Добросовісність служителів

                                                 

 

В 1958 році в Аргентині ізраїльська розвідка Мосад вислідила відомого нациста Адольфа Ейхмана, гестапівця, відповідального за знищення мільйонів євреїв і не лише. А за два роки агенти спецслужби провели  блискавичну операцію з викрадення злочинця, і підпільно переправили його на терен Ізраїлю, де вже незабаром він постане перед Єрусалимським трибуналом. Справа набуде грандіозного резонансу, не в останню чергу завдяки  старанням  ряду чиновників  з уряду Конрада Аденауера, канцлера ФРН,  що колись активно співпрацювали з третім Рейхом. Сам канцлер і більшість християнських демократів, що домінували в політичному житті тогочасної Західної Німеччини, не мали  нацистського минулого.  

 

Тим не менше,  суд визнає Ейхмана  винним у злочинах проти єврейства і людськості, логічним і справедливим наслідком безсумнівної вини стане його страта у 1962 році.

 

На тому судовому процесі була  присутня відомий історик і теоретик тоталітаризму Ханна Арендт, яка згодом напише книгу «Банальність зла: Ейхман в Єрусалимі». В ній вона розвиває і обстоює думку, що лихий, демонічний Адольф Ейхман  посутньо не такий вже демонічний, як слід вважати.  Він не був ідеологом і насправді навіть не мав того глибоко містичного, езотеричного  Гімлерівського переконання у вищості одних і ницості інших, у справдженні волі духу, якщо можна так сказати.  Він навіть не був банальним антисемітом і расистом, більше того, його націоналізм,  патріотизм і любов до Німеччини того зразка містили вельми поверхневі підшкірні флюїди. Адольф Ейхман,  всього-на-всього, наполягала Ханна, – великий, великомасштабний кар’єрист, мільйон з мільйонів собі і всім подібний, і один з мільйонів, якому вдалося добитися більш-менш шани  любого фюрера з усіма вихідними звідтам преференціями.  Він, не знімаючи з нього жодної провини,  виявився  гвинтиком тоталітарної і такої в той час багатообіцяючої машини, в якій йому просто зажадалося стати, ну, як мінімум шасі. Звичайнісінький клерк, без міліграма психопатології, не затребуваний екзорцистами, людина свого часу, «специфічного» часу, але ж часу – єдиного в людини, якого більше не буде і на протязі якого їй будь-що потрібно витиснути з нього максимум, щоб відчути і усвідомити себе Кимось, не чимсь. Сувора правда життя. Суцільна буденщина.

 

 

Можливо  Ханна Арендт, якби не її етнічна приналежність,  у своїх судженнях пішла б ще  далі, материнським інстинктом зворушливо пожаліла б сердешного Адольфика Малого, жертву і заручника зловісних обставин з легкої руки Адольфика Великого і Компанії. Сльози.

 

 

А що коли дійсно авторка «Банальності зла» банально по-злому (?) права.  Не неймовірно. Тоді не видається таким диким і неприйнятним, що десь на дні єства багатьох наших і не наших чиновничків, служників держави і народу   чатує астральний зародок виродка, нелюда, який проростає і витає мірою  поповнення довколишнього часопростору менталами безмежного зла. Адже людська суть, хоча й не плід зла, також не визнає кордонів і розмежувань на етноси, території, культури – вона принципово у всіх однакова, неначе астралами долає і пронизує всяку стіну, руйнує різну барикаду.  Так склалося,  (але чи мало так скластись ?), що архівагоме місце в цій суті займає влада медіатор, посередник між людиною, демонами і значно рідше янголами. Цей дуже абстрактний і недовготривалий посередник найдужче залежить від часу та простору, що є, як всім відомо, обмеженими і недовговічними також.

 

Трикутник: влада-час-простір, де влада кут-верхній, а час-простір кути-основа, або навпаки, якщо перевернути трикутник. Як би не маніпулювати, крутити трикутником – рівностороннім –  точка-час зробить його косокутним. І змусить по вертикалі не піднятись, а спуститись, крізь простір, до точки-влада. Спуск, немов на американських гірках, може бути дуже насолодний, екстремальний, ризикований, одним словом, багатим і багатющим на почуття, тим самим виробляючи непозбутню залежність від подібних спусків, позірних підйомів, однак це все одно спуск, бо час (час багатьох ) котиться донизу, тому, власне, такий насолодний, якщо ще зважати на  швидкість, яку він надає владі і статичність  простору.  

 

Принишклі присудки Ейхмани, Берії, Кагановічі, Чубарі підспудно вичікують свого часопростору і їх владних іменників  Ленінів, Сталінів, Гітлерів з дієприкметними талантами Свєрдлових і Геббельсів. Десь вони вже виринули давно і тепер набирають обертів у тих чи інших формах, ведучи за собою ті чи інші формації, а десь вони відсиджуються у зручних і не дуже кріслах, з високими і не дуже спинками, тайком від інших й себе зазнаючи нестерпно-стерпних мук від кон’юнктури нереалізованого багатющого потенціалу, надлишку чи нестачі інформації.

 

За лічений час до страти, маючи надане йому право останнього слова,  Адольф Ейхман  пафосно виголосив, підтверджуючи тезу Ханни Арендт  про пристосуванця, а не свідомого дияволопоклонника, що ні про що не жалкує, що не вважає себе винним – у злочинах, адже він виконував обов’язок і правила, які, як і мільйонам його співгромадян,  йому диктували умови і правила гри. Іншими словами: без протиріч любовний трикутник: влада-час-простір. Чи навпаки, якщо обернути.

 

А ще Адольф сказав, що вірить в Бога… І що невдовзі він зустрінеться зі своїми …катами.


07.10.2011 Яв Назар 1540 7
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1481
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2727
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2232
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2309
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6903 61
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2592 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

476

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1310

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1398

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1589
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

426
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

288
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

689
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

179
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26653
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

653
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10586 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

191
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

210
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

520
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

668
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

728