Передали вже понад 28 тисяч упаковок: як в Івано-Франківську виготовляють ліки для військових у "гарячі" точки (ФОТО)

Торік 16 травня в Івано-Франківську на базі фармацевтичного факультету ІФНМУ розпочали виготовляти ліки для військових у "гарячі" точки. Така ідея виникла після того, як на запити захисників волонтери шукали медикаменти.

На той час найбільша потреба була у пасті Теймурова та інших протигрибкових препаратах.

Про це журналістці Фіртки розповіла Ірина Федяк, деканеса фармацевтичного факультету ІФНМУ, кандидатка фармацевтичних наук, доцентка та відповідальна за виготовлення ліків для військових.

«Оскільки тоді вже був теплий травень – хлопці говорили, що не завжди є змога дотримуватися відповідної гігієни, а отже, страждають на грибки та попрілість ніг.

Спочатку ми також багато волонтерили, шукаючи для військових готові лікарські засоби відповідної дії, але на той час була велика нестача. Тоді й вирішили, що раз ми це вміємо – можемо виготовляти самі.

Я звернулася до ректора ІФНМУ Миколи Рожка і він погодив та підтримав цю ідею», - розповідає Ірина Федяк.

Відтак, одразу ж оголосили збір серед викладачів університету на першу закупку інгредієнтів на ліки та зібрали 11 тисяч гривень.

"Ліки, виготовлені в аптеці на відміну від готових (заводських), мають назву екстемпоральні, що в перекладі з латині "ех tempore" означає «за потребою, на вимогу». До них відносяться також лікарські засоби, вироблені про запас за часто повторюваними прописами.

Чинні речовини прописів, які на європейський манер називають «активні фармацевтичні інгредієнти» та допоміжні – формоутворюючі, є зареєстровані в Україні. Постачальники надають на них сертифікати якості виробника. А ми працюємо лише із ліцензованими постачальниками.

Ми використовуємо так звані традиційні прописи, які десятиліттями апробували в умовах аптек. Тобто ця ж паста Теймурова, яка має 10 складників, на практиці підтверджує свою ефективність уже багато років", - ділиться науковиця.

Ірина Федяк розповідає, що, перш ніж вийти з готовим продуктом, фармацевти спільно із фахівцями зі шкірних хвороб відповідної кафедри університету погодили рецептуру засобів і вже тоді розпочали виготовляти ліки за чіткими прописами.

Відтак, фахівці розпочали свою діяльність із пасти Теймурова. Найперше її застосування – проти попрілостей, вона виконує також легку протизапальну та протигрибкову дії.

«Також ми виготовляємо ще протигрибковий засіб з трьома кислотами для лікування грибка шкіри. Є ще порошок-присипка для ніг і взуття, яку можна безпосередньо сипати у берці для адсорбації вологи, оскільки має підсушуючі властивості.

За відгуками хлопців із гарячих точок саме цей порошок-присипка та паста Теймурова їм були найбільше корисні у теплу пору року. Також ми ще виготовляємо крем на основі ланоліну, вазеліну та олії обліпихи.

Це є живильний, ранозагоювальний та зволожуючий засіб для рук. Його застосовують, коли руки сухі та тріскають», – ділиться деканеса фармфакультету.

Зараз освоїли ще два нові прописи. Йдеться про порошки проти застуди та зігрівальну мазь.

«Порошки для лікування проявів застуди є модифікацією традиційного пропису «Антигрипін», який колись виготовляла кожна аптека у сезон ГРВІ та застуд.

У холодну пору року військові належно оцінили і ще один наш засіб – зігрівальну мазь на основі метилсаліцилату, ментолу, терпентинової та евкаліптової олій. Її застосовують для розтирань при болях та запаленні м’язів, зв’язок, суглобів.

Отже, в нашій номенклатурі зараз є шість стабільних прописів. У нас немає мети розширювати асортимент, ми радше націлені на виготовлення більшої кількості вже цих традиційних апробованих лікарських засобів.

Волонтерам на кожну партію виготовлених засобів додається інформація щодо складу лікарського засобу та медичного застосування», – підкреслила фахівчиня.

До роботи залучили різну кількість викладачів та студентів, залежно від обсягу замовлення. Обов’язково працюють студенти: молодші курси клеять етикетки, старші – беруть участь у виготовлені засобів у супроводі викладачів-технологів. У команді завжди раді бачити й інтернів та фахівців, які закінчили факультет у минулі роки.

"Серед багатьох учасників проєкту варто відзначити його ідейних натхненниць, кандидаток фармацевтичних наук: доцентку Любов Грицик та Наталію Гузьо, – продовжує Ірина Федяк. – Любов Грицик прийшла у викладання з практичної фармації: вона технолог з понад десятилітнім стажем роботи у рецептурно-виробничому відділі аптеки з ліцензією на виготовлення ліків.

Професор Андрій Грицик – завідувач кафедри фармацевтичного управління, технології ліків та фармакогнозії ІФНМУ, надає проєкту науковий супровід та організовує викладачів та лаборантів для виготовлення засобів, особливо у канікулярний період, а Наталія Гузьо зараз у п’ятій декретній відпустці, однак вона два-три рази на тиждень знаходить час, щоб допомогти виготовляти ліки.

Клеїти етикетки нам допомагають і її діти, до процесу долучається й чоловік – Дмитро Гузьо, фармацевт за освітою.

Нам дуже допомагає ще одне подружжя викладачів-доцентів: Оксана та Дмитро Мельники. Окрім безпосереднього виготовлення, на яке приходили влітку з донечкою, вони разом із Любомиром Гаврищуком добровільно взяли на себе зобов’язання забезпечувати проєкт етикетками, які наклеювали на баночки та пляшечки із лікарськими засобами".

«Щодо тривалості виготовлення замовлення – тут все індивідуально. Часом, ми маємо тиждень на працю, а подекуди – ми відкладаємо все і робимо «на вже». Працюємо злагоджено, оперативно реагуємо на запити волонтерів.

Так, днями з нами зв’язалися волонтери із Рівного і попросили 100 порошків-присипок та 100 упаковок пасти Теймурова. Зараз наші засоби вже на передовій", - ділиться Ірина Федяк.

"Отже, ми співпрацюємо лише з перевіреними волонтерами, які вже і доставляють ліки на нуль. Максим Лисюк був перший з них, який мав запит на виготовлення. Він і передав першу партію екстемпоральних ліків на фронт. Опісля з ним співпрацювали багато разів.

Серед місцевих волонтерських організацій неодноразово мали контакти з БО «Благодійний фонд «Свій за свого», ГО «Фонд підтримки гірсько-штурмової бригади «Едельвейс», БО "Благодійний фонд «Грофа»" та випускниками фармацевтичного факультету ІФНМУ.

Найбільшу частку препаратів передали харківським волонтерам різних фондів та організацій. Окрім них, з нами зв’язувалися волонтери багатьох областей України, переважно неодноразово.

Також для нас важливою є підтримка та сприяння Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області, начальницею якої є Надія Шпур. На початку проєкту вона безоплатно передала для нього значну кількість скляної тари, яку ми використали для пакування виготовлених ліків.

Перебуваючи з офіційним візитом у нашій області, проєкт «Екстемпоральні ліки для військових від фармацевтів ІФНМУ» схвалив і Сергій Убогов, доктор фармацевтичних наук, професор, начальник Управління медичних кадрів, освіти і науки Міністерства охорони здоров'я України, почесний президент ГО «Асоціація капеланів в охороні здоров'я України»», - наголосила керівниця проєкту.

Від 16 травня минулого року й до сьогодні фармацевти ІФНМУ вже виготовили понад 28,1 тисячі упакувань лікарських засобів. На інгредієнти для такої кількості ліків потратили понад 330 тисяч гривень пожертвуваних коштів.

«Наш проєкт – абсолютно волонтерський. На зібрані кошти ми закуповуємо лише інгредієнти та упаковку, а використані комунальні послуги, час і праця працівників, студентів, інтернів є доброю волею Університету та усієї залученої команди.

Ми самі шукаємо кошти на закупівлю потрібних компонентів. Неодноразово організовували благодійні ярмарки, збір коштів серед членів Вченої ради Університету, на зборах трудового колективу, серед викладачів та студентів факультету денної та заочної форм навчання. Багато студентів відмовлялись від святкувань особистих подій, натомість кошти передали на виготовлення ліків для військових.

На зібрані кошти ми гасили борг за речовини, оскільки постачальники на добру справу, як правило, дають нам речовини у кредит.

Також велика дяка містянам, які читаючи повідомлення про нашу діяльність у засобах масової інформації, відгукувалися та жертвували свої кревні.

Було й таке, що минулого року в кінці серпня нам прийшли кошти з Великобританії, люди побачили про нас репортаж і перерахували 43 тисячі гривень. Також українка зі Штатів Тетяна Колибаб’юк передала нам 25 тисяч гривень. Це були найбільші одноразові пожертвування для нашого проєкту.

Нам допомагала також й церква. У Пасічній є невелика парафія УГКЦ Божого Милосердя. Її настоятель отець Роман Терлецький тричі оголошував серед парафіян збір коштів для нас. Тому ми усім дуже вдячні за допомогу. Так працюємо на спільну перемогу», - наголосила керівниця проєкту.

До слова, на баночки ліків фармацевти додають для військових етикетку з подякою та цитатою 90 Псалма:

«Хто живе у помочі Всевишнього, під крівлею Бога Небесного поселяться. Впаде побіч тебе тисяча, і десять тисяч – праворуч тебе; до тебе ж не приблизиться».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

За невтомну роботу та допомогу Збройним Силам України. Мешканці Івано-Франківська отримали нагороди

«Не маємо морального права стояти осторонь», - співзасновник франківського благодійного фонду про забезпечення учасників бойових дій

Тим, хто отримав поранення: в Івано-Франківську виплачуватимуть допомогу бійцям

Фотогалерея


21.03.2023 Тіна Любчик 5113
Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3658
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

12169 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2471
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

2322
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

3294
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

5331

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

1122

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1566

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2091

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1792
28.05.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

360
24.05.2024

Посівна кампанія в Івано-Франківській громаді в розпалі.   

253
27.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

386
24.05.2024

Цьогоріч Молитовний сніданок відбувся під гаслом “Незламність. Віра. Стійкість”.  

752
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

9290
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1107
27.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20990
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

159
24.05.2024

Як наголосив президент, "захист життя повинен мати всі необхідні інструменти, щоб дійсно перемагати терористів".

358
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

821
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

1512 8