Просідає ґрунт: на Калущині готують програму відселення людей (ВІДЕО)

Калуська міська рада на Івано-Франківщині готує звернення до уряду для підготовки програми відселення людей у селі Кропивник.

Там на місці колишнього родовища калійних солей просідає ґрунт на площі більш ніж шість гектарів землі, розповів Суспільному начальник міського управління з питань надзвичайних ситуацій Іван Дембич, передає Фіртка.

З його слів, у зоні просідання — майже 70 житлових будинків. Для того, аби підготувати звернення до Кабміну, працівники міськради збиратимуть документи й інформацію про помешкання людей і з’ясовуватимуть, скільки грошей потрібно на відселення.

Рішення про це 10 січня ухвалили на засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Також міськрада визначить, які земельні ділянки можуть надати жителям Кропивника в обмін на ті, де просідає ґрунт.

«Роботи з відселення, планування, вибору територій потребують значних фінансових ресурсів. Таких ресурсів на місцевому рівні немає. Від рішення нашої комісії є звернення до регіональної комісії, звернення до прем’єр-міністра щодо виділення грошей з державного фонду. Оскільки ці всі наслідки – це результати діяльності державного підприємства», — говорить Іван Дембич.

Місця, де просідає ґрунт у селі Кропивник Калуської громади, показав місцевий житель Віктор Пілянський. Він розповів, що за останні роки земля просіла на десятки сантиметрів.

Тут розташовані сільськогосподарські угіддя. Раніше їхня поверхня була рівнинною, а зараз – численні заглибини та горби. Це, зі слів чоловіка, вплинуло на урожайність землі. Проте, на його думку, найбільша небезпека — у тому, що жителі дедалі частіше спостерігають просідання ґрунту біля житлової зони. Наприклад, його будинок розташований за сотню метрів від місця просідання.

«Хто знає, що там далі може бути. Що було навесні минулого року, а що зараз – то зовсім інакше. Більше, як наполовину просіло», — каже Віктор Пілянський.

Є жителі села, які залишили свої угіддя, бо на місцях просідання постійно зберігається вода, розповідає жителька Кропивника Марія Сеник. Крім того, два роки тому після відлиги та опадів неподалік угідь утворилося озеро. Марія Сеник каже, що вона готова до переселення, якщо це буде необхідно.

«Є страх, так. Моєї мами вже немає чотири роки. А перед тим, десь, може, п'ять років, робили заміри. І кажуть їй: "Бабцю, тікайте звідси, бо ви підете у яму, впадете у ґрунт". Мамі 82 роки було. Вона каже: "Куди мені тікати? Що буде, то буде», — розповідає Марія Сеник.

У деяких місцях просідання ґрунту сягає більше метра. До прикладу, на новоутвореному озері — це 180 см, розповідає завідувач кафедри геотехногенної безпеки та геоінформатики Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу, професор Едуард Кузьменко.

Раніше на території села діяло родовище калійних солей. Після завершення експлуатації рудників сотні метрів порожнин заповнили розсолом. Зараз рідина виходить на поверхню і ґрунт просідає.

«Під селом Кропивник і під селом Сівка-Калуська є видобувні камери. Об’єм цих камер складає приблизно 11,5 млн м³. І рано чи пізно воно повинно просісти», — пояснює Едуард Кузьменко.

Минулого року науковці університету зафіксували просідання землі на понад 20 см у зоні, де розташовані близько 70 житлових будинків. Професор Едуард Кузьменко каже, що влада повинна розробляти програму відселення людей.

«Програму таку треба мати у резерві, у запасі. Требу бути готовим до того, що просідання так чи інакше утвориться. Воно не буде різким, не буде ніяких землетрусів. І це буде впродовж 50 років, може 100», — розповідає він.

Відповідно до рішення комісії ТЕБ і НС, на території Кропивника частково обмежать рух вантажівок. А 16 січня цю ситуацію обговорять на зборах жителів села.


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2253
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19174
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1710
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1191
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2250
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3835

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1970

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

671

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1290

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1452
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

364
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

880
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24380
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

609
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

598
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

735
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1629
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8017
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

439
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

760
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2024 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

722