Місцева влада, Буковель, приватні авіакомпанії: погляди з трьох сторін на летовище в Івано-Франківську

Які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу аеропорту Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту. 


Ігорю, перед тим як ми говоритимемо про аеропорт, розкажіть трішки  про себе і про свій досвід в авіації.


Я військовослужбовець і в авіації 36 років, з них 10 років - в цивільній авіації. Полковник у відставці. Звершував військову службу у Львові на посаді керівника військової частини Скнилівського гарнізону.


На  посаді директора Івано-Франківського аеропорту ви працюєте майже рік. Що вдалося реалізувати за цей час?


Перед нами стояла основна задача - це запуск аеропорту після повної зупинки роботи у зв'язку з коронавірусом і карантинними обмеженнями.  

Значна частина штату, який налічує 150 працівників, була змушена піти у відпустку власним коштом. Була висока заборгованість по заробітній платі, але завдяки фінансовій підтримці концесіонера ТОВ «Скорзонера»  вдалося  погасити борги перед працівниками та сторонніми організаціями й відновити роботу аеропорту. 

Після призупинення діяльності, через чотири місяці, з 20 липня минулого року, ми виконали перший рейс  авіакомпанії «Роза вітрів».  Спочатку був один рейс на тиждень, в зимовий період до 10-12 рейсів на тиждень.

Що сталося з МАУ? Чому вони перестали літати з Івано-Франківська після запуску аеропорту?


На літній період 2020 р. планувалось відновлення  рейсів  авіакомпанії «МАУ» до Анталії, Аліканте та Валенсії, проте пандемія, карантинні обмеження змінили плани до того ж до кінця серпня Іспанію закрили для туристів.

У 2017-2019 рр. ці рейси мали попит в мешканців Західної України та були заповнені  майже на 100%. Рейсами до Києва, як транзитними, користувалася значна частина пасажирів, які прямували в США, Канаду та Західну Європу.

На даний час  відомо,  що  МАУ, для зручності пасажирів, планує  розпочати продаж квитків на спільні  рейси з авіакомпанією «Роза вітрів» з пересадкою в аеропорту Борисполя.

читайте також: «Набагато більше, ніж минулого року»: що найчастіше спонукає іноземних туристів відвідати Івано-Франківщину (ФОТО)

Зайшла нова компанія «Wind rose». Хто ще заявив про бажання здійснювати рейси  з Івано-Франківська? Іноземні лоукостери не цікавилися?


На початку року цікавилася німецька авіакомпанія  здійсненням польотів з Івано-Франківська до Словаччини, Чехії. Нами були проведені неодноразові переговори, проте на даний час позитивне рішення не прийняте.

Керівництво аеропорту зверталося з запрошеннями до співпраці до багатьох авіаперевізників, але через карантинні обмеження є сумніви щодо забезпечення необхідного пасажиропотоку.


В пресі з'явилася інформація, що найближчим часом планується зєднати авіасполученням Івано-Франківськ та Кувейт? Вам про це щось відомо?


Так, дійсно авіакомпанія «МАУ» звернулася в Державіаслужбу України за отриманням дозволу на виконання рейсів Івано-Франківськ – Ель-Кувейт.

Також ще один український перевізник планує на зимовий період  двічі на тиждень здійснювати рейси Київ-Івано-Франківськ–Київ.  

Ми надали їм всі необхідні дані,  наші тарифи та запропонували  максимальні знижки.  

Крім того, в планах авіакомпанії «Wind rose» є здійснення перевезень туристів з Харкова, Дніпра та Одеси до туристичного комплексу «Буковель».


Настільки популярні авіарейси з Близького Сходу?


Влітку були випадки, коли авіакомпанія «Wind rose» замість 74-містного літака ATR-72-600 виконувала перевезення  більшим  Embraer 190  на понад 100 місць.

У зв'язку з великою кількістю туристів-пасажирів  не вистачало місць на борту. Наприклад, з 74 пасажирів – 40-45 - це були туристи з Саудівської Аравії, досить ввічливі та коректні.


Літній сезон 2021 був вдалий у зв'язку з пасажиропотоком з Близького Сходу, ви повернулися до показників 2019 року чи ні?


Відносно вдалий. За 9 місяців 2021 року ми перевезли 25 600 пасажирів, минулого року на цей час було 17 800.

До порівняння: в період 2017-2019  перевозили в рік  110-112  тисяч пасажирів. Майже в три рази більше. Можливо в цьому році буде 40 тисяч, у зв’язку з відкриттям туристичного сезону  в Карпатському регіоні та запланованою програмою ГК «Буковель».


Що це за програма?

Повною інформацією на даний час не володію, повторюся, але планують рейси сполученням Дніпро-Івано-Франківськ, Харків-Івано-Франківськ, Одеса-Івано-Франківськ. 

Також ГК «Буковель» планує здійснення рейсів до Близького Сходу, на даний час ведуться переговори з партнерами. 

В Іспанію летіли в більшості туристи чи заробітчани?


В більшості випадків  це були  туристи, при чому навіть з Вінницької та Хмельницької областей.


Яка ситуація з внутрішніми рейсами?


Якщо порівняти з 2020, то їхня кількість трішки збільшилася. Цьому сприяли  закриті  кордони, що призвело до росту внутрішнього туризму.


Повернімося до проблем аеропорту. Одна з основних  - це злітна смуга, яка потребувала ремонту. Ви  запрошували «Турецькі авіалінії» повернутися  до Івано-Франківська ?


У 2016 році ми змушені були припинити приймати рейси авіакомпанії «Turkish aerolines», бо були проблеми зі смугою, яка не могла приймати  високотоннажні літаки. Зараз  вони виконують рейси зі Львова. На жаль, вони не планують повертатися до нас.

Крім того,  злітно-посадкова смуга є власністю Міністерства Оборони України. Відповідно, ми не можемо  планувати виконання значних ремонтних  робіт, хіба що допомагаємо їм. За  період 2016-2021 рр.  інженерна частина замінила біля  тисячі плит смуги.

 Смуга аеродрому  складається з бетонних плит ПАГ-18. Це не моноліт, як  у Львові чи  асфальтобетон,  як, для прикладу, в  аеропорту  Чернівців. 

Завдяки проведеним ремонтним роботам та після оцінки несучої спроможності покриття, які здійснила запрошена нами сертифікована організація, вдалося підняти коефіцієнт PCN до 30 од., що дає можливість приймати, з певними обмеженнями по частоті виконання,  літаки з більшою максимальною злітною масою типу  Боїнг-737-700(800), Аеробуси А-319 (320,321) та їм рівні та класом нижче.  

Ці повітряні судна мають 180-250 посадкових місць  і є основними середньомагістральними літаками, які використовують великі авіакомпанії світу.

Крім того, у вересні 2021 р. провели льотну перевірку світлосигнального обладнання ЗПС та глісадних вогнів РАРІ, та для покращення обслуговування пасажирів придбали нове доглядове обладнання  для перевірки пасажирів, членів екіпажів,  ручної поклажі та багажу. Вартість обладнання близько 5 млн грн.

Скільки таких «високотоннажних» рейсів   в день може приймати аеропорт Івано-Франківська? Який потенціал аеропорту взагалі?


Є визначена таблиця щодо тоннажності повітряних суден і частоти виконання рейсів. Все залежить від конкретного типу повітряного судна та його маси.


Крім Львова, івано-франківський аеропорт має сильного конкурента у Закарпатті?


Закарпаття  нам не конкурент, бо мешканцю Закарпаття вигідніше полетіти з аеропортів Угорщини чи Словаччини.  Так само, як мешканцю Чернівецької області поїхати  в Румунію в аеропорт Сучава і  звідти полетіти в Європу.

Я систематично аналізую ситуацію в регіональних аеропортах, як в Україні, так і в сусідніх країнах, які розташовані в таких же невеличких містах з населенням 200-300 тисяч і там теж не проста ситуація.

Є 2-5 рейсів щодня. А ми думаємо, що  там краще. В Україні Ужгород був до недавнього часу закритим. Рівне, Вінниця - поодинокі чартери, Тернопіль, Хмельницький, Черкаси, Полтава, Суми - аналогічно,  Чернівці - більш-менш нормальна ситуація.

Крайні 10 років ми займаємо по пасажиропотоку 8-9 місце в рейтингу серед аеропортів України.  Перед нами,  міста-мільйонники: Київ (з двома аеропортами), Одеса, Львів, Дніпро, Запоріжжя, Харків, в яких проведена реконструкція ЗПС та побудовані нові термінали.


Ми географічно ближче до Європи ніж Харків, Херсон чи Запоріжжя  і логістика вигідніша..


Львів державний аеропорт, Тернопіль в спільній власності міської та обласної рад, Чернівці, Рівне, Ужгород – теж комунальні підприємства.

У Львові реконструкцію аеропорту проводили під «Євро 2012». Ми мали надію, що аеропорт Івано-Франківська,  як запасний, теж буде реконструйований. На жаль, так не сталося.

До речі, під час проведення матчу до нас прилетів тільки один літачок з Данії,  жодного чартерного рейсу більше не було, хоча аеропорт був  готовий  приймати.

читайте також: Теракт чи вбивство: пілот Ігор Табанюк перед загибеллю шість разів звертався у поліцію

Аеропорт за назвою міжнародний,  а по факту - ні. Чому івано-франківський аеропорт досі не розвинений?  В чому проблема?


Він є міжнародним з 1993 року. Звідси здійснювалися регулярні рейси  в Німеччину, Молдову, Великобританію.  До 2005 р. виконували багато вантажних  рейсів з КНР, Італії. У 2016-2019 рр.  здійснювалися перевезення в Іспанію, перед цим в Італію, Австрію.

Візьмемо до прикладу аеропорт Херсон - у них є рейси в Єгипет, Туреччину. Ці рейси формують великі туристичні оператори та компанії, представництва яких знаходяться на півдні України. 

У нашому випадку, регіональні представництва великих туристичних фірм розташовані у Львові. Бо туроператору  вигідніше та зручніше довезти до Львова  туристів  з Тернополя, Рівного, Закарпаття та Івано-Франківська, Чернівців та максимально завантажити літак, що зменшує собівартість перевезень. Ось ще одна причина. 


МАУ у 2015 році  оголосила про те, що планує на базі Франківського аеропорту створити авіа-хаб і залучати пасажирів з сусідніх областей. До теми авіа-хабу повернуться чи  вже ні?


Тема авіа-хабу не закрита, навпаки зараз концесіонером та авіакомпанією проводиться активна робота з приводу даного питання.

Наскільки мені відомо, є проєкт рішення Кабміну щодо передачі злітно-посадкової смуги з Міністерства оборони України на баланс Міністерства інфраструктури для проведення реконструкції.

По аеровокзалу теж дилема:  чи реконструювати наявний (він не є енергоощадним, будівлю утримувати та обслуговувати  дорого,  є проблема з ґрунтовими водами в підвалах) чи побудувати новий термінал?

Наразі розглядають два варіанти: основний - побудова нового терміналу, другий - реконструкція наявного.

Кожен новий голова  ОДА  обіцяє реконструкцію аеропорту. Настільки реально, що зараз від слів перейдуть до діла? Які шанси, що слова всіх сторін (центральної влади, місцевої, концесіонерів) про перезавантаження аеропорту не залишаться лише словами?


Цілісний майновий комплекс аеропорту Івано-Франківськ  знаходиться в  комунальній власності територіальних громад області та з 2010 р. переданий в концесію ТОВ «Скорзонера».  

Наразі бачу зацікавленість  посадових осіб ОДА в розв'язанні проблем аеропорту та конкретні дії органів центральної влади (Міністерства інфраструктури та Державіаслужби України) щодо реконструкції аеропорту Івано-Франківськ. 

Побудова термінального комплексу здійснюватиметься коштом інвестора.

На даний час аеропорт є дотаційним, наявні рейси та інші джерела доходів не компенсують витрати на забезпечення  його життєдіяльності.

Ми  не відмовляємо жодному авіаперевізнику, який хоче до нас прилетіти,  навіть маленькі літаки, які приносять 2-3  тисячі гривень аеропорту,  приймаємо. Тільки  для того, щоб забезпечити обслуговування рейсу працівники виходять на роботу  на 2-3 години, навіть в позарегламентний час.

Ми маємо надію, що  аеропорт все-таки розвиватиметься, що ситуація у світі з пандемією нормалізується, розшириться географія польотів і платоспроможність людей та цінова політика перевізників дозволить частіше користуватися авіапослугами, дасть можливість відвідати туристам наш Карпатський край. 

Керівництво аеропорту, концесіонер, керівники Івано-Франківської  ОДА зацікавлені та співпрацюють для досягнення позитивного результату для пасажирів нашого аеропорту і конкретні дії уже зроблені.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Туристи назвали десять найкращих аеропортів світу


Коментарі ()

01.12.2021
Сергій Білий

В міру глобального потепління зими в нашому регіоні все менше радують снігопадами та морозами. Тепла безсніжна зима – колись прикрий виняток – сьогодні поступово перетворюється радше на загальне правило. І якщо, скажімо, для міських комунальних служб такі метаморфози – в радість, то для туристів – це справжній жах... Фіртка знає, що робити пересічному туристу, якщо зима є не лише безсніжною, але й теплою.

622
26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

1421
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилуватися водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

2100
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

4026
18.11.2021
Дмитро Сінченко

Руслану Марцінківу не випадає нарікати на попередників чи скидати відповідальність на «парламент», адже рік тому він вдруге здобув посаду міського голови Івано-Франківська, а заразом і монобільшість у міській раді. То ж немає й об’єктивних перешкод для виконання передвиборчих обіцянок. «Фіртка» спробувала з’ясувати, якою мірою очільник міста втілює у життя передвиборчі обіцянки.

3571
17.11.2021
Мар'яна Цимбалюк

Фіртка розпиталася Ігоря Бабинюка, директора Івано-Франківського міжнародного аеропорту, які нові компанії здійснюватимуть авіарейси в Івано-Франківськ, чи будуть літати іноземні лоукости, що сталося з МАУ, яким чином влада та концесіонери перезавантажать роботу летовища.

3540

Для тих, хто з якихось причин не може наважитись на спорт, боїться почати чи лише почав, хочу сказати, що ніколи не пізно бути на старті!  

323

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у цей момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Ясність наставала у процесі падіння. Але, як би низько ці люди не падали, вони рефлексивно підводилися і знову дряпалися на гору.

1492

Як показує жорстока реальність, жодна будівля не гарантована від знесення під новітню забудову чи руйнівної радикальної «реконструкції». Тому як тільки почув, що будівля за адресою Чорновола, 122 загрожена потенційною новобудовою, одразу ж вирішив описати її «поки не пізно».

15449 2

Каденюка я тоді ще не знав і не міг припустити, що колись з ним познайомлюся. Але мене пройняла немислима гордість, коли на екрані телевізора човник набирав висоту. Зараз навіть не можу повісти, що мене так розпирало. Мабуть, відчуття, що українці теж сучасні та серед них є люди, які готові заради своєї держави на звитягу. Політ у космос на ту пору ще нагадував лотерею.    

2474
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

1590
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

7267
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

16211
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

350
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

5871
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

7345 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

7677
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

3180
03.12.2021

У Берліні, на подвір'ї Міноборони ФРН, пройшла традиційна військова церемонія Großen Zapfenstreich – з посади канцлерки Німеччини після 16 років роботи йде Ангела Меркель. 

259
02.12.2021

Відповідний законопроєкт вніс на розгляд Верховної Ради Володимир Зеленський, про що він повідомив сьогодні у щорічному посланні до депутатів та українського народу.

402
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

2436
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

3053