Документування воєнних злочинів: як система БПД долучається до збору доказів порушення прав людини

Кожного дня військові російської федерації вчиняють воєнні злочини на території України. Аби жодне порушення прав людини не лишилось непокараним, сьогодні проводиться кропітка робота по фіксуванню цих фактів. 

Про це інформує Фіртка з посиланням на БПД.

Чому важливо не мовчати: правові роз’яснення для постраждалих та свідків

З окупованих населених пунктів чи територій, де відбуваються бойові дії, щодня приїжджають переселенці. Місцева влада та волонтери допомагають людям облаштуватися в пунктах тимчасового перебування та розв'язувати першочергові питання – отримати харчові продукти, одяг, засоби гігієни тощо. З-поміж інших важливих потреб – допомога у розв'язанні правових питань.

Для цього юристи системи безоплатної правової допомоги організовують консультаційні пункти, проводять правопросвітницькі заходи, розміщують інформаційні матеріали в місцях, де тимчасово мешкають переселенці.

Фахівці системи БПД використовують різноманітні майданчики для інформування внутрішньо переміщених осіб про необхідність фіксації воєнних злочинів.

«Внутрішньо переміщенні особи розглядають Житомирську область, як транзитну, де вони спиняються на деякий час, а далі вирушають в безпечніші регіони.

Тому наші фахівці ідуть у центри надання адміністративних послуг, управління соцзахисту, адже саме туди переселенці приходять за отриманням відповідних довідок та соціальних виплат. Вони розповідають людям, чому важливо не мовчати і фіксувати кожен злочин вчинений окупантами.

Та найголовніше – інформують, як це зробити», – говорить заступниця директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Житомирській області Наталія Радушинська.

Війна вносить корективи у повсякденну роботу фахівців системи БПД. Адже неможливо передбачити коли оголосять чергову повітряну тривогу. Та навіть це не перепона для наших правників. Вони інформують людей навіть у бомбосховищах. Під час правопросвітницьких заходів розповідаємо, що повідомити про воєнні злочини можна ТУТ.

Навчаємо документувати воєнні злочини

Документування воєнних злочинів справа відповідальна, адже від того наскільки правильно вони зібрані, залежить, чи будуть ці докази долучені до справи. Тому на базі правових клубів Pravokator для працівників системи безоплатної правової допомоги проводяться навчальні вебінари на тему «Документування воєнних злочинів».

Досвідчені правники та адвокати розповідають про основні види воєнних злочинів, що підлягають документуванню під час збройного конфлікту в Україні. Вчать збирати та фіксувати докази на місці подій, дають практичні поради щодо проведення інтерв’ю зі свідками чи постраждалими.

«Оскільки працівники системи безоплатної правової допомоги задіяні державою до збору доказів воєнних злочинів та порушень прав людини, важливим є належний рівень їх підготовки при здійсненні цієї роботи.

Особи, які проводять збір доказів, мають володіти ґрунтовними знаннями щодо національних та міжнародних стандартів документування доказової інформації з різних типів джерел (електронні джерела, показання свідків, огляд місця події).  

Належним чином задокументовані докази будуть використані при забезпеченні відповідальності винних у воєнних злочинах,  відшкодуванні шкоди потерпілим та забезпеченні права на правду про збройну агресію рф проти України»,  – заначає адвокат, правозахисник Микола Кіккас, який провів вебінар на тему «Документування воєнних злочинів», - йдеться в повідомленні.

Об’єднуємо зусилля та залучаємо партнерів

Відтоді, як система БПД долучилась до документування воєнних злочинів, фахівці регіональних та місцевих центрі з надання БВПД провели десятки робочих зустрічей, круглих столів, семінарів. Адже ми розуміємо, як важливо у такій масштабній роботі виробити дієві механізми співпраці.

Наприклад, на Хмельниччині роботу, спрямовану на документування воєнних злочинів, розпочали із проведення координаційної зустрічі з відповідальними прокурорами та представницею Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Хмельницькій області. Говорили про об’єднання зусиль, щоб допомогти людям, які постраждали від агресії чи стали свідками воєнних злочинів.

«Наразі отримали контакти прокурорів, які безпосередньо займаються цим напрямком у визначених населених пунктах області і до яких ми можемо скеровувати людей, що мають намір задокументувати скоєні щодо них воєнні злочини.

Прокуратура також надала нам пам’ятку, яку працівники центрів з надання БВПД активно поширюють в пунктах приймання та тимчасового поселення переселенців, на сайтах органів місцевого самоврядування», – розповідає директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Хмельницькій області Наталія Стьопіна.

  читайте такожВідомо, як отримати статус внутрішньопереміщеної особи

Фахівці системи безоплатної правової допомоги налагоджують співпрацю із представниками територіальних громад. Інформують психологів та соціальних педагогів про важливість фіксації воєнних злочинів, свідками яких чи потерпілими є діти.

Під час круглих столів та робочих зустрічей обговорюються не лише питання фіксації злочинів, а й можливості облаштування «зелених кімнат» в центрах системи БПД.

«Ця методика передбачає наявність двох кімнат– в одному проводиться інтерв’ювання дитини, а в іншому знаходяться спостерігачі. Ми можемо створити такі кімнати в місцевих центрах Львівщини, там де приміщення це дозволяє, – зазначає директор Регіонального центру з надання БВПД у Львівській області Ігор Микитин.

Це лише початок важливої та кропіткої роботи. Адже кожен, хто вчинив воєнний злочин на території України,  має бути покараний, а постраждалі мають отримати відшкодування. Роботи на правовому фронті у нас чимало.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Відомо, як можна підтвердити перебування в статусі безробітного, якщо центр зайнятості не працює


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

267
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13505 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1525
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

838
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6056
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1692

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

611

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1436

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1247

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1144
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

495
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

630
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1543
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

575
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

853
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5897
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13481
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

206
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

512
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

456
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

765 2