Для франківців підготували покрокову інструкцію, як подати місцеву ініціативу до міської ради

Участь містян в управлінні громадою не обмежується тільки голосуванням на виборах, під час яких місцеві мешканці обирають владу. Конституція та законодавство України гарантують участь громади в управлінні місцевими справами та закріплюють форми такої участі.

Однією з них є місцеві ініціативи. Це один з інструментів місцевої демократії, на зразок електронних петицій чи громадських слухань. 

Що таке місцева ініціатива?

Місцева ініціатива – це можливість мешканців міста самостійно ініціювати розгляд якогось питання у місцевій раді.

Цей інструмент дає можливість громадянам побувати депутатом "без значка" – подати та підготувати на розгляд ради будь-який проект рішення, який рада обов’язково розгляне на сесії.

Закон України "Про місцеве самоврядування" у статті 9 встановлює, що члени територіальної громади (тобто місцеві мешканці) можуть ініціювати розгляд в раді будь-якого питання.

Але має бути дотримана одна обов’язкова умова – питання має відноситись до відомства ради.

До речі, розібратись, що входить до повноважень сільських, селищних і міських рад та чи вирішення вашого питання підвідомче вашій раді, допоможуть уже згадуваний закон "Про місцеве самоврядування", закон "Про статус депутатів місцевих рад", нормативні акти самих рад.

Місцева ініціатива підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи, які її подали. Водночас порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд депутатам визначається самою радою або закріплюється у статуті територіальної громади. Тобто способи їх подання у кожному місті, селі чи селищі можуть різнитись.

Щоб дізнатись, як подати місцеву ініціативу, спершу потрібно зазирнути до статуту громади міста. Його зазвичай оприлюднюють на сайті міської ради. Рекомендуємо почитати статут дуже уважно. Там багато цікавого.

Якщо ж у статуті процедура подання місцевої ініціативи не закріплена, засмучуватись і опускати рук не варто. Ймовірно, вона прописана в іншому нормативному акті ради, наприклад, положенні про місцеві ініціативи або регламенті місцевої ради.

Якщо самостійно на сайті ради його знайти не вдається або витрачати час на його пошуки немає бажання, можна звернутись із запитом на доступ до публічної інформації, відповідь на який у раді вам зобов’язані надати у 5-денний термін.

Як подати запит – тема іншої розмови. Тут вам допоможе пошукова система та Закон України "Про доступ до публічної інформації" (його, до речі, теж варто уважно прочитати). Якщо після прочитання ЗУ "Про доступ до публічної інформації" бажання листуватись з посадовцями не зникне, то слід ознайомитись із законом "Про звернення громадян". Зайвим не буде. Вони допоможуть зрозуміти різницю між запитом і зверненням та розтлумачать, до кого з ними слід звертатись.

Як подати місцеву ініціативу у Франківську?

Відповідно до Положення "Про місцеві ініціативи у місті Івано-Франківську" ініціювати розгляд місцевої ініціативи у раді може група із не менш ніж 5 осіб, кожній з яких виповнилось 18 років.

Важливо, що особи, які входять до ініціативної групи, мають бути зареєстровані на території Івано-Франківська.

Місцева ініціатива вноситься на ім’я секретаря міської ради.

Для внесення місцевої ініціативи ініціативній групі необхідно зібрати підписи 200 громадян, які досягли 18 років та зареєстровані в Івано-Франківську. Підписи збираються на підписних листах. Їх зразок розміщений у положенні про місцеві ініціативи.

У повідомленні про внесення місцевої ініціативи, що подається до ради, обов’язково зазначаються: опис проблеми, вирішити яку покликана місцева ініціатива; прізвища, імена і по батькові, адреса проживання, контакти членів ініціативної групи та уповноваженого представника ініціативної групи.

Крім того, до повідомлення про подання місцевої ініціативи слід надати проект рішення та підписні листи.

Зверніть увагу, відповідно до положення, прийнятого Івано-Франківською міською радою, якщо у повідомленні про місцеву ініціативу не буде зазначено хоч одного з перелічених пунктів, місцева ініціатива вважатиметься не внесеною.

Секретар ради протягом десяти робочих днів з моменту реєстрації повідомлення про внесення місцевої ініціативи забезпечує перевірку поданих документів та приймає рішення передати місцеву ініціативу для підготовки до розгляду на сесії міської ради або повернути повідомлення про внесення місцевої ініціативи.

В такому випадку неодмінно мають бути вказані причини повернення.

Якщо ж секретар приймає рішення про передання місцевої ініціативи на розгляд міської ради, він організовує підготовку місцевої ініціативи до розгляду на сесії та контролює включення цього питання та проекту рішення до порядку денного найближчої сесії ради.

При цьому розгляд проекту рішення є першочерговим та відбувається за обов’язкової участі ініціативної групи з питань місцевої ініціативи.

Також члени ініціативної групи обов’язково запрошуються на засідання постійних і тимчасових депутатських комісій ради та беруть участь у всіх засіданнях з питань внесеної ними місцевої ініціативи.

Місцева ініціатива, внесена на розгляд міської ради, має розглядатись на сесії міської ради позачергово.

Ухвалене рішення ради з питань місцевої ініціативи в п’ятиденний термін надсилається уповноваженому представнику ініціативної групи та оприлюднюється в засобах масової інформації, на офіційному веб-сайті ради в спеціальному розділі "Громадська участь".

Як бачимо, процедура подання місцевої ініціативи досить непогано законодавчо врегульована. Залишається тільки сподіватись, що місцеві ради будуть грати за правилами, які самі ж встановлюють, а місцева ініціатива стане інструментом, який реально допомагає місцевим мешканцям брати участь у житті міста.

матеріал підготувала аналітик Центру "Антикорупціна платформа", юрист Ольга Ничай


25.08.2018 707
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

151
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13143 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1495
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

817
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6020
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1669

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

592

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1412

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1226

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1128
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

476
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

606
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1522
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

549
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

832
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5866
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13349
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

177
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

485
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

435
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

747 2