День у реанімації – 2200: Франківськ встановив ціну навчання й лікування для навколишніх сіл

Минулого місяця у Франківську затвердили вартість послуг у бюджетних закладах для тих, хто не має міської прописки. Наприклад, місяць занять спортом для дітей із навколишніх сіл оцінили у 623 грн, а день у реанімації для селян – 2200. Порахували й вартість садка, школи чи візиту до гінеколога.

Хто, скільки має платити та як бути з Конституцією, взявся розбиратися «Репортер».

Тарифи на послуги виконком встановив 21 лютого. У рішенні йдеться про те, що об’єднані територіальні громади чи інші органи місцевого самоврядування, які хочуть користуватися послугами в міських закладах, мають підписати з міськ­радою договір про міжбюджетні відносини. І перераховувати гроші за кожного свого мешканця, який цими послугами скористається.

Такі договори мають бути укладені протягом місяця. Якщо ж мешканці ОТГ, сіл чи інших міст мають намір отримувати послуги в бюджетних закладах Франківська, але договору від громади немає, їм доведеться платити з власної кишені.

Дія рішення не поширюється на села, що входять до міськради: Вовчинець, Крихівці, Микитинці, Угорники і Хриплин.

Сільський голова Вовчинця Михайло Назар каже, що оскільки село – приміське, то податок з доходів фізосіб (ПДФО) йде до Франківська, тож такі видатки фінансуються з бюджету міста. А от в інших селах цим займається район. І вже він мав би укладати той договір.

Прайс уклали, розрахувавши середню вартість послуг для франківців, – розділили загальний обсяг фінансування, передбачений у міському бюджеті, на кількість споживачів цих послуг. Так, один місяць у садку для однієї дитини обійдеться у 1838 грн, у школі – 426 грн, а ПТУ – 2215 грн.

Місяць занять спортом оцінили у 623 грн, музикою – 689, у художній школі – 915 грн, а найдорожчими виявилися танці – 1246.

Директор міського департаменту освіти та науки Ігор Максимчук каже, що повна загальна середня освіта в Україні є обов’язковою і безкоштовною. І нагадує, нині прийом до першого класу відбувається за територіальним принципом: потрапити можна лише до тієї школи, яка є найближчою до місця проживання дитини.

«Механізму відшкодування навчання ще немає, – говорить Максимчук. – Першочергове право на зарахування мають діти за місцем проживання, наступні – чиї рідні брат чи сестра вже навчаються у цій школі, а потім – чиї мама або тато працюють у школі. У нас наразі є лише угода від Угринівської ОТГ. Якщо вона буде підписана, діти, які проживають у районі шкіл № 24 чи № 18, матимуть таке ж право на першочергове зарахування, бо територіальний принцип – перш за все. Та якщо вони належать до Угринівської ОТГ, вона й оплачуватиме їхнє навчання, згідно зі встановленим нормативом».

Оцінили у виконкомі й медичні послуги. Зокрема, встановили вартість одного ліжкодня у різних стаціонарах – від 99 грн (акушерство) до 740 грн (отоларингологія). День у дитячій реанімації вартуватиме 2200 грн, а в реанімації пологового – 2460 грн. Якщо ж захочете звернутись у міську поліклініку, то прийом терапевта без укладеної з ним декларації – 21 грн, стоматолог – 14, гінеколога – 19 грн.

Очільниця міського управління охорони здоров’я Марія Бойко теж говорить про те, що наразі механізм відшкодувань не напрацьований. Але пояснює – у лікарні прописка й нині має значення. А згодом це мало б працювати так:

«Укладати декларацію можна з будь-яким лікарем незалежно від місця реєстрації. Але з 1 липня, наприклад, лягти до стаціонару можна буде лише за направленням лікаря. Без направлення, коли пацієнт собі вирішить, що хоче лікуватися саме там, то послуга для нього буде платною».

Якщо буде договір про міжбюджетні відносини між містом і селом, то вони й мають розбиратися з грошима. А от без договору людям доведеться платити самим – якщо саме без цієї лікарні ніяк.

«Нам доходять з цього податку копійки, левову частку ми дофінансовуємо зі свого бюджету, а дошкільне навчання фінансуємо майже на 100 %, – говорить Михайло Назар. – А на первинній ланці медицини не платимо, оскільки гроші з держбюджету ходять за пацієнтом».

А ще каже, що від утворення власної Вовчинецької ОТГ вони не відмовляються.

«Ми згідні на об’єднання з біднішими громадами, готові підкласти їм плече, але категорично проти того, щоб зробити Вовчинець районом Франківська на зразок Пасічної, Опришівців чи Княгинин, – говорить Назар. – Тим більше, що фінансово ми непогано почуваємось і готові на партнерські стосунки з будь-ким».

Платні послуги стосуються, перш за все, двох новостворених біля Франківська ОТГ – Угринівської та Загвіздянської.

В Угринові кажуть, до міжбюджетних відносин готові і минулого тижня вже подали проект угоди до міськради. Сподіваються, що цього тижня угода вже буде підписана.

«Ми згідні платити за навчання дітей у музичних та художніх школах, танцювальних студіях, а також за дошкільні нав­чальні заклади для жителів Угринівської ОТГ, – говорить голова Мирослав Вівчаренко. – Ми не закладали ці гроші в бюджет, бо кошти передбачені бюджетом держави. Є закон, і гроші йдуть за дитиною і за пацієнтом, за умови укладення декларацій».

Відповідне оголошення вже розмістили й на сайті громади. У разі вимагання грошей з батьків просять інформувати сільраду за телефонами 58-60-39 чи 58-60-29.

У Загвіздянській ОТГ таке рішення Франківська вважають незаконним. Місцевий активіст Микола Стасюк зробив запит до Міносвіти. Там відповіли, що закон стягнення додаткової плати не передбачає. Більше того, якщо сільські діти покинуть міські школи – освітня субвенція, яка розраховується на кількість учнів, для міста зменшиться. А от навколишні села, які встигнуть підписати з Франківськом угоду про спів­працю, не платитимуть нічого.

Наразі угод вже чотири – з Колодіївкою, Підлужжям, Узином та Добровлянами, днями мають зі свого боку підписати угоду Підпечери. А за ним готується і шосте село – Черніїв. Усім Франківськ обіцяє безкоштовний проїзд за карткою франківця, доступ до медичних та освітніх послуг. Натомість села не прий­мають рішення щодо об’єднання чи приєднання до будь-яких ОТГ без погодження з Івано-Франківською міськрадою. В іншому разі гроші треба буде повертати.

Таким чином Франківськ готується до створення власної ОТГ і перестраховується, щоб села не порозбігалися.

Натомість виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук каже, міськрада має право на таке рішення, якщо йдеться саме про міжбюджетні відносини. 


23.03.2019 2847
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5216 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1845 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4057 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3180 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7976 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20306 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

285

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

825

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1921

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2399
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

197
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

704
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

487
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18393
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

986
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1222 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6108 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23403 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

301
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

998 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1201 5
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

504