Рада планує заборонити пластикові пакети: як це працює у світі (ІНФОГРАФІКА)

Тема захисту довкілля надто чутлива, адже поки одні вважають, що планета в небезпеці і людству треба відмовитись від частини комфорту заради очищення Землі, інші скептично ставляться до цієї ідеї.

Неоднозначно сприймається суспільством і заборона на використання пластикових пакетів. Одна справа – дискутувати щодо екології, і зовсім інша – постійно носити із собою полотняну торбинку до магазину. «Слово і діло» дослідило, які країни вже заборонили використання пластикових пакетів, які обмежили виробництво чи обклали додатковими виплатами виробників та як це питання вирішується в Україні, інформує Фіртка.

Почнемо з України. У листопаді 2019 року Верховна рада у першому читанні підтримала законопроєкт про обмеження обігу пластикових пакетів на території України. Зауважимо, не про заборону, а про обмеження.

Йдеться про те, щоб із 2022 року заборонити продаж пакетів у супермаркетах та ресторанах, залишивши лише можливість використовувати таку упаковку для риби, м’яса та продуктів з них, а також сипких продуктів і льоду.

Натомість автори законопроєкту пропонують стимулювати попит на виробництво біорозкладних пакетів, але не тих, що зараз продаються в магазинах як біорозкладні (насправді це так звані оксорозкладні пластикові пакети, які завдають шкоди довкіллю), а вироблених із крохмалю та целюлози. Такі пакети компостуються, тому що виготовляються з органічних матеріалів.

Зазначається, що в Україні є потужності для виробництва біорозкладних пакетів, але на них поки немає попиту. Якщо ж заборонити пластикові пакети, окрім користі для довкілля, зросте попит на «крохмальні» пакети, які подешевшають.

Також автори проєкту закону пропонують заборонити продаж оксорозкладних пластикових пакетів та запровадити штрафи за порушення закону (в межах від 1 700 до 8 500 грн).

Наразі законопроєкт чекає на друге читання. 

Водночас Європарламент ще в жовтні 2018 року підтримав запровадження в ЄС заборони на використання всіх одноразових виробів із пластику до 2021 року: тонких пластикових пакетів, соломинок для пиття, ватних паличок, а також пластикових столових приборів, стаканчиків і тарілок.

Країни ЄС вже давно напрацьовують законодавчу базу для стимулювання людей відмовитись від пластику. Деякі країни прийшли до повної або часткової заборони реалізації пакетів, інші запровадили додатковий збір з внутрішніх виробників та імпортерів або роздрібних продавців.

Є країни, які використовують додаткову фіксовану плату, що стягується зі споживачів у пунктах продажу або поєднання заборони і фінансового збору, коли, наприклад, запроваджується заборона на тонкі пластикові пакети та збір щодо міцних пластикових пакетів.

Повністю заборонено розповсюдження пластикових пакетів у більшості штатів Австралії. За порушення закону передбачений штраф 4,6 тис. доларів. У Чилі не можна продавати та виробляти такі пакети. Покарання – штраф 330 доларів.

До 10 років ув’язнення загрожує виробникам пластикових пакетів у Бангладеш, де під забороною також ввезення, розповсюдження та використання пластикових пакетів. Такі ж заборони та різні терміни ув’язнення передбачені законодавством Ботсвани, Кенії, Танзанії.

У Чехії під забороною безкоштовне розповсюдження пластикових пакетів, крім продажу хлібобулочних виробів, овочів та фруктів у пакетах. Таким продавцям треба сплачувати податок 230 євро з кожної тони реалізованих пакетів.

Екологічний податок на продаж пластикових пакетів запровадили в Греції (стягується з розповсюджувачів 0,09 євро за кожний реалізований пакет), Швеції (0,03-0,66 євро за кожний реалізований пакет).

У Франції діє заборона на розповсюдження пакетів, але немає покарання за її порушення. В Італії не можна продавати та використовувати пакети, а порушникам доводиться платити 500 євро штрафу. У Бельгії не можна продавати та використовувати одноразові пакети завтовшки до 0,015 мм.

Сусідня Молдова також вже заборонила розповсюдження пластикових пакетів, а порушники мають заплатити штраф до 700 доларів (крім пакетів завтовшки до 0,015 мм).

Китай входить до десятки країн, які найбільше забруднюють планету небезпечними відходами та використовують забагато пластику. Наразі країна запровадила заборону на виробництво та розповсюдження надтонких пакетів (менш ніж 0,025 мм). Тим, хто продає такий товар, загрожує його конфіскація.


18.09.2020 1612
Коментарі ()

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

777
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

598
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1673
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2987
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2452
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2431

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

581

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

594

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1451

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1522
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

555
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

415
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

791
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

182
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

284
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26921
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

748
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

310
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

308
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

635
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1014 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

835