Торгівля людьми: як не стати жертвою

Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, який не оминає жодної країни світу.

Це сучасна форма рабства, що грубо порушує права людини. Жертвою торгівлі людьми може стати будь-хто, будь-яка людина, незалежно від статі, віку, соціального статусу, рівня освіти, пише Фіртка.

Що є ознаками торгівлі людьми?

  • Які види та форми може мати експлуатація людини?
  • Хто в першу чергу може потрапити до групи ризику?
  • І найважливіше - що ж робити людям, які стали жертвами трудової експлуатації.

Україна є однією з перших країн Європи, яка у 1998 році встановила кримінальну відповідальність за торгівлю людьми. У Кримінальному кодексі України покарання за торгівлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає ці злочинні дії як вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.

Існує чимало різноманітних видів експлуатації, серед яких основними, на думку правоохоронних органів, є сексуальна, трудова, втягнення в злочинну діяльність і використання у жебрацтві. Водночас вона може проявлятися ще й у таких формах, як рабство, залучення у боргову кабалу, використання у порнобізнесі, втягнення у злочинну діяльність, усиновлення або удочеріння в комерційних цілях чи використання у збройних конфліктах та інші.

Як бачимо, торгівля людьми здійснюється з метою поневолення, основними формами якого вважають: примусову працю; сексуальну експлуатацію; працю за борги; боргове рабство серед трудових мігрантів; підневільне домашнє служіння; примусову дитячу працю; використання дітей як солдат; сексуальну експлуатацію дітей.

Якщо щодо людини вчинялися наступні дії, знайте, що це ознаки торгівлі людьми:

  • забрали паспорт або інші документи;
  • позбавляли вільного пересування та спілкування з рідним;
  • пообіцяли добре оплачувану роботу (за кордоном чи в Україні), а потім не заплатили обіцяних грошей;
  • погрожували, били, ґвалтували, знущалися над людиною або чинили психологічний тиск;
  • за допомогою фізичного чи психологічного насильства примушували виконувати роботу, якою особа не хотіла займатися;
  • примушували відпрацьовувати неіснуючі борги;
  • працю людини використовували, не виплативши повністю або частково обіцяної заробітної плати;
  • людина не мала можливості за власним бажанням кинути роботу;
  • примушували працювати понаднормово, при цьому реальні умови роботи були значно гірші, ніж обіцяли;
  • попри волю людини примушували жебракувати, здійснювати злочинну діяльності або використовували у збройному конфлікті та ін. схожі дії.

Як правило, торгівля людьми не є одномоментним явищем і включає такі етапи:

  • вербування;
  • переміщення;
  • передача людини;
  • одержання людини;
  • експлуатація.

Кожен з цих етапів супроводжується низкою пов'язаних між собою дій, які роблять жертву торгівлі людьми залежною від торгівця та підтримують здійснення усього злочинного процесу.

Жертвою торгівлі людьми може стати будь-хто, будь-яка людина, незалежно від статі, віку, соціального статусу, рівня освіти тощо. Однак, у першу чергу, до групи ризику можуть потрапити такі категорії осіб, як безробітні люди працездатного віку; жителі сільської місцевості; люди, які мають низький рівень доходів; особи, що працюють за кордоном нелегально; особи, що нелегально виїжджають за кордон або нелегально в’їжджають та перебувають на території тієї чи іншої країни; люди, що користуються послугами сайтів та застосунками знайомств або шукають посередництва для укладання фіктивних шлюбів; особи, які працюють у сфері розваг; особи, які раніше уже були жертвами торгівлі людьми; діти, в тому числі – діти-сироти, бездоглядні діти або, позбавлені батьківського піклування тощо.

Що ж робити людям, які стали жертвами трудової експлуатації?

Перш за все, закликаємо потерпілих або людей, яким загрожує небезпека, звертатися на лінію 102, а також на урядову «гарячу» лінію з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей – 15-47.

Також допомогу завжди можна отримати за наступними номерами:

  • 527 або 0-800-505-501 – Національна безкоштовна «гаряча» лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів;
  • 0-800-500-335 або 116-123 – Національна «гаряча лінія» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації;
  • 0-800-500-202 – «Call-центр» Національної поліції України.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел! 


Читайте також: 

У Франківську відкрили фотовиставку «Нескорений Майдан: 2014–2022»

Івано-Франківські ліцеї № 11 та № 12 готові відновити навчання 

Енергомодернізація Івано-Франківського ліцею № 12: відомо, як розв’язали проблему навчання початкових класів  

Заміна системи опалення: у Франківському ліцеї розпочали ремонтні роботи (ФОТО)  

Стало комфортніше працювати в приміщеннях: в Івано-Франківську за програмою NEFCO модернізували навчальні заклади (ФОТО)


21.02.2022 Сергій Білий 1331
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17242
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1563
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1117
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2159
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3688
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1403

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1817

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

584

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1210

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1366
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

700
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24314
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

566
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

531
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

675
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1568
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

730
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7682
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

679
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1796 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

668
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

575