Не університет, а дещо більше: що я зрозуміла після року навчання в Українській академії лідерства

Українська академія лідерства — це навчальний заклад, який прагне сформувати нову генерацію лідерів, здатних змінювати країну та світ на краще. Вона орієнтована на розвиток особистісних якостей, навичок командної роботи та соціальної відповідальності, надаючи студентам можливість активно залучатися до різноманітних соціальних проєктів і ініціатив.

Сучасна освіта в Україні, зокрема в контексті таких інституцій, як Українська академія лідерства, робить акцент на інтеграції інноваційних методів навчання та розвитку критичного мислення. Вона націлена на створення освітнього середовища, яке стимулює творчий підхід до розв'язання проблем, адаптацію до змін і підготовку молоді до викликів глобалізованого світу.


Мене звати Валентина, мені 17 років, я з Івано-Франківська, студентка Української академії лідерства. Ще рік тому я була активною пластункою, організовувала табори, акції та мандрівки.


Чому ти вирішила вступити до УАЛ?


Після закінчення 11 класу та складання НМТ я не могла відповісти собі на питання, куди хочу вступати, тому вирішила взяти Gap year, щоб шукати себе, проходити курси, працювати й визначатися з подальшими кроками. Моє літо було дуже насиченим, тож я сіла планувати рік аж 30 серпня.

Проте плани виявилися розмитими, що мене не влаштовувало. Того ж дня побачила, що набір до Академії продовжено, і вирішила подати заявку. 31 серпня пройшла співбесіду, 1 вересня отримала позитивну відповідь, 7 вересня підписала контракт, а 13 вересня вже була в Києві на відкритті.


Якими були твої очікування перед навчанням?

До Академії я ставилася доволі скептично через розповіді знайомих, як тих, хто навчався, так і тих, хто не мав особистого досвіду.

Тому головним для мене було перевірити все на власному досвіді.


Як ти дізналася про Академію і що тебе переконало подати заявку?


У молодіжних організаціях, таких як ПЛАСТ, БУР, ФРІ та УАЛ крутиться свідома молодь, яка обмінюється досвідом і реалізовує важливі проєкти. Саме так я вперше почула про Академію від пластунів.

Спочатку я з недовірою поставилась до цієї інституції, бо для мене це було щось нове й нестандартне. Проте коли зрозуміла, що не знаю, куди хочу вступати, вирішила, що Академія — це те, що мені потрібно.

Адже це простір для особистісного та суспільного розвитку молоді на основі цінностей, що поєднує річну програму між школою та університетом для вмотивованих підлітків 16–20 років, а також масштабні соціальні проєкти.


Що тебе найбільше вразило в перші дні?


Навчання розпочалося зі спільної мандрівки на Петрос. Близько 90 студентів і менторів, які не знали одне одного, разом вирушили в похід. Для когось це був перший досвід, для когось ні, але всім було непросто.

Проте ми вже тоді стали командою: допомагали тим, кому було важко, ділилися сухими речами, підтримували одне одного, грілися біля вогню та знайомилися.


Як проходив процес адаптації: легко чи складно?


Було непросто. Важко влитися в нову спільноту, переїхати в інше місто, жити з іншими дівчатами, будувати спільний побут.


Чи був момент, коли ти засумнівалася, що УАЛ – це твоє?


Так, і навіть зараз інколи виникають такі думки. УАЛ — це виклик, це подолання страхів, вихід із зони комфорту, це про зміни. І лише ти вирішуєш, чи готовий до них.


Як виглядає твій типовий день в УАЛ?


Ранок починається о 6:40, о 7:00 — руханка (біг 30 хв), далі сніданок, чек-ін (обговорення дня та очікувань), лекції, обід, час для самоосвіти, ще лекції, вечеря, чек-аут (підбиття підсумків дня), вечірній блок (фільми, рефлексія, дебати тощо). О 21:00 програма завершується.


Чи є у тебе улюблені активності або предмети?


Люблю баскетбол зранку, волонтерство щоп'ятниці та цікаві лекції.


Чи були моменти, коли хотілося здатися? Що допомогло продовжити шлях?


Люди поруч, внутрішня мотивація та психолог.


Яка подія чи мандрівка запам’яталася тобі найбільше?


Організація мандрівки до Франківська для всіх студентів. Це було неймовірно: квест містом, екскурсія від Марічки Козакевич, вистава у Драмтеатрі, зустріч із командою Промприладу, директором театру Ростиславом Держипільським, відвідування молодіжного центру “Paragraf” та пластової домівки.


Чи була якась зустріч або лекція, яка змінила твій погляд на життя?


Так, лекція Романа Назаренка про релігії. Це тема, яка раніше мене не цікавила, але Роман показав її з нового боку, і я була вражена його розповіддю про розвиток релігійної ситуації в Україні.


Чи є історія чи момент, який ти запам’ятаєш назавжди?


Так, це момент після вистави “Зів’ялі квіти викидають”, коли після завершення до мене підходили люди й казали: “Дякую, це було неймовірно” або “Я думав, що не люблю театр, але помилявся”. Для мене це важливо — ділитися тим, що люблю.


Чи зустріла ти людей, які стали для тебе важливими?


Так, я знайшла чудових друзів з різних куточків України, які стали для мене надзвичайно цінними.


Які навички ти здобула завдяки УАЛ?


Дисципліну (щоденне прокидання о 6:40), вміння знаходити час для себе, витривалість у бігу, пунктуальність, звичку завжди мати блокнот і ручку.


Як змінилися твої цінності та погляди на життя?


Ми творці нашої свободи! Від кожного з нас залежить, у якій державі ми живемо.


Як би ти описала свій досвід в УАЛ одним реченням?


Що б не сталося — пам’ятай, навіщо ти сюди прийшла.


21.03.2025 Валя Дунаєва 1367
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

802
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

526
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

902
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1945
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3469
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2363 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

732

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

633

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

606

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

620
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1107
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5163
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

918
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2719
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1120
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

307
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

634
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

547
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

606
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

954 2