Делегація громадської ради Коломиї побувала у селі Пшеничниках

Делегація громадської ради при міському голові Коломиї з ініціативи Володимира Янкевича, голови Коломийської міської організації Конґресу українських націоналістів, побували у селі Пшеничниках Тисменицького району, де відновили розкопки масових поховань жертв тоталітарних режимів СРСР і Німеччини.

 

«Ми почули цю жахливу новину про знайдене поховання майже таке, як у Дем’яновому лазі і вочевидь переконалися про ті жахіття, які чинили після війни енкаведисти», – сказав В. Янкевич.

За попередніми даними, до Пшеничників звозили людей з усієї Івано-Франківщини, в т. ч. й з Коломийщини. Уже відкопано понад 400 жертв, але пошуки тривають і невідомо ще остаточного числа закатованих.

Доки ми перебували біля місця розкопок, які веде меморіал, дослідники знайшли ще три людські скелети – дитину, що пригорнулася до матері, а поруч, напевне, тато. Найжахливіше те, що людей знищували, на думку істориків, лише через майно і статки, адже у 1939-1940 роках треба було виконати місію економічну і соціальну так званих «визволителів», які прийшли у «золотому вересні». Грубо сказати, це була зачистка корінного населення, яке мало освіту й майно.

Пан Янкевич запропонував громадській раді подумати над останніми подіями, які мали місце в Коломиї 9 травня і почати діяти, виконуючи місію просвітителів, задля майбутнього громади. «Нещодавно на круглому столі комуніст Григорович сказав, що ветерани пройшли до Берліна пішки і протягом п’яти років поневірялися в окопах, мерзли… В цьому є правда, бо люди, які справді пережили жах тієї війни, бачили чимало страхіть. Але вони не знали, що в той час робилося за їх спиною на рідній землі, що чинили комуністи і енкаведисти у них вдома. Важливо було би 22 червня справжнім воякам, які, можливо, несвідомо, можливо, їх змушували (по-різному було) воювали в лавах Радянської армії, показати те, що чинили радянські війська на теренах України. Ми будемо пропонувати оргкомітетові з відзначення 22 червня запланувати поїздку громадськості і найперше учасників Другої світової війни до Пшеничників. Щоб вони побачили своїми очима, що чинили за їхніми спинами енкаведисти, Червона армія, звільняючи від фашизму Європу» – сказав В. Янкевич.

Голова Конґресу української інтеліґенції Ольга Руданець наголосила, що коломийська спільнота готова допомагати. «Ми домовилися, що якщо знадобиться допомога в організації розкопок, то ми зможемо допомогти. Ми плануємо спільно з інформаційним центром розробити екскурсійні тури по місцях національно-визвольної боротьби. Звичайно, це дуже гнітюча екскурсія по місцях масових захоронень, але без цього ми не знатимемо нашої історії. Намагатися масово відкрити правду про події 1939-1940 років, а не воювати з представниками кагебістської машини, які нещодавно під червоними прапорами демонстрували свою міць. Нам треба працювати з молоддю, щоб вона бачила якою кров’ю, якими жертвами здобута наша незалежність та щоб дорожила нею. Щоб молодь не продавалася за мідяки, за тимчасові вигоди, щоб вона працювала на свою державу, щоб оберігала українську націю і нарешті утвердила її правду на своїй землі», – сказала О. Руданець.

Пошуки тіл закатованих українців ведуться, але, на жаль, нема жодних допоміжних приладів, крім екскаватора і лопати.

«Ще один страшний факт трагічної історії катування наших людей вже відкрито. З цього ми можемо лише сумувати і правду донести до всіх народів, які живуть в Україні. Необхідно усвідомити як жити далі, адже не можна повертатись до тих людоненависницьких процесів, які практикував Радянський Союз. Наші пошуки робимо наосліп, а в світі вже відомі прилади, якими можна знайти під землею будь-що. Такий прилад коштує 30 тисяч американських доларів. Лише відкопавши могили усіх, хто поліг від рук загарбників, ми зможемо виконати християнську місію і поховати за церковними канонами невинно убієнних», – сказав голова обласної організації КУН Богдан Борович.

 

Оксана Островська,

Коломийські ВІСТИ


10.06.2011 2479 0
Коментарі (0)

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5210 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1843 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4053 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3177 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7972 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20303 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

285

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

825

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1919

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2397
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

194
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

703
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

485
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18391
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

986
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1222 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6107 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23399 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

300
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

998 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1190 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

504