«Пропонують тишу»: як на Прикарпатті живе село з трьома мешканцями (ФОТО)

Село Озерце Дубовецької громади, що на Івано-Франківщині, має населення у кількості всього трьох осіб.

Як у напівпокинуте село намагаються повернути життя та чому тут гостям "пропонують тишу" розповідає Фіртка.

Пригадують, що колись, у 70-ті та 80-ті роки, в Озерці були люди, аж поки не почався відтік населення.

"Село цікаве тим, що має свою історію.

Це було живе село, але станом на зараз тут мешкає лише троє людей", — каже сільський голова Дубовецької громади Павло Андрусяк.

В Озерці нема мобільного покриття й зв'язку. Сюди запрошують людей, які хочуть тиші.

"Рано чи пізно постане також питання ментальної реабілітації військовослужбовців. Отакі місця й будуть цінні тим, що тут немає нічого зайвого.

Можна прийти й подумати, не бігти, не брати телефон. Тобто бачимо це місце ще і як рекреаційне", — зазначає очільник.

Приміщення колишнього будинку культури

За словами голови, сільська рада працює над тим, щоб розмістити у занедбаному зараз будинку культури творчу резиденцію.

"Як довоєнна ініціатива, у цьому селі відбувався єдиний в Україні фестиваль усної оповіді. Ми запрошували гостей, щоб ділилися спогадами, розповідали історії й у такий спосіб повернули сюди людські голоси. Це був певний "банк історій".

Починали в доковідний період, але тепер і в військовий час важко збирати людей. Тому поставили поки все на паузу.

Плануємо в колишньому будинку культури ремонтні роботи, щоб творчі люди, митці могли побути тут, але й створили б щось для громади. Продукт, який вони створять, уже буде пов'язаний з Озерцем. Це дає туристичний поштовх для місцевості.

У цьому році завдання щодо будівлі — перекриття даху, вікон та дверей. Хочемо зберегти при цьому автентику. Перекриваючи дах, не плануємо використовувати новітні матеріали. Збережемо й башту старої будівлі. Опалюватимемо піччю", — говорить Павло Андрусяк.

Колись у селі Озерце була школа. Та зараз вона вже теж є покинутою будівлею.

Церкву в Озерці підтримує вся громада. Люди облаштували благоустрій, зробили ремонти.

"Люди, які мали тут родину, але зараз не проживають у селі, є дружніми. Тому раз у рік тут відбувається богослужіння в єдиній чинній церкві села.

Духовний потенціал для відновлення села є. Питання — знайти його нішу. Адже зрозуміло, що воно розміщене далеко й тут не буде великої промисловості. Це місце тиші зараз, роздумів", — розповідає голова громади.

У самому селі є й озеро та відпочинкова зона, де проводили фестивалі.

Благоустрій об'єктів забезпечує один з жителів села, Іван Гергелюк, для якого спеціально зробили робоче місце у ролі працівника комунального підприємства. Дружина йому допомагає.

За словами голови, 2022 року в селі з'явився ще один житель — над його роллю в Озерці ще роздумують.

"Я в Озерці проживаю з 90-го року. Тут і працюю. Живеться непогано. Магазин є в сусідньому селі, аптека теж. Сів і поїхав на автомобілі.

Хотіли б, щоб кількість населення збільшилася і з'явилися хоча б якісь сусіди. Інколи люди приїжджають, відвідують.

Аж великих поблем нема, адже зараз нема таких зим, коли засипає дороги. Можна тут жити, але ніхто не хоче", — каже місцевий мешканець Іван Гергелюк.

Як розповідає чоловік, вони з дружиною теж думали виїжджати з Озерця, але плани змінило повномасштабне вторгнення.

"Ще один житель у селі, Михайло, — мій кум. Він є хресним татом моєї дочки.

Його родичі вже повмирали, і він приїхав сюди, адже сам звідси, у батьківську хату", — говорить Іван Гергелюк.

За словами чоловіка, ще в 90-х роках у селі було активне життя.

"Близько 2011 року почало виїжджати населення. Молодь їхала за кордон чи в Івано-Франківськ, батьки повмирали й залишились лиш хати.

А до того село процвітало: люди тримали багато худоби, домашні господарства, був магазин і клуб", — пригадує місцевий житель.

Наразі в село гості приїжджають лише для відпочинку, але місцеві сподіваються, що до Озерця ще повернуться людські голоси.

"Показуємо, що проблема таких сіл, які вимирають, присутня. Це не десь далеко, а тут, біля нас. Місцева й державна влада повинні думати, в який спосіб повернути сюди життя", — наголошує Павло Андрусяк.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Торік спрямували понад два з половиною мільйони гривень: як в Дубовецькій громаді підтримують військовослужбовців

На Ясній Горі у Гошеві відбувся фестиваль карильйонного та дзвонового мистецтва (ФОТО)

Зекономили понад вісім мільйонів: як в одній з громад на Прикарпатті вдається працювати без старост

Фотогалерея


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1385
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1046
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2067
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3551
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1339
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1329

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1684

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

496

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1134

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1306
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

386
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24252
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

499
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

417
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

613
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1506
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

675
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

4463
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

600
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1512 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

613
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

524