеження їжі не виникають епізоди переїдання і нема потреби в штучній евакуації спожитої їжі, вони не переймаються своїми кілограмами. Причину у появі відрази до процесу харчування необхідно шукати із залученням лікарів і в першу чергу виключити соматичну патологію.

Варто також додати те, що існує так званий синдром нічного харчування. Але він часто обумовлений хронічним безсонням, тому проблему варто лікувати поетапно.

Як лікувати розлади харчової поведінки?

Онлайн-тренінги, вітамінні комплекси, компенсуючи добавки та гіпноз – не доказові методи, які не тільки можуть бут неефективними, а й завдадуть шкоди для здоров’я пацієнта. Визнаними методами лікування РХП є когнітивно-поведінкова терапія, також терапія, орієнтована на сім’ю, медикаментозне лікування (нейролептики другого покоління), індивідуальний підбір харчування, сформований гастроентерологом.

Не існує чудодійного методу за 1 прийом. Шлях до вирішення проблеми тривалий і потребує зусиль як з боку лікаря, так і з боку пацієнта. Повірте, найтяжче – зробити перший крок. Просто зателефонуйте нам і ми вирішимо проблему анонімно! 0673777299, 0503777299

Партнерський матеріал


24.10.2022 992
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

388
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1748
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3254
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1177
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1204
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1261 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

299

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1149

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

991

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

426
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

360
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2520
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1261
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1352
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

577
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15214
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7511
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

367
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

808 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

499
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

411
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

499