П'ять прикарпатських історій з барикад

 

/data/blog/46983/902b803122ea9f402ee047f962fd5867.jpg

 

Кореспонденти «КВ» вибрали п'ять історій активістів з Майдану. І це тільки сота частина тих, хто відстоює українську позицію у столиці. Всі вони – коломияни, які допомагають та надихають Майдан. Це ті люди, які часто не слухають промов зі сцени, їм подобається або не подобається щось на Майдані. Але саме на їхній вірі у перемогу продовжує триматися Майдан.

 

«Коломийський майдан – не київський. Тут не вбивають»

Маляр-декоратор з Коломиї Юрій Тимошенко приїхав на київський Майдан 24 листопада. Ще тоді, зізнається активіст, зрозумів, що до рідного міста повернеться не скоро. «Найважчим в історії Євромайдану був перший день, – пригадує Юрій Тимошенко. – Це був понеділок. Холодний дощ порозганяв людей, тож залишилося десь менше 30 мітингувальників. Ми з жахом припускали, чи не загасне ця жаринка, яка тільки-но загорілася».

Тимошенко.jpg

Важким для активістів був і перший місяць, розповідає мітингувальник з Коломиї. Тоді люди ще не мали ані наметів, ані волонтерів, які б чергували на барикадах. Не мали активісти навіть де залишити свої речі.

«Від подій у Києві розривається серце. Там люди справді воюють: штурмують установи, кидають каменюки та коктейлі Молотова, цим самим додаючи собі по 15–20 років ув’язнення, – розповідає Юрій Тимошенко. – Варто розуміти, що коломийський майдан – це не київський. Тут не вбивають!»

Юрій Тимошенко був у сотні самооборони від першого дня їхнього утворення. Переважно у другу зміну, аж поки не розпочалися активні дії на вул. Грушевського. Там чоловік перебуває щоденно, як і всі майданівці. Ночує та харчується активіст на Майдані.

- У Києві з коломийського намету багато молодих хлопців-героїв, – переконаний Юрій Тимошенко. – Вони так воюють, що мені, старому дідові з двома онуками, соромно за себе. Комплексую тим, що так нікчемно мало роблю у порівнянні з тими хлопчаками. Вони всі вже наші герої. І я гордий, що стою пліч-о-пліч з ними.

На завершення нашої розмови Юрій Тимошенко ще розповідає про майданівського товариша з Печеніжина. Його імені він не вказав. Але зізнався, що називає хлопця «Довбушєком», в якого вселився дух славнозвісного опришка.

 

У коломийській сотні є й харків’яни та навіть луганчани

Геннадій Романюк вже два місяці є координатором коломиян на Майдані в Києві. У Коломиї чоловік радше гість. Каже, що бути у столиці – його обов’язок. Активіст розповідає, що зараз на Майдані відбуваються свого роду еволюційні процеси: прийшли з мирними протестами, коли побили студентів, – одягли каски, а коли самих мітингувальників побили – взяли палиці. За словами пана Геннадія, ці палки активісти самостійно витесували з дерева. І тільки після перших жертв на Грушевського у хід пішли коктейлі Молотова.

Романюк.JPG

- Чи мені було страшно? Ні, навпаки, хотілося далі захищати права й свободи українців. Ми хочемо перемоги й радикальних змін, – зізнається Геннадій Романюк.

Ще на початку грудня сотні народної самооборони були чітко структуровані по чотах і роях. Відбір там ретельний, враховують і фізичні, і моральні якості. Пан Геннадій розповідає, що у коломийській сотні є й харків’яни, кияни та навіть луганчани. Але це перевірені люди – добрі та надійні бійці.

«Ми захищаємось, як можемо, – каже активіст. – Зараз палиці, шоломи, щити у нашій власності. Люди налаштовані рішуче. Радикальні дії допоможуть змінити існуючий лад свавілля. Нас уже нічого не зупинить».

 

«Оцінити ситуацію на Майдані важко»

22-річний різноробочий з Коломиї Петро Харчев вже більше місяця на Майдані. Каже, що зараз в українців останній шанс врятувати державу, тому не боїться протистояти силовикам на вул. Грушевського.

Харчев.jpg

Довший час хлопець допомагав самообороні. Виконував й господарську роботу – приносив дрова, облаштовував бочку для обігріву. Ночівлі як такої немає, - розповідає активіст. Щоночі Петро чергує на барикадах чи охороняє намети.

«Якось оцінити ситуацію на Майдані мені важко. Люди не знають, що очікувати, але готові стояти до кінця», - зізнається Петро.

 

«Їхали власним транспортом, щоб зекономити для когось місце в автобусі»

Володимир Заячук був на Майдані вже двічі. Вперше поїхав туди одразу після побиття студентів 30 листопада. Їхали власним транспортом. Каже, що так було швидше та й для когось зекономили місце в автобусі.

Заячук.JPG

Чоловік удень брав участь у пікетах Адміністрації президента та на Банковій, а вночі – вартував Майдан на барикадах.

- Мене вражала згуртованість, жодних заздрощів. Мітингувальники – виховані та ввічливі один до одного. Більшість на Майдані – однодумці, які готові до радикальних дій. Вони готові рішуче діяти, а не водити хороводи, – наголошує Володимир Заячук. – Ми можемо жити в іншій країні».

 

 

«Майдан – живий організм»

За два місяці перебування на Майдані Андрій Сава вже встиг бути й в охороні, організаційному комітеті на Стеллі та Михайлівській площі, волонтером, розчищувати сніг та носити шини.

Сава.jpg

«Майдан – живий організм зі своїми потребами, які потрібно щодня виконувати. Тут дуже багато друзів та ще більше тих, з ким потоваришував тут зовсім недавно. Вони близькі по духу. Загалом атмосфера приємна, не дивлячись на те, що майже воєнний стан», – розповідає Андрій Сава.

На Майдані все організовано, каже активіст. Починаєш усвідомлювати, коли дівчата на морозі розносять чай і вмовляють щось поїсти, коли старенька жіночка віддає свою мізерну пенсію, коли молода пара зігріває один одному руки, щоб довше вистояти на Майдані.

- Тут всі розуміють: краще померти стоячи, аніж жити на колінах, – переконаний Андрій Сава. – Я вірю: ми переможемо!


03.02.2014 722 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2417
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19527
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1747
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1219 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2268
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3874

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

138

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

697

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1310
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

638
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

747
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1641
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8050
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

486
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

780
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2056 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

738