Без стін та частково даху: чому 80-річному прикарпатцю не надали допомогу після влучання ракети в будинок (ФОТО)

80-річний Остап Курляк живе у селі Бовшів Бурштинської громади, що на Івано-Франківщині. Його будинок тричі зазнавав руйнувань через атаки РФ.

Нині він вже четвертий місяць — без стін і частково без даху після ракетного обстрілу РФ у грудні 2024 року. Найбільше руйнувань зазнав третій поверх його домівки.

Чоловік споруджував будинок з 1992 року для всієї своєї родини, яка теж вкладала у будову гроші. Третій поверх ще потребував капітальних ремонтів, аби там можна було жити. У березні 2025 чоловіку від Бурштинської громади надали брезент та вимурували колону, яка має підпирати третій поверх. Однак у державну програму "єВідновлення" громада досі не зареєструвала звернення прикарпатця.

Про це інформує Фіртка з посиланням на Суспільне.

"Я ледве допросився, щоб підперли металом"

Остап Курляк живе у будинку без стін від 13 грудня 2024 року, відколи в його оселю влучила російська ракета. Так він пригадує той день:

"Я умивався, і якби вона нижче розмбомбила, мене б там убило. Чув, але я й не думав. А вийшов на вулицю, пішов до стайні, а потім десь чую — тут народ вже збирається, шумлять.

Тоді я вийшов сюди, побачив — усе розбите. Підуть дощі, все лускається, і воно рухне. Рухне і потягне мені ще пів хати туди".

Так, 24 березня 2025 року Бурштинська міська рада надала чоловіку брезент, щоб накрити частину будівлі, де немає стін та даху.

Перед цим, 17 березня, комунальники вимурували колону на місці зруйнованої, яка підпирала частину третього поверху будинку. 5 лютого рятувальники, які розчищали завали, поставили замість колони арматурний стовп.

"Стара цегла, вони вимурували, а ця балка падала і за собою все тягнула — була б біда страшна. Я ледве допросився, щоб мені підперли металом, а вони вимурували.

Це вікно вибило, тут теж вікно було. Ну я вже не вставляю. Може, гроші дадуть — тоді вставлю", — каже Остап Курляк.

Постраждалий через ракетний обстріл чоловік про родичів, які живуть в Росії

Остап Курляк споруджував цей будинок з 1992 року для усієї родини, яка теж вкладала гроші. Третій поверх ще потребував капітальних ремонтів. Сестри й одна з дочок чоловіка нині живуть у Хабаровську, що у РФ.

"Дочка моя — та хабаровська — боїться, і дві сестри молодші бояться. А сестра Марта починає зі мною розмову: "Слава Україні!" Я говорю: "Марто, так КДБ?" Вона відповідає: "Вже викликали.

А мені 77 років, нащо я їм потрібна? Я ж не розповсюджую, нікого не агітую. Я свої думки висловлюю братові. Що, не маю права? Ви що, хочете писок мені закрити?" Так вона з ними говорить. Мені шкода правнуків моїх. Вони вже їх виховають так, як треба, моск*льщина та", — розповів Остап Курляк.

Зі слів чоловіка, у 1950 році його сім'ю вивезли в тайгу через те, що батько був в УПА. Згодом вони потрапили до Хабаровська.

"Ніколи не забуду. Я маму тримаю за спідницю. Марта моя — їй було два рочки — з другого боку. Братика двомісячного на руках тримає. І ми там жили до 1958 року, поки нас нарешті реабілітували.

Ми, виходить, невинуваті. Нам дали "ізбушку" за Хабаровськом, а сусіди навпроти на лавочках: "Скільки тому хохлу треба? Дивіться, вже другу корову завів". Місцеві жителі так казали — воно все ліниве", — пригадує чоловік.

Будинок Остапа Курляка тричі зазнавав руйнувань через атаки росіян.

Остап Курляк — єдиний із сім'ї виконав заповіт батьків і повернувся до рідного Бовшева. Там він почав зводити будинок, який після повномасштабного вторгнення тричі був пошкоджений через російські ракетні атаки. Перший і другий раз вибило шибки.

"Аж образи попадали в церкві. А у мене всі вікна повилітали. Я звернувся, привезли скло до клубу — цілу купу. Люди приходять, а вона каже: "У нас майстра нема, самі собі ріжте".

Хто буде різати скло? Де, на чім, на підлозі? І воно так стоїть. Я ще й сміявся. Сказав: "Воно тут постоїть з пів року", — говорить Остап Курляк.

Чоловік недавно дізнався, що його не внесли до державної програми "єВідновлення".

Чому Остапові Курляку не відшкодували гроші за пошкоджений російською ракетою дім.

Зі слів заступника міського голови Бурштина Івана Драгуна, брезент для будинку Остапа Курляка не могли надати швидше, бо підприємець не хотів давати його у борг. На питання, чому чоловіка не внесли в програму "єВідновлення", він відповів так:

"Наприкінці грудня виїжджала комісія, склала кошторис на пошкоджене майно. Сума — орієнтовно 800 тисяч гривень.

Ми зверталися до технічної підтримки про те, що в нас склалися так обставини: є адміністратор, який може внести необхідну інформацію суто щодо міста Бурштин. На сьогодні готуємо пакет документів для розгляду, щоб надали більшу кількість послуг для нашого адміністратора".

Виконувач обов'язків директора департаменту розвитку громад обласної військової адміністрації Роман Дунич каже, що Остап Курляк отримав з бюджету 20 тисяч гривень допомоги. Стосовно "єВідновлення", то він сказав, що кожна громада мала можливість пройти навчання щодо правильної роботи з цією державною програмою.

"Під час реєстрації відповідної людини, яка мала б це здійснити, вони припустилися помилки й зареєстрували тільки, наскільки ми розуміємо, по місту Бурштин, а не в цілому по територіальній громаді", — говорить Дунич.

Заступник міського голови Бурштина каже: очікують, що до кінця тижня внесуть інформацію щодо Остапа Курляка у систему "єВідновлення".

"Як я можу залишити господарство?".

Власник пошкодженого російською ракетою будинку Остап Курляк сказав, що його друга дочка, яка живе в США, пропонувала йому переїхати до неї.

"Щодня телефонували й кликали. Казали: "Ми зробимо всі документи". Я відповів: "Як я можу Галю [Галина Курляк — померла дружина Остапа Курляка — ред.] одну залишити? Господарство як можу лишити?".

То неможливо в таких роках кудись їхати. Мене рятує ровер — що я його веду і за нього тримаюся. Він за мене, я — за нього", — каже 80-річний чоловік.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Івано-Франківщині підвищена небезпека ракетної атаки

Атакували об’єкти критичної інфраструктури: на Прикарпатті ліквідували наслідки обстрілів (ФОТО)

"Завдали масштабного удару по Івано-Франківщині й намагалися по громаді", — Руслан Марцінків про атаку окупантів


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1647
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3101
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1100
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1131
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1163 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3411 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

188

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1074

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

889

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

403
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

288
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2454
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1212
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1273
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

524
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15156
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7456
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

291
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

279
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

360
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

354
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

444