Як привчити своє тіло прокидатися рано?

 

 

Хто рано встає – тому Бог дає. Більшості з нас потрібно прокидатися рано і йти на роботу, або займатись іншими важливими справами, але деяким людям робити це надзвичайно важко.

 

Хороша новина у тому, що це можливо виправити. Ми пропонуємо кілька практичних порад, які допоможуть вам навчитися прокидатися раніше і при цьому чудово почуватись.

 

Крістофер Рендлер (Christoph Randler), професор біології з Німеччини, визначив, що “ранні пташки” часто успішніші, ніж ті, хто полюбляє спати до обіду. Це пов’язано із тим, що люди, які звикли прокидатися рано, більше схильні бути активними та ініціативними протягом дня. Нещодавні дослідження, проведені виданням “The Guardian”, довели цю думку, посилаючись на те, що більшість генеральних директорів успішних компаній прокидаються до 5 ранку! Але якщо ви скоріше нічна совушка, ніж ранковий жайворонок? Чи можливо змінити звички організму? “Так, але доведеться над тим попрацювати, – стверджує Крістофер Вінтер (Christopher Winter), завідувач Медичного центру сну та доповідач Американської академії сну. – Гени  визначають ваш хронотип: ранкова ви персона чи вечірня, тому у членів родини часто співпадають біологічні ритми. Втім, не варто забувати, що існують інші фактори, які впливають на режим”.

 

Змінити хронотип можна приблизно за два тижні, але ви маєте бути витривалим: навіть найменша слабкість протягом цього часу відкине вас назад у полон природнього ритму. Крістофер Вінтер дає 6 порад, які допоможуть відрегулювати біологічний годинник і навчитись прокидатися рано:

 

1) Створіть свою власну ранкову рутину. Прокидайтесь, робіть фізичні вправи та снідайте в один і той самий час. Тіло любить знати, що відбуватиметься з ним у наступну хвилину, тож швидко втягнеться, коли ви припините його шокувати. Однак, не примушуйте себе засинати в однакову пору – орієнтуйтесь на те, наскільки ви втомлені. Організм сам визначить, коли варто лягати спати. Вінтер говорить, що найважливіше – припинити примушувати себе спати, бо це приводить до стресу. Інша проблема виникає під час вихідних або відпустки, коли ви їдете до батьків або на відпочинок. Коли ви забуваєте, що треба прокидатися рано, і спите набагато більше на вихідних, ви ніби говорите своєму тілу: “Ці ранні підйоми – тільки тимчасовість. Скоро це мине, і ми повернемось до звичного режиму”. Щоб врегулювати біоритм, важливо прокидатися рано кожного дня, навіть якщо перед тим ви пізно прийшли додому.

 

 

2) Використовуйте розумний будильник. Кнопка повтору звісно ж хороша вигадка, щоб поспати на кілька хвилин довше, не поринаючи в глибоку фазу сну, але вона може дуже нашкодити вашому переходу до раннього підйому. Справа в тім, що в цей момент мозок ще не здатний приймати адекватні рішення. Доктор Крістофер радить використовувати “розумний будильник”, який запропонує легку арифметичну задачку, або програму, яка кожного ранку грає випадкову мелодію з вашого плей-листа. Це допоможе мозку прокинутись та значно легше встати з ліжка.

 

3) Впустіть світло. Справжнє чи  штучне світло завжди подає нам сигнал, що день почався, і посилає нашому організму сигнал припинити виробляти мелатонін – гормон, що регулює сон.

 

 

4) Фізична активність. Вінтер стверджує, що навіть прості вправи зранку допомагають тілу прокинутись. Дослідження довели, що вправи нормалізують артеріальний тиск, знижують стрес і роздратованість та підвищують якість нічного сну. Ранкові вправи на свіжому повітрі –  найліпше рішення. Наприклад, Крістофер любить кататись зранку на велосипеді або гуляти з собакою.

 

 

5) Протеїн. Викиньте здобні булочки і перейдіть на яйця і йогурти! Медики говорять, що протеїн допомагає прокидатись вранці швидше, в той час як вуглеводи забезпечують здоровий сон. Також протеїн підвищує рівень дофаміну, який забезпечує вашу активність та хороше самопочуття протягом дня.

 

 

6) Не дрімайте. “В перші дні буде складно засинати раніше, – говорить Вінтер. – Але будьте наполегливими, боріться із бажанням подрімати протягом  дня. Ви можете кілька днів лягати спати трохи раніше, ніж зазвичай, але не дозволяйте собі засипати посеред дня. Це знищить ваші природні стимули для сну”.

 

Цікаво знати


30.03.2016 1807 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1052
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2779
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

964
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1026
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1031 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3078 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

877

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

768

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1081
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

132
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2329
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1140
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

440
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15060
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7376
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

807
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

371
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

283
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

371
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

648
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1101