Підлітковий бунт: як впоратися з емоціями дітей та не стати для них ворогом

Часто підлітки намагаються чинити наперекір своїм батькам, коли останні просять ніби про елементарні речі.

Як не стати ворогом для власної дитини та знайти з нею спільну мову, журналістці Фіртки розповіла дитяча психологиня Ірина Волощук.

За словами фахівчині, основний акцент має бути не на тому, щоб змусити підлітка щось зробити, а на тому, щоб зберігати зв’язок із ним. Він буде підтримувати цей контакт лише тоді, коли йому буде комфортно.

«Це не означає, що батьки мають дозволяти все або не говорити про те, що їм не подобається. Це означає, що підліток має відчувати: мамі й татові важливий він сам, а не лише його оцінки, порядок у кімнаті чи відкладений убік телефон.

Якщо підліток бачить, що його люблять і цінують незалежно від його успішності чи поведінки, він буде відкритий для діалогу. Якщо ж він відчуває, що батьків турбують тільки його уроки чи дотримання правил, він закриється.

Такі діти часто починають думати, що вони нікому не потрібні. І коли ми починаємо їх «пиляти», вони лише більше переконуються в цьому.

Один із моїх секретів — вчасно зупинитися. Наприклад, якщо вранці я бачу, що мій син пішов у брудному взутті, я зупиняю себе і нічого йому не кажу.

Замість цього я оберу відповідний момент, наприклад, увечері, коли ми будемо спілкуватися в спокійній обстановці. Тоді я можу сказати: «Слухай, сьогодні мені так хотілося зробити тобі зауваження, але я стрималася». Сказати це можна жартома, легко, без моралізаторства.

Такі дрібниці важливо подавати не як докори, а з легкістю. Наприклад, просто поставити чисте взуття поруч зі словами: «Це, щоб ти не забув». Головне — не що ми говоримо, а як.

Дітям важлива повага. Вони можуть поводитися демонстративно, часом навіть агресивно, але насправді вони дуже вразливі. І коли ми говоримо їм щось на кшталт: «Що ти робиш? Ти взагалі думаєш головою?», вони лише більше переконуються у власній нікчемності».

Також Ірина Волощук поділилася власним досвідом, адже вона — мама чотирьох дітей.

«На це питання немає однозначної відповіді. Я можу сказати, як роблю я. У мене четверо дітей. Двоє вже вийшли з підліткового віку, а третьому зараз чотирнадцять років.

Мій секрет щасливих взаємин — це насамперед звернути увагу на те, наскільки часто батьки щось наказують своїм дітям. Якщо уважно поспостерігати за собою, можна побачити, що ми часто спілкуємося саме вказівками.

Підлітки мають ліміт на подібні вказівки. Якщо їм сказати двічі, то на третій раз вони можуть відповісти щось на кшталт: «не кричи», «відчепися» або просто проігнорувати. Вони не терплять тиску довго.

Тому важливо слідкувати за манерою спілкування — не говорити наказовим тоном і не висловлювати претензій. Навіть, коли батьки мають рацію, підліток відкине не лише претензію, а й сам контакт із дорослим. 

Адже сам формат комунікації у вигляді докорів підлітки сприймають у штики. Якщо вони здорові, нормально розвиваються, вони чинитимуть опір. Це природний процес — вони відділяються від нас, відштовхуються, щоб стати самостійними.

Але батькам, важливо не зосереджуватися на контролі та не вимагати від них сліпого послуху. Натомість треба будувати здорові стосунки».

Спеціалістка каже, краще акцентувати на сильні сторони дитини, підкреслити їхню цінність.

«І тоді підлітки не будуватимуть стіну, а навпаки — довірятимуть батькам та залишатимуться на зв’язку».

Більше читайте в матеріалі: Розмовляти та чітко встановлювати межі: івано-франківська психологиня про побудову довіри між батьками та дітьми


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

366
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1733
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3231
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1167
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1194
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1245 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

281

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1136

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

974

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

425
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

348
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2510
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1254
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1341
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

569
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15206
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7498
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

358
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

750 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

486
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

403
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

492