Як рятуватися від спеки: поради дерматокосметолога

Сонце – це благо, але не завжди. Влітку більшість наших краян намагаються не проґавити можливість отримати омріяну засмагу. Та слід пам’ятати, що за останні роки сонце стало значно активнішим та небезпечнішим. Тому до прийому сонячних ванн  слід ставитися в міру, зі знанням справи та розумінням процесів.

З дитинства нам відомо, що на сонці виробляється вітамін Д, що приймає участь в безлічі життєвоважливих процесів. Так саме цей вітамін великою мірою відповідає за настрій, самопочуття, здоровий сон, імунітет. Та маємо розуміти, що неправильне відношення до сонця може спричинити нашому організму, особливо шкірі велику шкоду.


Що потрібно знати про поведінку на сонці в спекотні дні

Насамперед, слід уникати дій, які можуть спричинити тепловий удар. Щоб уникнути термоефекту і волога вільно могла випаровуватись з поверхні тіла, тим самим понижаючи його температуру в одязі, слід віддавати перевагу легким не облягаючим речам з натуральних тканин.

Зверніть увагу і на кольорову гаму свого гардеробу. Закони фізики працюють і тут - світлі речі будуть відбивати більше світлових хвиль, а чорні навпаки їх поглинатимуть. Однак більша частина тепла, яке поглинула тканина, розсіюється, не встигнувши дістатися до шкіри.

Пам’ятайте за водний баланс. Його слід поповнювати, щоб не зупинявся процес терморегуляції. Пити потрібно тим більше, чим спекотніше (орієнтовно 2-3 літри). При пересуванні містом намагайтесь ходити по тіньовій стороні. В особливо спекотні дні не виходьте з дому без парасольки чи накриття на голову.

Потрібно пам'ятати, що зловживання активним сонцем - це завжди запалення в шкірі, яке не минає безслідно.

Дерматологи б'ють на сполох і намагаються привернути увагу до росту онкозахворюваності шкіри, яка пов'язана з надмірною інсоляцією. Збільшилась статистика захворювань меланомою шкіри, плоскоклітинним раком, базаліомою.

Існує кореляція між кількістю сонячних опіків шкіри та відсотком виникнення меланоми – злоякісної пухлини, яка розвивається з меланоцитів (пігментні клітини, що продукують меланіни). За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей, пов'язаних з меланомою.

Зі зловживанням сонячними променями пов'язаний і ряд естетичних дефектів шкіри.

В першу чергу, це фотостаріння. А воно своєю чергою на кожній шкірі має свої ознаки, наприклад, розладами пігментів - хвороби, яка характеризується локальною гіперпігментацією, що проявляється у вигляді веснянок або темних плям. Тривале перебування на сонці може спричинити виникнення такого рідкісного захворювання як еластаз (атрофія шкіри), що характеризується поломкою структур колагенових та еластинових волокон. Також надмірна інсоляція загострює юнацькі та рожеві вугрі.


Що ж слід знати, щоб убезпечити себе від проблем

Слід визначитись і зрозуміти до якого фототипу належите ви та ваші близькі, особливо діти.  В нашому регіоні переважає 1-3 тип по Фіцпатрику. Фототип дасть розуміння взаємодії з сонцем. Чим нижчий фототип, тим менше можна одноразово перебувати на сонці.

Також залежно від вашого фототипу слід обирати SPF фактор (сонцезахисні креми), що повинен наноситись на шкіру для захисту.

1 тип: дуже світла чутлива шкіра, блакитні або зелені очі, світле або руде волосся, ластовиння (веснянки). Категорично заборонено такій шкірі перебувати під прямим сонячним промінням. Миттєві опіки гарантовані! Для захисту бажано застосовувати сонцезахисні засоби з приміткою «для чутливої шкіри»: в перші дні приймання сонячних ванн SPF 40+, потім SPF 30.

2 тип: світла шкіра, блакитні або карі очі, світле або руде волосся, ластовиння (веснянки). Шкіру такого типу необхідно поступово «привчати» до сонця, починаючи з мінімальних доз в кілька хвилин і до максимально можливих для неї. Водостійкі засоби захисту – ось ваш правильний вибір! В перші дні перебування на сонці – SPF 30, наступні – SPF 15.

3 тип: досить світлий відтінок шкіри, темні очі, каштанове або русяве волосся. Це найбільш розповсюджений тип в помірному поясі. Представники такого типу шкіри засмагають досить швидко, інколи навіть без початкової стадії почервоніння шкіри. Вона не боїться сонця в середній широті, але південне сонце для неї є згубним. Фактор захисту 15 є бажаним для неї в перші дні прийняття сонячних ванн, наступні дні SPF 8-10.

4 тип: смаглява шкіра, темне або чорне волосся, темно-карі очі. Представники такого фототипу засмагають без особливих проблем: досить швидко, ніколи не опікаються на сонці. І хоча опіки та почервоніння не загрожують власнику такої шкіри, але доглядати та захищати її теж потрібно, хоча б від фотостаріння. Для цього підійдуть креми, спреї та емульсії з позначкою «для смаглявої шкіри» зі ступенем захисту 6-8.


Загальні правила взаємодії з сонцем

До активної інсоляції слід готуватись заздалегідь. Привчайте шкіру до сонячних променів – починайте з кількох хвилин перебування на відкритому сонці.

Засмагати найбезпечніше у ранкові до 11.00-12.00 та вечірні 16.00-18.00 години.

Слід користуватись сонцезахисними засобами не лише під час перебування на курортах. Обирайте крем згідно зі своїм фототипом.

Пам’ятайте, що сонцезахисні засоби наносяться повторно після купання (якщо ваш крем не водостійкий).

Зверніть увагу на цифру біля SPF на упакуванні, вона вказує на час, за який приблизно слід нанести засіб повторно. До прикладу: SPF50 - повторити нанесення через 5 годин;  SPF30 через 3 години; SPF15 відповідно за півтори години.

Відомо, що перебування під парасолею та у воді не захищає на 100% від ультрафіолету. Тому обмежуйте доступ сонячних променів до відкритих ділянок свого тіла та будьте обережними.


16.07.2021 Алла Латинська 14147
10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

305
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1180
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

1391
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1600
26.07.2022
Мар'яна Цимбалюк

У перші дні війни в село одразу зайшли російські війська, які розгорнули штаб неподалік їхнього дому. Ворожі солдати  використовували місцевих, як живий щит для захисту. Життя нагадувало сценарій фільму жахів. Як родині вдалося живими втекти на Прикарпаття, читайте в інтерв’ю для Фіртки.

1714
17.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5536

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

286

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу. Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

1832

Духовні пошуки на війні не тільки не припиняються й навпаки загострюються. Перебування на війні загострює  почуття віри, розставляє акценти на важливому і другорядному, показує скороминучість земного буття і близькість смерті, наскільки речі, які нас оточують і до яких ми звикли і вважаємо незамінними насправді є другорядними і неважливими. На війні загострюється нюх до фальші та брехні, там немає атеїстів. В окопах всі моляться.

1656

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

2679
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

167
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

967
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

986
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

160
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4426
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

6333
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

7383 1
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

365
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

144
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

2617
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

3561
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

7471