Гібридний формат, низькі продажі та брак промоції – післясмак BookForum у Львові

Книжковий фестиваль BookForum–2021, який тривав п'ять днів, з 15 по 19 вересня у Львові, відбувся в гібридному форматі: частково онлайн, частково офлайн.  

Зокрема, під час цьогорічного фестивалю відбулось понад 160 подій, з них 80 наживо, 50 панельних дискусій та 15 тематичних кластерів та спеціальних проєктів, що розкрили фокусну тему «Гра в дорослішання: як ми зростаємо незалежними».

«Вже 28 років BookForum є міжнародною платформою, довкола якої збираються фахівці різних сфер, щоб обмінюватись ідеями та знаннями, презентувати досягнення та обговорювати проблеми», – наголошують організатори.

І це справді так. Участь у подіях взяли понад 250 учасників: авторів, видавців, ілюстраторів, перекладачів, громадських активістів та культурних менеджерів з усієї України, а також з ЄС, США, Південної Америки та Африки. 

Проте, попри усю грандіозність заходу, кількість людей, які відвідали заходи офлайн, у порівнянні з минулими роками помітно зменшилась. Загалом події 28-го BookForum відвідали та переглянули 27 000 осіб. Водночас видавці скаржаться на низькі продажі, а відвідувачі обурені високими цінами на книжки.

Крім того, чимало скаржились на погану промоцію цьогорічного львівського книжкового фестивалю. Також серед причин, чому львів‘яни та гості міста не відвідали Форум видавців цього року, виокремили також й пандемію, а саме: ризик перебувати у місці масового скупчення людей, де не завжди дотримуються маскового режиму. Згадали й про примхливу львівську погоду, адже було не до прогулянок: дні були холодні та дощові.

У соціальних мережах почали активно наголошувати на тому, що формат Форуму вимагає перезавантаження. Проте, поки точно не відомо, чи змінюватимуть організатори формат заходу наступного року.

Щоб проаналізувати, що не так з форматом цьогорічного фестивалю та яких змін він потребує, Фіртка зібрала реакції та відгуки письменників, видавців, журналістів, громадських активістів та інших учасників Форуму видавців–2021.


Голова наглядової ради видавництва «Ранок» Віктор Круглов зауважив, що відвідувачів, у порівнянні з позаминулим роком, справді, набагато менше. За його словами, є чимало причин, які заважають розвитку книговидавничій галузі, а тому потрібно вжити відповідних заходів, адже країна без книговидання – країна без освіти, без науки, без самоідентифікації.

Кураторка програм із професійного розвитку, журналістка, співзасновниця та редакторка культурно-видавничого проєкту «Читомо» Оксана Хмельовська зазначає про зростання електронної торгівлі й вважає зменшення кількості відвідувачів цілком закономірним явищем.

«Так, якщо зростає один сегмент і люди задовольняють свою потребу, купуючи книжки онлайн, чому ви думаєте, що ці самі люди захочуть витрачати свій час і ходити по ярмарках? Карантин просто пришвидшив процес зміни купівельних звичок людей, і назад це вже не повернеться. І це не організатори такі, а світ такий, він змінився», – написала журналістка.

Український письменник, перекладач, видавець Антон Санченко виокремив й те, що книжки, які продавали на Форумі, або вже встигли придбати раніше, або завжди можуть зробити це пізніше.

За словами української письменниці Тамари Дуди, більш відомої під псевдонімом Горіха Зерня, видавництва не почувалися бажаними на книжковому фестивалі. 

«Авторам теж не пощастило. Програма Форуму включала ряд активностей, але про ці заходи не оголошували у Палаці. П'ять днів постійної напруги й активних продажів на стенді, це дуже складно».

Головний редактор «Українського тижня» Дмитро Крапивенко цьогоріч безпосередньо брав участь у Форумі видавців. Зокрема, Крапивенко разом з Вахтангом Кіпіані, істориком, публіцистом та Софією Челяк, програмною директоркою BookForum дискутували на тему інформаційних впливів на молодь.

«Журнал «Український тиждень» вже багато років поспіль виступає інформаційним партнером BookForum. Для нас це не просто піар-ритуал зі згадками, банерами, взаємною рекламою тощо.

Ми намагаємось співпрацювати максимально ефективно: підтримувати Форум і брати в ньому безпосередню участь. Так, цьогоріч спільно із програмною директоркою BookForum Софією Челяк та публіцистом Вахтангом Кіпіані ми провели дискусію про інформаційний вплив на молодь.

Бракувало місця для всіх охочих відвідати захід і часу, щоб відповісти на усі запитання. Але я не записую це у пасив, це, як на мене, і є успіх.

Заходи, які я відвідував, були велелюдними, отже, є попит на культурні події, навіть у «балуваному» в цьому сенсі Львові.

Я маю чимало друзів серед видавців і письменників. Біля деяких стендів зупинявся надовго. Настрій у багатьох був не дуже – нарікали на малу покупецьку активність. Хто винен? Дощ? Економічна криза? Падіння рівня читання в суспільстві? Перемога онлайн-торгівлі? Думаю, усі потроху, але точно не BookForum.

Але проблема не точкова. Щоб наступна зустріч у Львові була більш веселою треба попрацювати. Передовсім, державі: популяризувати читання, посприяти зростанню кількості книгарень, підтримати видавців. Ухвалити закони, що їх лобіює «Українська книжкова революція».  І буде нам щастя», – прокоментував Фіртці Дмитро Крапивенко.

Львівський журналіст Олег Радик порушив питання фінансового забезпечення і витрат Форуму. Зокрема, у мережі почали писати, у скільки обходиться участь видавцеві.

На це програмна директорка BookForum Софія Челяк пояснює, що  громадська організація «Форум видавців» проводить не книжковий ярмарок, а різні заходи, читання й освітні проєкти. 

Водночас українська письменниця Оксана Забужко наголошує, що Форум видавців завжди асоціювався з книжковим ярмарком.

«Ой, та Форум завжди й був ярмарок, просто цього раніше так видно не було. У 1990-ті-поч. 2000-х їхалося "до Львова по українські книжки", як по російські на Петрівку, - але щоб звідтоді не змінитися ні на гран, і навіть не подумати, як це зробити (хоча вже рр. 10-15 всі учасники криком волали, що пора, і ми, пригадую, ще з Фінкельштейном якісь "рекомендації Форуму" писали, старанно висолопивши язики - на те треба, перепрошую, глибоко в спинному отворі мати всі ці ваші книжки, з видавцями й авторами вкупі.

Просто, поки до Львова, порядком "літературного туризму", приїздила купа письменників, наших і іноземних (а їх завжди набиралось купа охочих, завжди були цікаві знайомства, зустрічі в кулуарах - "світська" була подія!), це не всім видно було - що організатори банально торгують "містом" - для приїжджих, і "приїжджими" – для львів'ян, – а тепер ковід, пардон за каламбур, "зняв масочки", от і все.

Шкода, звичайно, дуже (Дніпро не Львів, іноземців самою Менорою не заманиш, а більш нічого в Дніпрі продавати не вміють, але що вдієш, працюємо з тим, що є», – зауважила Забужко.


BookForum–2021 позаду. Більшість учасників погоджуються, що Форум, як і сам видавничий бізнес, потребують серйозного перезавантаження. А це залежить від багатьох гравців: організаторів, державних і локальних інституцій, а головне відвідувачів, – реальних і потенційних.


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

5179
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1411
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1064
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2087
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3583
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1356

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1713

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

522

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1151

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1322
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

487
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24268
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

513
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

471
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

635
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1523
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

689
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6300
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

623
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1596 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

627
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

538