Експерт: Януковича і Ко можуть судити у Гаазі

 

Покарання влади на чолі з Віктором Януковичем, яка причетна до порушень прав людини, шляхом задіяння Міжнародного кримінального суду в Гаазі є проблематичним, але не виключається. 

 

Про це заявляє доктор юридичних наук, професор Володимир Василенко, коментуючи можливість зверннення до Гаазького трибуналу з метою припинення ескалації порушень прав людини в Україні, пише "Дзеркало тижня".

 

Як зазначив Василенко, юрисдикція МКС діє на територіях держав, що є учасниками Статуту МКС.

 

"До злочинів, підлягають юрисдикції Суду, належать злочини проти людяності, визначені у ст. 7 Статуту МКС - вбивства, тюремне ув'язнення або інше жорстоке позбавлення фізичної свободи і порушення основних норм міжнародного права, катування, переслідування, насильницьке зникнення людей, навмисні дії, що є причиною серйозних тілесних ушкоджень тощо", - зазначив Василенко.

 

Разом з тим за ст. 17 Статуту, юрисдикції Суду підлягають представники вищого державного керівництва, причетні до вчинення вказаних злочинів.  За словами експерта, Україна підписала, але не ратифікувала Статут МКС.

 

"Отже юрисдикція Суду не поширюється на злочини, вчинені на території України, навіть якщо їх можна кваліфікувати як злочини проти людяності за Статутом МКС", - зауважив Василенко.

 

"У порядку винятку Міжнародний кримінальний суд може здійснити свою юрисдикцію щодо громадян держави, що не є учасником його Статуту, тільки у разі, якщо з вимогою порушити кримінальну справу до прокурора Суду звертається Рада Безпеки ООН, що діє на підставі розділу VII Статуту ООН. Така вимога має бути оформлене рішенням Ради Безпеки, прийнятим за згодою всіх 5 постійних членів Ради, і в якому викликана міжнародними злочинами ситуація кваліфікується як загрозлива міжнародному миру і безпеці або порушує їх", - зазначив Василенко.

 

Також він зазначив, що "у багатьох випадках дії української влади, керівництва силових відомств і їх особового складу можна кваліфікувати як злочини проти людяності. Але для втручання Ради Безпеки ООН і його звернення до МКС необхідно, щоб масштаб злочинних дій міг служити підставою для їх кваліфікації як представляють загрозу міжнародному миру і безпеці".

 

Як відомо, раніше лідер ВО Свобода Олег Тягнибок заявив: юристи опозиції збирають матеріали щодо дій влади під час масових акцій протесту в Україні для подання у Міжнародний кримінальний суд.

 

"Юристи розпочали збір документів про катів, про катування-мордування, викрадення людей для подання до Гаазького трибуналу, оскільки ці злочини підпадають саме під юрисдикцію цієї міжнародної інституції", – заявив Тягнибок та закликав долучатися до збору цих матеріалів.

 

У грудні 2013 року після силового розгону Євромайдану силовиками представники міжнародного співтовариства засудили дії влади, вимагали "негайно припинити насильство в Києві" та піти на діалог з опозицією і громадськістю.

 

Пізніше в США і ЄС мова зайшла про застосування санкцій проти низки чиновників у зв'язку з відсутністю прогресу в діалозі для врегулювання конфлікту, а також загибелі учасників Майдану, викраденнях людей, побитті активістів та судових рішеннях проти них.


03.02.2014 584 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2423
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19529
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1747
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1219 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2268
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3874

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

139

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

697

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1310
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

638
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

747
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1641
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8050
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

486
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

780
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2056 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

738