Франківський довгобуд біля залізничного вокзалу: ошукані інвестори вже 18 років борються за власні квартири (ФОТО)

В Івано-Франківську вже понад десять років триває судова боротьба за добудову житла на вулиці Мулика, 33 неподалік залізничного вокзалу — мешканці просять зняти арешт з об’єкта, аби завершити будівництво самостійно.

Як пишуть Версії, це історія обману, незавершеного будівництва та багаторічних судових процесів, що затяглись на майже два десятиліття, передає Фіртка.

Ошукані інвестори житлового будинку в районі залізничного вокзалу по колишній вулиці Гаркуші, 33 (сьогодні це вулиця Михайла Мулика) в Івано-Франківську продовжують боротися за свої квартири вже майже два десятиліття.

Кооператив, створений постраждалими громадянами, який отримав земельну ділянку в оренду для завершення будівництва, досі не може розпочати роботи через накладений судом арешт на об’єкт незавершеного будівництва.


Гаркуші, 33: дванадцять родин залишились без квартир


Історія цього довгобуду розпочалася ще у 2007 році, коли дванадцять інвесторів внесли повну вартість за свої майбутні квартири. За словами одного з постраждалих, Валерія Іваненка, інвестори сплатили значні суми — від 50 до 100 тисяч доларів залежно від кількості кімнат у квартирі.

«Я за двокімнатну квартиру тоді заплатив 50 тисяч доларів, продавши свою власну двокімнатну квартиру.  А моя сусідка за трикімнатну віддала 100 тисяч. Це були величезні кошти навіть на той час», — розповідає Валерій Іваненко.

Вже понад 15 років він з дружиною змушений орендувати житло.

Замовником будівництва виступила приватна підприємниця Ілона Фолюшевська, яка орендувала земельну ділянку площею 0,0400 га за вказаною адресою. Згідно з домовленостями, інвестори мали отримати свої квартири ще в 2009-2010 роках, проте цього не сталося. Будівництво зупинилося після зведення лише першого цокольного поверху.

Коли стало зрозуміло, що забудовник не виконує своїх зобов’язань, інвестори звернулися до правоохоронних органів. У 2011 році була порушена кримінальна справа за статтею 190 частина 4 Кримінального кодексу України – шахрайство, вчинене групою осіб в особливо великих розмірах.


Майнові права визнані, але об’єкт — під арештом


Будівельно-технічні експертизи, проведені в рамках кримінального провадження, встановили, що з коштів, отриманих від інвесторів, на будівництво було витрачено не всі: близько мільйона гривень було привласнено підозрюваними у шахрайстві.

«Дві будівельно-судові експертизи, київська та львівська державні, описали і це визначили, тому була порушена кримінальна справа за статтею 190, Шахрайство, частина 4 — шахрайство групи осіб в особливо великих розмірах.

Де підозрюваним у шахрайстві загрожує від 5 до 12 років покарання”, — пояснює Валерій Іваненко.

Однак, попри відкрите кримінальне провадження, судові засідання постійно переносяться, зокрема і через неявку обвинувачених або їхніх адвокатів. За словами потерпілих, підозрювані Єгор Білогорський та Ілона Фолюшевська постійно знаходять причини для перенесення судових засідань — то надають довідки про хворобу, то про перебування в лікарні, то про травму, а то і просто «забувають» прийти на судове засідання.

«Є двоє підозрюваних у шахрайстві, у них троє адвокатів — це п’ятеро осіб, і колегія суддів – троє суддів. Разом це восьмеро осіб. Вони систематично або по черзі ходять у відпустки, хворіють, перебувають у відрядженнях і, як правило, у призначені дні судових засідань розгляд справи по суті переноситься на місяці.

Ці підозрювані у шахрайстві постійно надають довідки про хворобу, та навіть про стаціонарне перебування в лікарні — то про ковід, то травму ноги, то ГРЗ та навіть про нервові розлади. Ми приходимо на суд, а він відкладений, перенесений.

Більшість потерпілих пенсійного віку, важко добираються з віддалених районів області, одна з потерпілих померла, так і не дочекавшись омріяного житла, за яке все сплачено. Кожного разу засідання переносять на 1-1,5 місяці, і так всі ці роки з 2013-го. Ми не можемо домогтися нічого», — бідкається Валерій Іваненко.


Новий забудовник готовий завершити будівництво


У 2013 році ошукані шахраями власники непобудованих квартир створили обслуговуючий кооператив «Квартал-Гаркуші №33», щоб самостійно завершити будівництво.

Попри те, що Ілона Фолюшевська регулярно продовжувала оренду земельної ділянки (хоча згодом перестала сплачувати орендну плату), жодних будівельних робіт не проводилося. Лише в липні 2015 року Івано-Франківська міська рада відмовила їй у продовженні терміну оренди.

Інвестори звернулися до суду з вимогою визнання майнових прав на частину об’єкта незавершеного будівництва, і 23 квітня 2015 року Івано-Франківський міський суд задовольнив їхні позовні вимоги. Фолюшевська оскаржувала це рішення в апеляційному та Вищому спеціалізованому судах, проте безрезультатно.

На підставі цих судових рішень, у жовтні 2016 року обслуговуючий кооператив «Квартал-Гаркуші №33» отримав у оренду земельну ділянку на 5 років для завершення будівництва. Однак, попри підтримку міської влади, інвестори й досі не можуть розпочати будівельні роботи через накладений арешт на об’єкт незавершеного будівництва.

«Ми створили з постраждалих кооператив. Звернулися до міської ради з проханням: дайте нам цю земельну ділянку в оренду і ми вже самі добудуємо. Мер міста і міська рада пішли нам, потерпілим, назустріч і своїм рішенням надали земельну ділянку в оренду. Але є накладений арешт на цей об’єкт незавершеного будівництва.

Наші майнові права визнав Вищий спеціалізований суд в Києві, а наш міський суд не хоче зняти арешт з цього фундаменту з цоколем, який постійно руйнується. Про це свідчать результати двох додаткових державних експертиз технічного стану об’єкта, проведених на замовлення потерпілих.

Потерпілі подали клопотання до суду про зняття арешту з цього об’єкту або передачі його на відповідальне зберігання членам створеного кооперативу з можливістю добудови власними силами, оскільки відпала потреба в його арешті.

Але суд навіть не розглядає клопотання, подане згідно законодавства, з представленими аргументами, згідно яких це рішення можливо прийняти до завершення справи згідно ст.174 КПК. Це дало б змогу давно добудувати цей об’єкт. А обласна прокуратура та її представник, який мав би активно захищати справедливість і права потерпілих в суді, зайняли позицію лише спостерігачів» – скаржиться Валерій Іваненко.

Ошукані франківці надсилали скарги голові Івано-Франківського апеляційного суду, обласному прокурору і в Офіс генерального прокурора, приходили на сесії міської ради та писали листа президенту Володимиру Зеленському – але остаточне рішення по справі досі не ухвалене.

«Розгляд справи постійно переноситься, затягується з єдиною метою — її закриття за завершенням терміну давності, а відповідно і об’єкт й надалі перебуває під арештом та руйнується під відкритим небом вже 16 років, а потерпілі, без квартир», — додає Валерій Іваненко.

Кооператив уже знайшов забудовника, готового добудувати об’єкт незавершеного будівництва, але розпочати роботи неможливо через накладений арешт.

За попередніми домовленостями, забудовник зобов’язується добудувати 12 квартир для членів кооперативу, а решту приміщень зможе реалізувати самостійно як компенсацію за виконані роботи.

«Забудовник є, готовий забудувати. Він каже, як тільки суд зніме арешт, він тоді заключить угоду з потерпілими та розпочне добудову. Він обіцяє нам побудувати наші квартири, всі 12, та не брати додаткові кошти», — пояснює Валерій Іваненко.

Згідно з проєктом, будинок має бути 10-поверховим, з одним під’їздом та ліфтом. На кожному поверсі планується розташувати по три квартири. Загалом у будинку буде близько 30 квартир, включаючи 12 квартир для постраждалих інвесторів.

«У всіх постраждалих, які десятки років ходять за справедливим вироком до суду, і на кожному засіданні якого лунає звернення до слуг народу «ваша честь», особливо коли 25-й раз переноситься чергове засідання з підстав, запланованих заздалегідь підозрюваними у шахрайстві та їх адвокатами, виникає бажання закричати на увесь світ:

«Де, ваша честь, вся наша судова система України з її слугами народу? Де чесне правосуддя? Де новий КПК, який захистить громадян від шахраїв, а не цей, який створили Януковичі, Пшонки, Портнови та інші стратегічні шахраї — для себе і шахраїв інших?».

А у відповідь тиша і ехо. А шахраї, як завжди «голі і босі», бо все майно переоформлено на родичів або підставних осіб. Але відразу після зупинки будівництва на Гаркуші у 2009 році та сама будівельна компанія переїхала на новий об’єкт будувати маєток біля озера одному з підозрюваних за вкрадені у нас кошти, звісно на підставну особу.

А він такий хворий, що відвідує спортклуб і пересувається на коштовному авто, а відшкодувати призначені судом кошти виконавча служба жодної гривні не в змозі, бо все майно на підставних осіб. Ось таке у нас правосуддя і така у них «честь». І цікаво, про який стан правосуддя в області звітує кожного року обласний прокурор на сесії обласної ради?», — зазначив Валерій Іваненко.

Історія будинку на Гаркуші, 33 залишається відкритою вже понад 17 років. Для постраждалих інвесторів вона стала багаторічною боротьбою не лише за квадратні метри, а й за справедливість, правосуддя та людську гідність.

«Ми вже не просимо допомоги — ми лише хочемо, щоб нам не заважали добудувати те, за що ми давно заплатили», — підкреслив Валерій Іваненко.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Скільки будують»: дані про площу житла та комерційних об'єктів на Івано-Франківщині у 2024 році


 


16.04.2025 1585
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1602
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3052
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1070
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1111
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1140 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3382 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

156

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1046

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

866

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

250
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2435
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1200
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1242
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

507
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15132
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7440
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

270
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

331
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

339
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

431
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

719