Кабмін прийняв програму розвитку гідроенергетики, яка вб'є Дністер

 

 /data/blog/111292/8d607575f352689c6939599ee4e0c85f.jpg

 

"Програму розвитку гідроенергетики до 2026 року" затвердив Кабінет Міністрів України.

 

Рішення прийняли члени уряду на сьогоднішньому засіданні, повідомляє УНН.

 

Керівник “Укргідроенерго” Ігор Сирота розповів, що головна мета програми – введення в експлуатацію понад 3,5 млн кВт нових потужностей, доведення до 15,5% гідроенергетики в загальній системі енергетики в Україні. А відтак – зменшення залежності держави від імпортного палива та зменшення техногенного навантаження на довкілля.

 

Сирота повідомив, що програма передбачає реконструкцію та модернізацію існуючого обладнання та будівництво нових потужностей. А саме: будівництво Дністровської гідроакумулюючої станції – 1,250 млн кВт, Канівської ГАЕС – на 1 млн кВт, Ташликсьскої ГАЕС – 300 тис. мВт, КаховськоЇ ГЕС – 250 тис. мВт та “Верхньодністровських каскадів” – 390 тис. мВт.

 

Ще в жовтні минулого року плани Державної компанії “Укргідроенерго” розбудувати мережу ГАЕС, щоби підвищити потужності, викликали протест. В першу чергу рибалок – вони виступили із застереженням, що це може знищити річку.

 

Категорично проти будівництва на Дністрі каскаду ГЕС також виступили екологи “Дністровського каньйону”.

 

“Це вб’є Дністер!” – Із відповідним зверненням працівники науково-технічної ради Національного природного парку “Дністровський каньйон” звернулися до Мінекології України.

 

“Дністровський каньйон як одне з семи природних чудес та туристична перлина України перестане існувати, – застерігали науковці у зверненні. – Результати втручання будуть вбивчими: Дністер перетвориться з ріки гірського характеру на каскад ставків із слабопроточною водою. Вже через 10 років водосховища будуть повністю занесені твердим стоком ріки, через що втратять свою цінність як об’єкти енергетики. Під сумнівом, що проектовані греблі та дамби зможуть утримати величезний об’єм води, що формується під час повеней та паводків.

 

Будівництво гребель призведе до підняття рівня води у Дністрі до такого, яким воно було при катастрофічному паводку 2008 року. Мешканцям сіл на берегах ріки, імовірно, доведеться відселятися.

 

“Катастрофічними наслідками загрожує будівництво ГЕС фауні і флорі ріки – загинуть рідкісні червонокнижні риби, земноводні, рослини. Про розвиток туризму на Дністрі, який набуває все більшої популярності, можна буде забути”, – пояснювали екологи.

 

В довгостроковій перспективі екологічні наслідки для регіону – непередбачувані, наголошували фахівці.

 

 

Беручи до уваги прогнози спеціалістів, у грудні минулого року Івано-Франківська обласна рада проголосувала за мораторій на будівництво ГЕС у руслі Дністра на території області.

 

Слідом за прикарпатцями аналогічне рішення прийняла і Тернопільська обласна рада.

 

Та незважаючи на застереження екологів та протест громад, програму пролобіювали відомі групи політиків та бізнесменів.

 

Небезпека нависла над “туристичною перлиною України”, як називають Дністровський каньйон. Саме тут планують збудувати шість руслових та одну дериваційну ГЕС. При тому, що Національний природний парк “Дністровський каньйон” і закони України не дозволяють вести будь-яку господарську діяльність на цих територіях.

 

У цей самий час світовий досвід свідчить про необхідність переходу на більш ощадні технології, аніж теперішні варіанти українських міні-ГЕС. Наприклад, у США міні-ГЕС через доведену шкідливість уже почали демонтувати. А ті країни, де все ще їх зводять, роками перевіряють місця потенційної забудови на безпечність для мешканців і довкілля.

 

Екологи пропонували як альтернативу встановлення мікро-ГЕСів – малих споруд, розміром із радянський холодильник. Коли цей механізм занурюють у річку, він ні риби не вбиває, ні води не забруднює. Такий вид альтернативної енергетики також не шкодить довкіллю і туризму.

 

Але уряд не почув ані науковців, ані громадських активістів, ані громади областей. До 2026 року унікальний Дністровський каньйон таки знищать кіловати.


14.07.2016 532 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2534
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1197
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1122
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2304
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3742
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2737 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

981

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

835

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

784

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

735
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10466
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1321
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

356
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5465
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1174
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2970
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

557
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

409 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

850
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

738
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

790