Президент України подав законопроєкт про продовження воєнного стану та мобілізації

Президент Володимир Зеленський зареєстрував законопроєкт про продовження воєнного стану та мобілізації в Україні ще на 90 днів — з 9 травня по 6 серпня.

Про це зазначено на сайті Верховної Ради, передає Фіртка.

Як відомо, це вже може стати 15 продовженням воєнного стану та мобілізації в Україні від початку повномасштабного вторгнення.


Нагадаємо, що Верховна Рада востаннє продовжила дію воєнного стану та мобілізації до 9 травня 2025 року. На території України, включно з Івано-Франківщиною, тривають мобілізаційні заходи.

Так, мобілізація відбувається відповідно до законодавства та потреб Збройних Сил України.


Вручення повісток


Згідно з новими правилами мобілізації, які набрали чинності в кінці травня 2024 року, повістки для уточнення даних та проходження військово-лікарської комісії можуть вручати не лише особисто в руки.

Раніше повістка вважалася врученою тільки після особистого отримання та підпису військовозобов’язаного. За оновленими нормами, її можуть також надсилати поштою. Незалежно від методу доставки, всі повістки мають однакову юридичну силу, якщо вони підписані електронним підписом або власноручно.

В Україні існує кілька типів повісток:

  • Повістка для уточнення даних – видається для оновлення інформації про сімейний стан, стан здоров'я, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії – видається за підписом військового комісара і зобов’язує пройти медичний огляд. До неї додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, в якій після обстеження зазначають висновок про придатність чи непридатність до служби.
  • Мобілізаційне розпорядження – видається після проходження медкомісії тим, хто визнаний придатним. Військовозобов’язаний має прибути на призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Кожна повістка повинна містити:

  • ПІБ, рік народження та адресу;
  • місце роботи;
  • тип повістки;
  • дату, час та адресу явки;
  • перелік необхідних документів;
  • назву органу, печатку, підпис і дані керівника ТЦК.

За невиконання вимог, таких як невчасна постановка на військовий облік чи неявка за повісткою, передбачені штрафи від 17 тисяч до 25 500 гривень.

Водночас нові правила мобілізації, що набрали чинності 18 травня 2024 року, внесли суттєві зміни, серед яких:

  • зниження мобілізаційного віку;
  • обов'язкове оновлення даних у ТЦК, ЦНАПах або застосунку "Резерв+";
  • створення реєстру "Оберіг";
  • нові штрафи для громадян і підприємств.

У ТЦК кажуть, нововведення дозволили проводити мобілізацію більш ефективно.

Зокрема, запровадили дієві механізми контролю військовозобов’язаних та посилено відповідальність через жорсткіші штрафи. Також розширили співпрацю з державними реєстрами, зокрема податковою, ДРАЦС та прикордонною службою.


Кого можуть мобілізувати


Мобілізації підлягають:

  • Чоловіки віком від 25 до 60 років, незалежно від наявності військового досвіду;
  • Чоловіки 18–25 років, які проходили строкову службу або є у військовому резерві;
  • Особи, виключені з військового обліку, якщо ВЛК визнає їх придатними та вони не мають судимості, що унеможливлює мобілізацію.

Чоловіки 18–25 років, які не проходили строкову службу, можуть вступити до ЗСУ лише за контрактом.

Жінки не підлягають обов’язковій мобілізації. Проте, якщо вони мають медичну або фармацевтичну освіту і визнані придатними, їх беруть на військовий облік. Вони можуть бути призвані лише добровільно.


Кого не мобілізують


  • студентів;
  • викладачів та науковців;
  • певні категорії за професійною діяльністю;
  • за визначеними сімейними обставинами;
  • з визначеними хворобами;
  • заброньованих працівників.

Відстрочку не надають:

  • студентам, які навчаються заочно або отримують другу вищу освіту;
  • батькам трьох і більше дітей із заборгованістю за аліментами;
  • військовозобов’язаним, які доглядають за людьми з інвалідністю, якщо є інші працездатні родичі;
  • самотнім батькам, якщо мати дитини не позбавлена батьківських прав і не знаходиться в місцях позбавлення волі;
  • людям, яких медкомісія визнала придатними, попри незначні проблеми зі здоров’ям;
  • людям із судимістю, яка не є перешкодою для мобілізації;
  • працівникам, які втратили броньоване місце через звільнення або реорганізацію установи.

Також відстрочку можуть скасувати, якщо з'ясують, що людина надала неправдиві відомості або якщо термін відстрочки закінчився без поновлення.


Відповідальність за ухилення від мобілізації


Ухилення від мобілізації тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність, залежно від характеру та обставин порушення.

За порушення законодавства про мобілізацію можуть бути накладені штрафи. Зокрема, сума штрафу може складати від 17 000 до 25 500 гривень.

Водночас за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Окрім штрафів та можливого позбавлення волі, люди, які ухиляються від мобілізації, можуть зіткнутися з додатковими обмеженнями, такими як:

  • позбавлення права керування транспортними засобами;

  • арешт банківських рахунків та майна з подальшою реалізацією на аукціоні.

  • обмеження у працевлаштуванні на певні посади або в державні установи.

За неявку передбачено адміністративне та навіть кримінальне покарання. Однак, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.

Правозахисники назвали такі причини:

  • хвороба;
  • стихійне лихо;
  • смерть рідної людини;
  • інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.

Відтак, необхідно подати до ТЦК та СП відповідні підтверджувальні документи про причини неявки. Це можна зробити одразу після зникнення причин або ж на етапі розгляду відповідної адміністративної справи.

Неявка без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання. 


Мобілізація чоловіків 50+


У ТЦК зазначають, що чоловіків старше 50 років, які проходять медкомісію і визнані придатними, зазвичай залучають до несення служби в частинах забезпечення. Вони можуть працювати водіями, логістами, тиловиками, але рідко отримують бойові посади.


Бронювання


З 1 квітня втратили право на відстрочку від мобілізації військовозобов'язані, яких не перебронювали роботодавці.

Зокрема, до 31 березня підприємства мали підтвердити статус критичності та повторно забронювати своїх працівників, відповідно до оновлених критеріїв. 

Також з квітня почав діяти стандартний термін бронювання в додатку «Дія» — 72 години для переведення заброньованих працівників на спеціальний військовий облік.


"Електронна військово-лікарська комісія"


МОЗ та Міноборони впровадили цифровізацію цього процесу, і з 1 квітня документи більше не створюватимуть у паперовому вигляді. Для цього запустили електронний кабінет ВЛК у Медичній інформаційній системі ЗСУ (МІС ЗСУ).

Направлення на проходження комісії автоматично передаватимуть з реєстру військовозобов’язаних «Оберіг» до кабінету ВЛК, а її постанови — до цього ж реєстру, де вони відображатимуться в додатку «Резерв+».

Постанови ВЛК щодо військовослужбовців зберігатимуться в МІС ЗСУ, що спростить доступ до виплат, пільг та необхідних послуг.

Крім того, з 1 квітня електронне оформлення довідок ВЛК і свідоцтв про хворобу стане обов’язковим для всіх комісій.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1602
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3052
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1070
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1111
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1140 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3383 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

156

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1046

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

867

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

250
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2435
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1200
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1242
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

507
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15132
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7440
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

271
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

331
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

339
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

431
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

719