Мобілізація, комунальні тарифи та пенсії: зміни з червня 2024 року, про які варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 червня 2024 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у перший місяць літа.


Підвищення тарифів на світло


З 1 червня діятиме новий тариф на електроенергію. Єдина фіксована ціна для індивідуальних і колективних побутових споживачів складатиме 4,32 грн/кВт*год.

Така ціна на електроенергію діятиме до 30 квітня 2025 року.

Водночас протягом опалювального періоду з 1 жовтня 2024 року до 30 квітня 2025 року передбачений пільговий тариф для споживачів, які використовують електроопалювальні установки, — 2,64 грн/кВт*год. Ця вартість діятиме при споживанні ними в цей період до 2 000 кВт*год електроенергії на місяць.

«Нічний тариф», якщо встановлений двозонний лічильник, становитиме 2,16 грн/кВт*год.

«Нас чекає масштабна реконструкція, яка потребує величезних сил і коштів. Увесь цей час триває ремонтна кампанія на обʼєктах генерації, розподілу і передачі.

На жаль, розуміємо, що обстріли обʼєктів енергетики з боку ворога будуть продовжуватись, і маємо залучити всі можливі ресурси», — пояснив міністр енергетики Герман Галущенко.

У Міненерго навели приклад, що за середнього щомісячного використання електроенергії обсягом 170 кВт*год плата за світло зросте на 285 гривень.


Перерахунок пенсій


Пенсійний фонд України проведе плановий перерахунок пенсій деяким категоріям пенсіонерів.

Про це йдеться у відповідному календарі перерахунку пенсій. Зокрема, у червні 2024 року підвищені пенсії виплатять для пенсіонерів, які працюють.

Зауважимо, що перерахунок виплат стосувався тільки тих пенсіонерів, які мають понад 24 місяці стажу після попереднього перерахунку або досягнення права на отримання пенсії за віком. Розмір збільшення пенсії визначався для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від тривалості страхового стажу і заробітної плати, з якої обчислюється пенсія.

Виплата підвищених пенсій відбудеться у червні 2024 року (з урахуванням підвищення за квітень та травень). Адже перерахунок провели після того, як до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування надійшли відомості про сплату ЄСВ за I квартал. Такі звіти подавали по травень.

Крім того, у червні 2024 року виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 та 80 років. Умова — наявна пенсія не має бути вищою за 10 340,35 гривні.

Нагадаємо, вікову надбавку виплачують у наступних розмірах:

  • тим, кому виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 гривень;
  • тим, кому виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — до 456 гривень;
  • тим, кому виповнилося 80 років та більше, — до 570 гривень.

Органи Пенсійного фонду здійснюють такий перерахунок автоматично, без звернення пенсіонерів. 


Мобілізаційні зміни


У червні має з’явитися повноцінна версія електронного військово-облікового документа, фактично, електронного військового квитка, який матиме ту ж саму юридичну силу, що і звичайний паперовий документ. Цей документ відображатиметься у застосунках «Резерв+» та «Дія».

Його можна буде пред’являти представникам ТЦК, поліції та прикордонної служби, втім він буде дійсний лише за наявності QR-коду для швидкої перевірки даних.

У червні планують запровадити онлайн-рекрутинг у застосунку «Резерв+». Українці зможуть переглядати там актуальні вакансії в Збройних силах України й подавати заявку на спеціальність, яка зацікавила.


НМТ для випускників


У червні випускники шкіл складатимуть Національний мультипредметний тест для вступу до закладів вищої освіти.

Основна сесія триває з 14 травня до 24 червня. Обов'язковими предметами на НМТ будуть українська мова (без літератури), історія України та математика. Четвертий предмет обирає сам випускник.

Додаткова сесія триватиме з 11 по 19 червня. На неї можуть зареєструватися ті, хто пропустив основну з поважної причини.


Уряд дозволив робити щеплення в приміщенні аптек


З початку червня аптеки, які мають ліцензію не лише на продаж лікарських засобів, але й на ведення медичної практики, зможуть проводити профілактичні щеплення безпосередньо в приміщенні аптек.

Для цього вони мають відкрити там спеціально обладнані кабінети.

Вакцинувати матимуть право фармацевти, які пройшли спеціалізовані курси з вакцинації, а також з надання першої невідкладної допомоги.


Допомога переселенцям в червні


У червні продовжать виплачувати допомогу переселенцям із вразливих категорій — людям з інвалідністю, сім'ям із дітьми, малозабезпеченим, непрацездатним тощо.

Є також нововведення — з червня розпочнуть виплачувати допомогу людям, які евакуюються із Сумської та Харківської областей.

Також у червні вводять нову допомогу переселенцям - субсидія на оренду житла. З її прийняттям сім'ї переселенців платитимуть близько 20-30% від суми орендної плати, а решту компенсує держава.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.06.2024 2167
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2096
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19021
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1696
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1180
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2234
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3809

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1939

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

654

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1275

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1432
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

344
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

858
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24366
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

588
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

588
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

725
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1616
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7990
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

393
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

746
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2010 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

711