Підсумки і засновки Вогнехреща 19 січня 2014 року

 

Спочатку підсумки:

Після розгону "студентського" ЄвроМайдану та об'єднання "студентського" та "партійного" майданів формально Майдан дозволив підкеровувати собою тим, хто стояв на сцені і очолював три головні парламентські партії.

Однак сам Майдан постав не з волі ні цих, ні інших політичних партій. А тому він сам по собі, як самоорганізація громадян, був і є структурою достатньо самостійною.

Хоча без постійної партійної підтримки йому було б сутужно.

Впродовж двох місяців опозиційний тріумвірат все більше западав в ілюзію, що Майдан є тільки клоном їхніх партійних структур.

Тоді як там нуртували цілком інші і абсолютно від них незалежні середовища. Від різних відламів громадського сектору Майдану, успішних молодих партій на кшталт Демократичного Альянсу аж до конгломерації правих організацій таємниче названої Правим Сектором. Всі вони, а також багато інших середовищ і земляцтв від тріумвірату були і є абсолютно незалежними.

Та три кандидати на кандидатів на президента України цього не зрозуміли. А тому відчайдушно конкурували між собою, а тому донедавна так і не спромоглися осмислити, сформулювати і запропонувати Майдану реального порядку дій для виходу з щораз більш патової ситуації.

Таємниче – "ви стійте, бо ми знаємо що діється, і маємо якийсь таємничий план, якого навіть ми достеменно не бачили", спрацьовувало щораз менше.

Не додало авторитету й затягнуте в часі і "спущене зверху" від партійних верхів формування ГО Майдан. Саме формування якогось самоврядування Майдану, яке могло б поширитися на всю країну витало в повітрі. Однак його за формалізували і спробували зробити допоміжним для правлячого тріумвірату проектом. І врешті процес формування ВО Майдан зайшов в глухий кут, з нього почали виходити знакові громадські активісти. По-суті цей орган Майдану не запрацював на повну силу.

Цим успішно скористалися опоненти з влади, які вдруге впали в ілюзію, що народ після двомісячного "стояння" знову розчарувався і заснув. А тому вирішили закріпити "успіх нічогонеробіння" опозиційного тріумвірату з допомогою шокової терапії. І вдалися до демонстративно брутального ухвалення дискримінаційних законів 16 січня. Це переповнило чашу терпіння.

Почалися розмови про те, що тріумвірат чи хтось з його членів на догоду владі просто нейтралізує чи стримує Майдан. Невдоволення ставало все більшим. Однак все більш очевидним це невдоволення було для майданарів на площі, але не для лідерів на подіумі.

І після двох місяців "стояння" на морозі Майдан збунтувався.

Такі підсумки.

А тепер засновки:

Влада, будучи свято переконаною, що народ спить, отримала свій ЄвроМайдан 1 грудня 2013 року.

Натомість гіпотетичні кандидати на кандидатів в президенти України отримали свій Майдан 19 січня 2014 року.

Він набрав форми несприйняття Майданом їх чергової невизначеності. І врешті демаршу найбільш некерованої ними частини Майдану – Правого Сектору. За Правим Сектором потягнулися індивідуальні радикали і невдоволені. В тім і з їхніх партій також. Зав'язалася сутичка, яка шокувала лідерів.

Які це має наслідки?

Ігнорування вимог майданарів щодо програми дій та визначення лідера спротиву узурпації влади призвело до делегітимізації їх як провідників Майдану.

Кожного по-різному. За результатами подій 19 січня, коли частина Майдану самостійно прийняла рішення про самостійні дії на вул. Грушевського, місце проводу Майдану явочним порядком стало вакантним.

Тріумвірат і далі міг стояти на сцені. Але вже як непотрібний антураж. Театр політичного протистояння різко відхилився у бік вул.Грушевського та вільних радикалів. Всі очі були звернуті не на тріумвірат, а на Грушевську.

Майдан остаточно втратив свій загальновизнаний провід.

Так, 19 січня на Майдані було проголошене створення Ради Майдану. Але його ще немає. Не йдеться про Раду ВО Майдан. І Безумовної легітимності лідерів теж немає. Що створило вкрай небезпечну для майбутнього всього Майдану ситуацію.

Щоправда певну легітимність в очах головних акторів – вільних радикалів – величезним зусиллям зберіг Віталій Кличко, який ледь не в останню чергу зорієнтувався (точніше – його зорієнтували), що ще півгодини і він теж опинився б там, де й його побратими по тріумвірату. Тому він і кинувся на вул. Грушевського. А потім поїхав до Міжгір'я і т.д. Одним словом ввійшов в реальний політичний процес.

Тоді як два інші просто випали з цього політичного процесу. Правда на той момент.

Чи вони мали поступати інакше, ніж так, як поступили, запитаєте ви? Очевидно, що ні. Але це "ні" витікає з логіки їх правильних на певну мить підходів. І різних причин:) За мить політична логіка змінилася, а вони цього не зауважили. Очевидно, що консультанти Кличка спрацювали блискавично.

Однак не маймо ілюзій. Кличко, за станом на сьогодні, так само є напівлегітимним лідером Майдану. Його приймають. Однак йому не улягають. Він ще має доказати, що він здатний на реальну дію. І тоді його визнають лідером.

Так само, як визнають лідером і будь-кого іншого, який реально очолить і поведе. Це тавтологія. І трохи містика. Однак без містики лідерів не буває. Бухгалтери лідерами не бувають.

На цю мить Майдан у реальній небезпеці. У Майдану насправді немає єдиного проводу. Навіть у вигляді тріумвірату. І не тому, що два інші заздрісно спостерігають, як росте довіра до третього. Ще не кінець історії. Багато може змінитися за одну мить.

От ВО "Свобода" пробує показати свою принциповість і не йти на перемовини з владою. Це теж спроба перехопити ініціативу у Кличка.

Яке головне завдання на сьогодні?

На сьогодні завдання полягає у тому, що різні сектори Майдану мають визначити чи створити легітимний центр і спосіб прийняття рішень. А також визнати зверхність цього легітимного центру прийняття рішень. Ним може бути або легітимний орган (скажімо Рада Майдану), або загальновизнаний лідер спротиву.

Тому на сьогодні головне завдання, це консолідація Майдану.

Вона має пройти у три етапи:

• через легалізацію центру прийняття рішень через створення Ради Майдану (але не під "чуйною" опікою партійців та депутатів ВР, хоча безперечно за їх участю);

• через легалізацію лідеру спротиву – лідера Майдану;

• через добровільне самопідпорядкування всіх сегментів Майдану легітимним Раді та лідеру.

Печальне

Чую скрежет зубовний та плачі тих, хто ніяк не може позбутися ілюзій щодо своїх політичних перспектив. Тому всіма можливими способами гальмує процес консолідації Майдану. Навіть до саботажу вкрай потрібних нації кроків.

Печально, але за станом на сьогодні ситуаціє видається такою. Мені, принаймні. Зможете – переконайте мене у зворотному. А заодно і весь Майдан.

Разом з тим, хай не тішиться "щасливець долі", який вчора уник остракізму. Для того, щоб стати реальним центром консолідації, він повинен здійснити неймовірне – зшити абсолютно різні сектори Майдану. В тім не лише домогтися, щоб Правий Сектор визнав його "своїм". Але й вирішити питання з іншими двома членами тріумвірату, без яких нічого не вийде. Однак які явно не щасливі від такого розвороту подій.

Але й вони мають зрозуміти, що так лягла карта. Хоча доля попереджувала вже давно, що карти кине саме так. От і кинула.

І на це йому насправді Бог відвів Кличку кілька днів. А може статися, бо вже вечоріє, то йкілька годин.

Переговори з владою все більше виглядають на "розводілово". Ситуація доволі невизначена. Страшно. Справді страшно. Однак виклик кинуто – години чи дні.

Якщо не вдасться, то політична стагнація і затухання. Зірки загораються. І гаснуть.

Варто про це пам'ятати всім. З тих, хто хоче бути зіркою. Я не хочу. Ну і не можу, звісно:) Бо не є членом чи прихильником жодної з партій – в тім і вище згаданих:)

 

Тарас Возняк — головний редактор

Незалежного культурологічного журналу «Ї»


20.01.2014 Тарас Возняк 646 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2262
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19190
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1711
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1191
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2250
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3836

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1970

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

672

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1290

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1452
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

364
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

880
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24380
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

609
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

599
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

735
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1629
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8018
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

440
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

761
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2024 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

722