Хто переміг і чому: підсумки виборів-2019 на Івано-Франківщині (інфографіка)

Монобільшість у парламенті цього скликання – величезний кредит довіри для змін. Однак концентрація влади в одному центрі – загроза владної вседозволеності.

Зараз ми маємо один мегацентр впливу - «Слуга народу» та чотири партійні четвертинки, які отримали приблизно рівну підтримку виборців «Опозиційна платформа «За життя», «ЄС», «Батьківщина», «Голос».

Зрозуміло, що представникам останніх залишиться тільки мріяти про «жирні» посади в парламенті. Максимум, що світить цій четвірці – віцеспікер та кілька секретарів парламентських комітетів, можливо голів комітетів, які не мають критично важливого впливу на життя країни, - як ось, комітет з питань культури і духовності; прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин чи освіти та науки.

Прикарпаття потрапило в загальноукраїнський тренд пошуку нових облич. Але в нашій області ці нові обличчя, які стали нардепами, подекуди виявились не зовсім новими, принаймні, у частині виборчих списків.

Фіртка вирішила проаналізувати, хто та чому проходить до Ради від Прикарпаття.



"Результат виборів очікуваний, бо прогнозувався результатами соціологічних опитувань. Особливо це стосується лідерів виборчих перегонів. Він є відповіддю на соціальні очікування щодо нових політичних сил та нових облич при владі, - говорить експерт, кандидат політичних наук Ігор Доцяк. - Прикарпаття давно вже неоднорідне у виборчих симпатіях. Міграційні процеси, незадоволення суспільною ситуацією, значна кількість внутрішньо переміщених осіб, протестні настрої назагал впливають на вибір. Є певне розчарування в національно-демократичних силах, що зупинились та рівні патріотичної риторики, а в соціальній практиці діють у корисливих особистісних та групових інтересах".

За партійним списком до парламенту потрапили четверо прикарпатців: усі від «Слуги народу», Так вийшло бо у прохідних частинах списків інших партій, які подолали виборчий бар’єр, мешканців нашої області не виявилося.

Найскандальніша постать тут Роман Мулик – франківський підприємець, депутат обласної ради 6-го скликання, який обирався від «Партії регіонів». Мабуть, багато хто пам’ятає акції франківських активістів під час Революції гідності перед кафе «Вальяж», яке належить Мулику. Ці акції мали на меті стимулювати Мулика вийти з «Партії регіонів». Тоді він змушений був прийняти ці умови та залишити партію і навіть фракцію в облраді.

Про депутатів-мажоритарників є що поговорити. Тут досить цікаво.

На 83 окрузі в Івано-Франківську перемогла Оксана Савчук, яка буде єдиною представницею «Свободи» у новій Верховній Раді.

Другим із відривом у 23%  "Слуга народу" Андрій Сторожук -  за нього проголосували 23,28% франківців. Третій - кандидат від "Європейської Солідарності" - Олексій Петечел. У нього 12,49%. Четверта висуванка "Голосу" Галина Баранкевич - 8,50%. Замикає п'ятірку - Андріан Волгін - 3,15%.

"Для мене ця перемога не стала несподіваною. Неочікуваним був тільки відрив більш, ніж удвічі від другого місця. Гадаю, навіть без агресивної інформаційної та зовнішньо-агітаційної кампанії Савчук могла б розраховувати на перемогу, просто з меншим результатом. Значну роль в її успіху відіграв Руслан Марцінків, який супроводжував всю виборчу кампанію Савчук – міський голова красувався на біл-бордах поруч з кандидаткою, зустрічався з людьми і навіть сам роздавав агітаційні листівки в неробочий час. Фактично це один на двох мандат", - коментує політолог Василь Кедик.

На 84-му окрузі переміг Ігор Фріс від «Слуги народу». Нотаріус, близький до Олександра Шевченка. Він отримав 17 870 голосів, що склали 22%, обігнавши висуванця від партії "Батьківщина" Андрія Іваськіва, за якого віддали 11 665 голосів - 14,36%.

Читайте також: Курйози на виборах: у Львові бабуся з’їла бюлетені, а у Франківську жінка хотіла голосувати двічі через SMS від "команди Марцінківа" (фото+відео)

Третім йде чинний нардеп, висуванець партії "Європейська Солідарність" Михайло Довбенко, у якого 10 462 голоси - 12,88%.

На цьому окрузі аналітики прогнозували запеклу боротьбу, зважаючи на участь у виборах значної кількості політичних важковаговиків: нардепа від округу Михайла Довбенка, Романа Вірастюка, брата стронгмена Василя Вірастюка, Василя Поповича від «Свободи», керівника обласної «Самопомочі» Богдана Станіславського, самовисуванця Романа Ткача.

Однак Фріс здобув досить прогнозовану перемогу.

"Почав кампанію одним з останніх в окрузі, однак захопив лідерство, яке не віддав до кінця. Основна причина перемоги Фріса – відсутність єдиного сильного конкурента – контрастника. Голоси виборців розсіялись між кількома центрами тяжіння, а бренд «Слуги народу» магнітом притягнув для Фріса не менше 15 % голосів, як це відбулось майже по всій області з кандидатами від президентської партії. Гадаю, решту 6-7 % Фріс напрацював виключно власною активністю", - зауважує Василь Кедик.

В одномандатному виборчому округу №85 (з центром у Калуші) виборці віддали перевагу кандидату від «Слуги народу» Едуарду Прощуку, залишивши без мандата брата директора «Буковелю» Віктора Шевченка та міністра енергетики і вугільної промисловості Ігоря Насалика.

"Не відкидатимемо доробку Прощука в перемозі. Але були й інші фактори. Незрозуміле позиціонування Віктора Шевченка (УКРОП), який відтягував голоси в Прощука, хоч виборці хотіли сприймати їх як одну команду могло зіграти злий жарт в кампанії. Однак цією ситуацією не скористався інший кандидат Ігор Насалик, який в останні тижні виборчої кампанії погруз у скандалах (порушене кримінальне провадження через проблеми з декларуванням, акція шахтарів на день Калуша)", - коментує Василь Кедик.

Без значної зовнішньої рекламної кампанії на 86-му окрузі переміг директор ДП "Вигодське лісове господарство" Олександр Матусевич. «За» кандидата від партії «Слуга народу» проголосували 18 487 виборців, за чинного нардепа Анатолія Диріва -17 787 виборців. Розрив - 700 голосів.

"Тут програв ще один збитий нардеп з минулого скликання. В останні тижні кампанії Дирів був дуже активний, особливо в плані розміщених біл-бордів, яких було дуже й дуже багато, особливо на Долинщині. Тай нардепом він загалом був ефективним. Іншої причини, як вплив бренду «Слуги народу» в перемозі Матусевича не бачу", - каже політолог.

Надвірнянський округ впевнено виграв Зіновий (ЗЕник) Андрійович.

Він набрав 23 864 (37,8%) голосів та значно випередив висуванця політичної партії "Свобода" Михайла Іваночка, який отримав 8457 (13,39%) голосів. Третім йшов кандидат від партії "Європейська Солідарність" Юрій Голіней, у якого 6 481 (10,26%) голосів.

Власне, формула успіху тут мало чим відрізнялась від перемоги інших «слуг народу» в області: особистий рейтинг у Надвірній та наближених селах плюс довіра до президентської політсили.

Крім Оксани Савчук, є ще один мажоритарник-переможець в нашій області не від «Слуги народу». Це самовисуванець Андрій Іванчук, 88-й виборчий округ. В перемозі Іванчука є два фактори.

Перший - це системна робота на окрузі завдяки благодійному фонду «Покуття». Другий - відсутність сильних опонентів.

Нардеп Іванчук, який в минулий парламент потрапив за списком «Народного фронту», цього разу з 44,62 % підтримки виграв, як кажуть, «в одні ворота». Є тільки одне запитання, яке цікавить виборців: скільки ж грошей Іванчук вклав у кампанію на окрузі, яка триває вже близько року.

"Напевно, ми про це ніколи не дізнаємось, бо гроші витрачені на інфраструктуру округу законодавство не зобов’язує показувати у звітах за використання ресурсів виборчого фонду", - переконаний Василь Кедик.

Посилаючись на власні джерела деякі місцеві сайт писали про те, що депутат обласної ради Дмитро Сіреджук домовлявся про балотування від президентської партії по 89-му виборчому окрузі. Попри зірвані домовленості, Сіреджук, як самовисуванець, прагнув осідлати тренд, використовуючи зелену кольорову гаму. Правда в поєднанні з червоним кольором вийшло не дуже. Кандидат зайняв підсумкове 2 місце.

В окрузі №89 переміг кандидат від «Слуги народу» Володимир Тимофійчук - 18,53%. Він отримав 11 856 голосів (18,2%) з незначним відривом випередивши самовисуванця Дмитра Сіреджука, у якого 11 508 (17,67%) голосів.

"Гуцули знову проголосували за представника влади – на минулих виборах переміг «чужий», який балотувався від президентської «Солідарності» Юрій Соловей. На цих трохи більше «свій» (але тільки для Снятинщини) знову від президентської «Слуги народу» Володимир Тимофійчук. Тимофійчук запам’ятався відео з однієї з зустрічей з виборцями, де йому підказують сказати скільки йому років. Загалом не розумію, чим він займатиметься у Верховній Раді окрім натискання на кнопку голосування. Здається, цьому округу найменше пощастило з депутатом. Але вибрали люди його самі", - коментує політолог.


Вибір зроблено. Залишається дочекатися перших результатів діяльності цих народних обранців. А вже тоді можна буде, або гладити по голівці, або згадувати "незлим, тихим".

Цікавий факт: понад десять тисяч прикарпатців проголосували за "Опозиційну платформу - За життя" 6 906 (1.37%) та "Опозиційний блок" 3 316 (0.66%). А ще 2 157 голосували "ЗА" Шарія. Ось вам інфографіка до роздумів...

 

Ростислав Ковтун | Василь Кедик

Інфографіка: Вежа | ЦВК


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1319
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1022
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2044
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3524
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1321
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1308

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1625

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

470

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1110

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1279
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24236
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

486
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2646
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

589
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1481
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

656
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15349
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

462
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

552
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1367 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

596
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

512