Передали вже понад 28 тисяч упаковок: як в Івано-Франківську виготовляють ліки для військових у "гарячі" точки (ФОТО)

Торік 16 травня в Івано-Франківську на базі фармацевтичного факультету ІФНМУ розпочали виготовляти ліки для військових у "гарячі" точки. Така ідея виникла після того, як на запити захисників волонтери шукали медикаменти.

На той час найбільша потреба була у пасті Теймурова та інших протигрибкових препаратах.

Про це журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ, кандидатка фармацевтичних наук, доцентка та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

«Оскільки тоді вже був теплий травень – хлопці говорили, що не завжди є змога дотримуватися відповідної гігієни, а отже, страждають на грибки та попрілість ніг.

Спочатку ми також багато волонтерили, шукаючи для військових готові лікарські засоби відповідної дії, але на той час була велика нестача. Тоді й вирішили, що раз ми це вміємо – можемо виготовляти самі.

Я звернулася до ректора ІФНМУ Миколи Рожка і він погодив та підтримав цю ідею», - розповідає Ірина Федяк.

Відтак, одразу ж оголосили збір серед викладачів університету на першу закупку інгредієнтів на ліки та зібрали 11 тисяч гривень.

"Ліки, виготовлені в аптеці на відміну від готових (заводських), мають назву екстемпоральні, що в перекладі з латині "ех tempore" означає «за потребою, на вимогу». До них відносяться також лікарські засоби, вироблені про запас за часто повторюваними прописами.

Чинні речовини прописів, які на європейський манер називають «активні фармацевтичні інгредієнти» та допоміжні – формоутворюючі, є зареєстровані в Україні. Постачальники надають на них сертифікати якості виробника. А ми працюємо лише із ліцензованими постачальниками.

Ми використовуємо так звані традиційні прописи, які десятиліттями апробували в умовах аптек. Тобто ця ж паста Теймурова, яка має 10 складників, на практиці підтверджує свою ефективність уже багато років", - ділиться науковиця.

Ірина Федяк розповідає, що, перш ніж вийти з готовим продуктом, фармацевти спільно із фахівцями зі шкірних хвороб відповідної кафедри університету погодили рецептуру засобів і вже тоді розпочали виготовляти ліки за чіткими прописами.

Відтак, фахівці розпочали свою діяльність із пасти Теймурова. Найперше її застосування – проти попрілостей, вона виконує також легку протизапальну та протигрибкову дії.

«Також ми виготовляємо ще протигрибковий засіб з трьома кислотами для лікування грибка шкіри. Є ще порошок-присипка для ніг і взуття, яку можна безпосередньо сипати у берці для адсорбації вологи, оскільки має підсушуючі властивості.

За відгуками хлопців із гарячих точок саме цей порошок-присипка та паста Теймурова їм були найбільше корисні у теплу пору року. Також ми ще виготовляємо крем на основі ланоліну, вазеліну та олії обліпихи.

Це є живильний, ранозагоювальний та зволожуючий засіб для рук. Його застосовують, коли руки сухі та тріскають», – ділиться деканеса фармфакультету.

Зараз освоїли ще два нові прописи. Йдеться про порошки проти застуди та зігрівальну мазь.

«Порошки для лікування проявів застуди є модифікацією традиційного пропису «Антигрипін», який колись виготовляла кожна аптека у сезон ГРВІ та застуд.

У холодну пору року військові належно оцінили і ще один наш засіб – зігрівальну мазь на основі метилсаліцилату, ментолу, терпентинової та евкаліптової олій. Її застосовують для розтирань при болях та запаленні м’язів, зв’язок, суглобів.

Отже, в нашій номенклатурі зараз є шість стабільних прописів. У нас немає мети розширювати асортимент, ми радше націлені на виготовлення більшої кількості вже цих традиційних апробованих лікарських засобів.

Волонтерам на кожну партію виготовлених засобів додається інформація щодо складу лікарського засобу та медичного застосування», – підкреслила фахівчиня.

До роботи залучили різну кількість викладачів та студентів, залежно від обсягу замовлення. Обов’язково працюють студенти: молодші курси клеять етикетки, старші – беруть участь у виготовлені засобів у супроводі викладачів-технологів. У команді завжди раді бачити й інтернів та фахівців, які закінчили факультет у минулі роки.

"Серед багатьох учасників проєкту варто відзначити його ідейних натхненниць, кандидаток фармацевтичних наук: доцентку Любов Грицик та Наталію Гузьо, – продовжує Ірина Федяк. – Любов Грицик прийшла у викладання з практичної фармації: вона технолог з понад десятилітнім стажем роботи у рецептурно-виробничому відділі аптеки з ліцензією на виготовлення ліків.

Професор Андрій Грицик – завідувач кафедри фармацевтичного управління, технології ліків та фармакогнозії ІФНМУ, надає проєкту науковий супровід та організовує викладачів та лаборантів для виготовлення засобів, особливо у канікулярний період, а Наталія Гузьо зараз у п’ятій декретній відпустці, однак вона два-три рази на тиждень знаходить час, щоб допомогти виготовляти ліки.

Клеїти етикетки нам допомагають і її діти, до процесу долучається й чоловік – Дмитро Гузьо, фармацевт за освітою.

Нам дуже допомагає ще одне подружжя викладачів-доцентів: Оксана та Дмитро Мельники. Окрім безпосереднього виготовлення, на яке приходили влітку з донечкою, вони разом із Любомиром Гаврищуком добровільно взяли на себе зобов’язання забезпечувати проєкт етикетками, які наклеювали на баночки та пляшечки із лікарськими засобами".

«Щодо тривалості виготовлення замовлення – тут все індивідуально. Часом, ми маємо тиждень на працю, а подекуди – ми відкладаємо все і робимо «на вже». Працюємо злагоджено, оперативно реагуємо на запити волонтерів.

Так, днями з нами зв’язалися волонтери із Рівного і попросили 100 порошків-присипок та 100 упаковок пасти Теймурова. Зараз наші засоби вже на передовій", - ділиться Ірина Федяк.

"Отже, ми співпрацюємо лише з перевіреними волонтерами, які вже і доставляють ліки на нуль. Максим Лисюк був перший з них, який мав запит на виготовлення. Він і передав першу партію екстемпоральних ліків на фронт. Опісля з ним співпрацювали багато разів.

Серед місцевих волонтерських організацій неодноразово мали контакти з БО «Благодійний фонд «Свій за свого», ГО «Фонд підтримки гірсько-штурмової бригади «Едельвейс», БО "Благодійний фонд «Грофа»" та випускниками фармацевтичного факультету ІФНМУ.

Найбільшу частку препаратів передали харківським волонтерам різних фондів та організацій. Окрім них, з нами зв’язувалися волонтери багатьох областей України, переважно неодноразово.

Також для нас важливою є підтримка та сприяння Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області, начальницею якої є Надія Шпур. На початку проєкту вона безоплатно передала для нього значну кількість скляної тари, яку ми використали для пакування виготовлених ліків.

Перебуваючи з офіційним візитом у нашій області, проєкт «Екстемпоральні ліки для військових від фармацевтів ІФНМУ» схвалив і Сергій Убогов, доктор фармацевтичних наук, професор, начальник Управління медичних кадрів, освіти і науки Міністерства охорони здоров'я України, почесний президент ГО «Асоціація капеланів в охороні здоров'я України»», - наголосила керівниця проєкту.

Від 16 травня минулого року й до сьогодні фармацевти ІФНМУ вже виготовили понад 28,1 тисячі упакувань лікарських засобів. На інгредієнти для такої кількості ліків потратили понад 330 тисяч гривень пожертвуваних коштів.

«Наш проєкт – абсолютно волонтерський. На зібрані кошти ми закуповуємо лише інгредієнти та упаковку, а використані комунальні послуги, час і праця працівників, студентів, інтернів є доброю волею Університету та усієї залученої команди.

Ми самі шукаємо кошти на закупівлю потрібних компонентів. Неодноразово організовували благодійні ярмарки, збір коштів серед членів Вченої ради Університету, на зборах трудового колективу, серед викладачів та студентів факультету денної та заочної форм навчання. Багато студентів відмовлялись від святкувань особистих подій, натомість кошти передали на виготовлення ліків для військових.

На зібрані кошти ми гасили борг за речовини, оскільки постачальники на добру справу, як правило, дають нам речовини у кредит.

Також велика дяка містянам, які читаючи повідомлення про нашу діяльність у засобах масової інформації, відгукувалися та жертвували свої кревні.

Було й таке, що минулого року в кінці серпня нам прийшли кошти з Великобританії, люди побачили про нас репортаж і перерахували 43 тисячі гривень. Також українка зі Штатів Тетяна Колибаб’юк передала нам 25 тисяч гривень. Це були найбільші одноразові пожертвування для нашого проєкту.

Нам допомагала також й церква. У Пасічній є невелика парафія УГКЦ Божого Милосердя. Її настоятель отець Роман Терлецький тричі оголошував серед парафіян збір коштів для нас. Тому ми усім дуже вдячні за допомогу. Так працюємо на спільну перемогу», - наголосила керівниця проєкту.

До слова, на баночки ліків фармацевти додають для військових етикетку з подякою та цитатою 90 Псалма:

«Хто живе у помочі Всевишнього, під крівлею Бога Небесного поселяться. Впаде побіч тебе тисяча, і десять тисяч – праворуч тебе; до тебе ж не приблизиться».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

За невтомну роботу та допомогу Збройним Силам України. Мешканці Івано-Франківська отримали нагороди

«Не маємо морального права стояти осторонь», - співзасновник франківського благодійного фонду про забезпечення учасників бойових дій

Тим, хто отримав поранення: в Івано-Франківську виплачуватимуть допомогу бійцям

Фотогалерея


21.03.2023 Тіна Любчик 2593
Коментарі ()

09.06.2023
Тетяна Дармограй

Мама та спеціалістка Вікторія Романюк розповіла журналістці Фіртки про симптоми сина, які змусили насторожитися, з якими викликами стикнулась сім'я, що повинні робити батьки для адаптації дітей з аутизмом у суспільстві та як життєва ситуація підштовхнула до відкриття центру.

3171
29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

895
22.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

693
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

10466 8
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2801 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

2064

Як московити крали історію наших предків.

485

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

267

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

809

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

836
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

243
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

344
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

564
09.06.2023

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

263
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

246
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

506
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

573
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5856
09.06.2023

Будь-які мирні переговори з Росією стануть можливі тільки, якщо у росіян зміниться інтерес у цій війні.  

168
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

304
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

464
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

542