Міносвіти підвищить вартість навчання у вишах. Кому доведеться платити більше

З 2020 року вартість навчання на контракті не має бути нижче за 60% собівартості, у 2021 – 70%, і у 2022 – 80%.

Міністерство освіти планує ввести мінімальну вартість навчання для студентів на контракті – відтак вища освіта в Україні найближчим часом подорожчає, причому нові розцінки вишів будуть вищими за нинішні.

Урядовці пояснюють, що контрактники платять за освіту значно менше, ніж держава виділяє на навчання студентів на бюджеті. Відповідно до постанови “Про деякі питання застосування індикативної собівартості” платити більше доведеться студентам 38 спеціальностей, пише Фіртка з посиланням на Сьогодні.


“Вузи занижують вартість навчання”

Університети показують державі і студентам-контрактникам різні ціни на освіту. За студента на бюджеті університет отримує більше, ніж від контрактника. Навіть якщо ці студенти навчаються на одній спеціальності і в одній групі.

За даними Міністерства освіти, середня оплата навчання на одного студента-бюджетника становить 43 тис грн, а середня ціна за контракт – 16,5 тис грн.

Навчальні заклади роблять так, щоб перекласти частину своїх витрат на держбюджет і щоб залучити більше контрактників. Тому виходить, що держава просто переплачує, а контрактники недоплачують.

“Навчання на контракті в деяких університетах може коштувати у 2,5-3 рази менше, ніж для студентів на бюджеті на одній і тій же спеціальності, в одному університеті. У Міністерства фінансів чимало питань, чому держава платить за вищу освіту більше, якщо контрактникам вона виходить дешевше”, – говорить Володимир Бахрушин, член Національної команди експертів з реформування вищої освіти.

У Міністерстві освіти хочуть, щоб контрактники платили більше – не менше 80% від того, що сьогодні платить держава за студента-бюджетника.

“Таке перехресне субсидування між формами оплати призводить до того, що держава субсидує навчання на контракті тим, кому воно не обов’язкове. Оскільки вартість навчання низька, до нього ставлення ”нехай буде, може стане в пригоді”. Введення індикативної вартості призведе до зниження кількості студентів в регіональних вузах, але підвищить мотивацію і розуміння цінності вищої освіти”, – вважає Олександр Стариков, доцент, заступник декана факультету економіки та управління Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана.

Ціни підвищать на 38 спеціальностей

Вартість навчання зросте не для всіх і не відразу. Держава встановить мінімальну вартість тільки на 38 спеціальностей з 121. Зміни не торкнуться студентів, які вже навчаються.

“Вартість навчання корелюватиметься з доходами людей в регіоні. Якщо ціна буде вище, ніж три середні офіційні заробітні плати в області, університети зможуть не підвищувати її”, – відзначили в пресслужбі Міністерства освіти.

Вузи самостійно розраховуватимуть собівартість навчання за кожною спеціальністю. Але навіть при держрегулюванні контрактники платитимуть менше, ніж держава перераховує університету за бюджетника.

Так, з 2020 року вартість навчання на контракті не має бути нижче за 60% собівартості, в 2021 – 70%, і у 2022 – 80%.

Істотно подорожчає освіта для магістрів – вони платитимуть за навчання на 30% більше собівартості.

Менше доведеться платити заочникам і тим, хто вчиться за вечірньою формою – на 25%. За дистанційною формою навчання буде дешевше на 50% від собівартості.

На які спеціальності введуть індикативну собівартість

Менеджмент соціокультурної діяльності, Філологія (всі спеціалізації, крім української мови і літератури, кримськотатарської мови і літератури, класичних мов і літератур, фольклористики), Економіка, Політологія, Психологія, Соціологія, Журналістика, Облік та оподаткування, Фінанси, Банківська справа та страхування, Менеджмент, Маркетинг, Підприємництво, торгівля і біржова діяльність, Право, Ветеринарна медицина, Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза, Стоматологія, Медицина, Медсестринство, Технології медичної діагностики і лікування, Медична психологія, Фармація, Промислова фармація, Фізична терапія, Ерготерапія, Педіатрія, Громадське здоров’я, Готельно-ресторанна справа, Туризм, Публічне управління та адміністрування, Міжнародні відносини, Громадські комунікації і регіональні студії, Міжнародні економічні відносини, Міжнародне право.

“З усіх перерахованих спеціальностей обсяги підготовки фахівців достатні або надмірні з точки зору попиту на ринку праці”, – йдеться в коментарі МОН.

Абітурієнти підуть в приватні вузи

“Якщо ініціатива МОН покликана подолати очевидний демпінг окремих вузів, то що буде перешкоджати приватним вузам вдаватися до аналогічного демпінгу?”, – зазначає Василь Гулай, доктор політичних наук, професор Національного університету “Львівська політехніка”.

Тому існує ймовірність, що абітурієнти підуть в приватні вузи, де навчання буде дешевше. Але нововведення стосується тільки тих спеціальностей, на які підвищений попит. Тому може збільшитися потік на інші спеціальності, які не входять до списку вище.

“Студенти і абітурієнти повинні думати не тільки про вартість навчання. З цього року в Україні скасовані дипломи державного зразка. Кожен університет буде видавати свій диплом. Це призведе до того, що роботодавець оцінюватиме не тільки диплом, але і те, де він виданий. Це і раніше було, але буде вираженіше”, – говорить Володимир Бахрушин.

Раніше повідомлялося, що основна сесія ЗНО з 11 предметів у 2020 році триватиме з 21 травня до 15 червня, а додаткова – з 25 червня до 17 липня. Розміщення запрошень-перепусток відбудеться до 30 квітня. Реєстрація на тестування вже розпочалася й триватиме до 24 березня.


10.03.2020 3737
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

946
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2741
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

949
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1016
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1017 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3042 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

863

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

753

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1073
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

107
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2305
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1131
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

431
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15048
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7361
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

798
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

358
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

271
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

361
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

637
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1094