
Подряпини та подряпини можуть з'явитися, як у дітей, так і у дорослих при падінні або внаслідок нещасного випадку. Якщо вони неглибокі, можна обійтися самостійним лікуванням, без відвідування лікаря. Однак навіть за дрібними пошкодженнями шкіри необхідний правильний догляд. Препарати для обробки ран та їх постійне застосування допоможуть уникнути зараження, нагноєння та інших ускладнень. Розглянемо, які важливі моменти необхідно враховувати під час лікування.
Перша допомога при травмі
Подряпини з'являються в результаті ковзного торкання шкіри шорсткої твердої поверхні під час падіння, або удару. В результаті може бути пошкоджена велика ділянка шкіри, у дітей це найчастіше здерті коліна та лікті.
Подряпини утворюються від порізів гострими предметами, після контакту з пазурами або зубами тварини, з якою грала дитина. Рана може бути поверхневою або глибокою (доходити до дерми).
Головне правило при появі саден і подряпин — якнайшвидше обробити травмовану ділянку, не допустити потрапляння до неї землі, бруду, сторонніх предметів. Це зменшить ризик проникнення інфекції у рану, попередить запалення.
Послідовність дій:
- Промити шкіру чистою холодною водою з милом (господарським, дитячим чи антибактеріальним) від бруду та пилу.
- Обробити рану антисептиком (бетадином, хлоргексидином, перекисом водню), просушити стерильною серветкою.
- Якщо є кровотеча, її треба зупинити - накласти тугу пов'язку, трохи вище від рани, прикласти холодний компрес, обробити перекисом водню.
- Нанести мазь або крем від саден і подряпин (пантестин, банеоцин, бепантен, бактробан, мазь цикатридина).
- Накласти марлеву пов'язку (використовувати стерильний бинт або серветку та закріпити) або наклеїти бактерицидний пластир.
Щоб подряпини або садна загоювалися швидше, необхідно щодня міняти стерильну пов'язку, обробляти місце травми, стежити за відновленням шкіри. Якщо стан не покращується, з'явилося почервоніння чи нагноєння — потрібно звернутися до лікаря.
Мазь, яка загоює подряпини, знезаражує рану, знеболює і сприяє регенерації тканин. Препарати з декспантенолом, хлоргексидином чи йодом не обпікають, не доставляють біль при обробці, як спиртові розчини. При глибоких порізах не рекомендується зловживати перекисом водню. Для швидкого відновлення тканин допоможе мазь цикатридину, що містить гіалуронову кислоту.
Що робити, якщо загоєння подряпин затягнулося чи стан погіршився?
Процес регенерації після травми проходить у кілька етапів, при неглибокому пошкодженні шкіри займає до 2 тижнів.
У деяких випадках, особливо при неправильному догляді за раною, можливі ускладнення. Ознаки зараження:
- біль не проходить кілька днів;
- з'явилося почервоніння шкіри та набряк навколо травми;
- рана мокнуча, зі слідами нагноєння, неприємним запахом;
- підвищення температури тіла (загальної чи локальної).
Перелічені симптоми свідчать про інфікування. Якщо в рану потрапили бактерії, необхідно терміново записатись до лікаря для огляду та подальшого лікування. Також слід звернутися за медичною допомогою, якщо не вдається зупинити кровотечу, у пошкоджених тканинах знаходиться стороннє тіло або бруд. Лікар проведе огляд, витягне сторонній предмет і призначить антибіотики для загоєння ран, які можна вибрати на сайті «Мед-Сервіс».
Якщо мікротравма чи шрам після операції довго не затягуються, але ознак зараження немає, повільна регенерація тканин може бути пов'язана з особливостями імунної системи. У цьому випадку також слід звернутися до лікаря та здати аналізи.
Подряпини або садна на обличчі необхідно обробляти так само як і на інших ділянках тіла. Не потрібно маскувати мікротравми косметикою, це уповільнить загоєння. Краще наклеїти пластир та уникати частого контакту рани з руками.
Порізи та садна, на перший погляд, нешкідливі, але при неправильному догляді наслідки можуть бути небезпечними навіть від дрібної травми. Щоденна обробка та використання ранозагоювальних засобів допоможуть уникнути ускладнень, прискорять процес регенерації.
Реклама