Лише 4% обстежених прикарпатців не мають патологій шкіри


Акція «Тиждень діагностики раку шкіри», яка пройшла у Франківську та районах області, виявила хворих із раком та в передраковій стадії.

 

Обстежено більше 3000 людей, 664 із них скеровано в онокодиспансер. Без патологій, тобто цілком здорових, виявилося трохи менше 4%.


Спеціалізоване лікування в стаціонарі та амбулаторно пройшли 168 хворих. Про підсумки «тижня меланоми» – заступник директора Департаменту охорони здоров’я ОДА Зоя Ціхонь, головний лікар Обласного клінічного дерматовенерологічного диспансеру Іванна Цідило та заступник головного лікаря Обласного онкодиспансеру Павло Семенів.


«В цьому випадку важливо ще раз наголосити, що меланома лікується – якщо виявлена на ранній стадії, – сказала заступник головного лікаря області Зоя Ціхонь. – Рак – не вирок, а виклик, із яким треба боротися. Тут важлива профілактика і раннє виявлення».


Під час всеукраїнського тижня діагностики раку шкіри, повідомила головлікар дерматовенерологічного диспансеру Іванна Цідило, в області працював лікарський тандем із дерматологів та онкологів. В районах огляди і діагностику здійснювали виїзні бригади, озброєні спеціальним дерматоскопічним апаратом. Серед 3000 оглянутих 70% звернулися до лікарів самі. У онкодиспансер було скеровано 664 людини – для встановлення кінцевого діагнозу. «Результат має показати біопсія», – пояснила пані Іванна.


Під час візуального огляду дерматологи запідозрили меланому у 42 пацієнтів, ще у 30 знайшли плоскоклітинний рак шкіри. «Багато передракових станів, - констатувала Іванна Цідило. – Ці люди взяті на облік і надалі повинні регулярно, хоча б раз на рік, проходити огляди, щоби дисплазійна стадія не перейшла в раковий стан».


«Ми вважаємо, що ця акція переламала суспільний стереотип, коли людина приховує проблему і уникає лікаря. Ми побачили, як багато людей турбуються про своє здоров’я», – відзначив заступник головного лікаря онкодиспансеру Павло Семенів. За його словами, з-поміж тих пацієнтів, яких скерували в онкодиспансер дерматологи, було виявлено 89 хворих на рак шкіри. Із них 6 випадків власне меланоми. «Вчасна діагностика меланоми, на І-ій стадії розвитку, і її лікування повертає до повноцінного життя, – конкретизував лікар. – Занедбана хвороба є дуже небезпечною, оскільки меланома непрогонозована стосовно метастаз. Її поширення не локалізується, як це буває, наприклад, при раку шлунка, коли метастази у 80% випадків знаходяться в печінці. Метастази від меланоми вражають усі органи без винятку – від кісток до головного мозку. Тому при відносно невеликій захворюваності на меланому маємо істотну смертність. Минулого року від раку померло 82 тисячі українців, майже 1200 з них – від меланоми. В перший рік захворювання помирають 15% хворих».


Тільки 3,8% оглянутих під час акції не мали дерматологічних і онкологічних патологій – виявилися цілком здоровими в цьому сенсі. Кожного третього, зауважили медики, можна було би віднести до групи ризику – люди мають невуси, або родимки. І також мусять регулярно спостерігатися у лікарів – трапляється, що під впливом надмірної кількості сонця родимки перетворюються на злоякісні пухлини.


Тривожним сигналом уважається поява нових родимок після сонячних ванн. «Європейська медицина забороняє користування солярієм дітям до 18 років. У рекомендаціях стосовно перебування на сонці ми одностайні: до 10 години ранку і після 16 години по обіді, – відзначила Іванна Цідило. – Поволі повертається мода на незагорілу, бліду, «аристократичну» шкіру – це найбільш дієвий спосіб уберегтися від ризику переродження родимок», пише ГК.

Медики висловили думку про необхідність упровадження інших акцій, які дозволили би виявляти передракові стани і рак на ранній стадії під час візуального огляду. Це, окрім раку шкіри, рак нижньої губи і ротової порожнини, рак грудної залози, рак шийки матки та рак прямої кишки. Оскільки найближчим часом акцій, подібних до тижня діагностики раку шкіри, не передбачається, лікарі рекомендують систематичні огляди у профільних спеціалістів. У обласних дерматовенерологічному та онкологічному диспансерах і надалі можна пройти обстеження на рак шкіри – цілком безкоштовно, повідомили лікарі.


29.05.2013 1274 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1443
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2988
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1042
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1092
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1109 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3292 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві кудись заглядати можливо щось голосно запитувати і одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

77

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1007

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

842

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

381
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

218
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2404
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1184
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

493
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15115
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7418
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

852
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

416
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

325
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

413
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

699
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1156