П'ять способів відчути "шкірний оргазм"

Кілька різних речей можуть спричинити дивне відчуття блаженства, не пов'язане із сексуальним задоволенням і відоме як "шкірний оргазм" або фріссон.

Мурашки по шкірі, м'яке тремтіння в кінцівках і швидке серцебиття – ці незвичайні фізичні відчуття відомі майже кожному. Вони отримали назву "фріссон" - від французького слова "frisson" (тремтіти). Дехто настільки збуджується, що вчені іноді називають це явище "шкірним оргазмом", пише bbc.Україна.

Як я вже писав нещодавно, найчастіше за все цей стан викликає музика. З фізіологічної точки зору "фріссон" виникає через те, що певні мелодії здатні "лоскотати" центри задоволення в нашому мозку, викликаючи потужну дозу дофаміну.

Це спричиняє відчуття ейфорії, яке супроводжується сильною тілесною реакцією, зокрема "мурашками" по шкірі та тремтінням.

Після виходу статті я отримав багато запитань від наших читачів, яких цікавило, чи можуть фріссон викликати й інші речі, не музичного і не сексуального походження. Я передивився чимало наукової літератури, поки не знайшов маловідоме дослідження, проведене у 2010 році науковцями Ганноверської вищої школи музики і драми Олівером Греве та його колегами.

Протягом експерименту дослідники перевіряли чуттєві реакції учасників за допомогою різних подразників. Вони слухали пісні, або не-музичні звуки, приміром, сміх дитини чи шурхотіння листя, ждивились на картини, які можуть викликати певні емоції, вдихали різні запахи і навіть отримували масаж голови.

Впродовж експерименту дослідники за допомогою обладнання контролювали фізіологічну реакцію людей: частоту серцевих скорочень, дихання і шкірну реакцію, а також розпитували про їхні відчуття.

Науковці змогли порівняти результати тестів з розповідями людей про відчуття фріссону, щоб побачити, наскільки ці фізіологічні реакції схожі.

Виявилося, що різні типи подразників викликають відчуття, схожі на фріссон, тією чи іншою мірою. Навіть кислий смак лимонів – навряд чи улюблений смак для багатьох людей – у 16 учасників експерименту викликав знайомі мурашки по шкірі, які ми зазвичай асоціюємо з апогеєм музичного задоволення.

Це може здатися дивним, але джерелом фріссону частково є стимуляція "симпатичної нервової системи", яка зазвичай реагує на загрозу. Можливо саме тому несподіваний дисонанс мелодії, або сильний смак викликає приємне подразнення системи, яка автоматично реагує на загрозу організму.

Трохи дивує той факт, що найменшу реакцію викликали візуальні джерала – картини або фото. Але це може пояснюватися тим, що для їхнього сприйняття потрібно більше інформації.

На наступному етапі дослідження учасникам дозволили вибрати свою улюблену пісню або сцену з фільму. Під час їхнього прослуховування або перегляду в учасників виміряли рівень пілоерекції (наукова назва мурашок на шкірі) та серцеву діяльність.

Звичайно, і музика, і фільми викликали зміну серцевого ритму (характерне відчуття вібрації всередині), а також тремтіння по шкірі.

До речі, фільм не обов'язково має бути блокбастером. У деяких людей виникало приємне відчуття поколювання шкіри голови (так звана, автономна сенсорна меридіональна реакція), коли вони спостерігали, як інші повільно виконують певні дії.

В мене, приміром, завжди виникає приємне відчуття, коли я дивлюсь, як бариста варить мені каву.

Отже, джерелом фріссону зазвичай є п'ять речей: музична мелодія, не-музичні звуки, фільми, їжа і чуттєвий контакт. Можливо, існують й інші. Насправді, 17 учасників експерименту професора Греве відчували тремтіння, згадуючи приємний власний досвід – феномен, який дослідники називають "розумовий фріссон".

Враховуючи, що фріссон має низку доведених переваг, приміром, він може знизити больові відчуття або сприяти бажанню допомагати іншим, це вміння варто розвивати. Принаймні солодке поколювання фріссона – ще одна причина скористатися моментом і насолодитися простими життєвими радощами.

Як відчути фріссон

Музика – відомі музикальні твори, які часто викликають музичний "шкірний оргазм", включають пісню Адель "Someone Like You", Концерт для фортепіано з оркестром №2 Сергія Рахманінова і пісню "Wonderwall" гурту Oasis.

Специфічні звуки  різні звуки - від шурхотіння листя до скреготу нігтів по дошці - можуть викликати мурашки

Смак – різкі смаки також викликають у деяких людей сильні фізичні відчуття

Кінофільми – на деяких людей впливає кульмінація голлівудського блокбастеру, тоді як інші із задоволенням спостерігають за повільними довгими діями, як приготування кави

Дотик – ніжний чуттєвий масаж спрацьовує для багатьох.


28.08.2020 8058
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1181
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2508
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2105
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2158
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6523 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2446 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

330

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1138

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1271

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1390
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

266
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

580
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2056
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26505
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

546
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10454 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

8004
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

529
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

397
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

540
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

618
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1575