Щоб поповнити частини, які зараз виконують бойові завдання на передовій, працівники ТЦК та СП вимушені виходити на вулиці та здійснювати заходи оповіщення своїми силами.
Про це в інтерв'ю «Західному кур’єру» розповів заступник начальника Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки, начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи Роман Боднар, пише Фіртка.
«Головний наратив тих, хто шукає уникнення призову, що працівники ТЦК — ухилянти. Цивільні нам в обличчя кричать, мовляв, чому самі не йдете на війну?
І це при тому, що зараз 70% військовослужбовців нашого територіального центру, а якщо говорити про роту охорони, то і всі 90%, це військові, повернені з бойових частин.
Вони проходили військову службу і є непридатними або внаслідок набутих там захворювань, або через поранення.
Крайній випадок подібних «розбірок» ми бачили на франківському вокзалі. Було відео, у конфлікті брав участь наш працівник, людина після поранення. По мережі гуляє лише фрагмент запису, вирваний з контексту.
Насправді військовослужбовця спровокувала цивільна особа. У бійця очевидна травма, він опирався на милицю. Але люди довкола не зробили на це жодної поблажки.
В обличчя йому летіли стандартні наративи: що ти тут робиш, іди воюй і так далі», — розповідає Боднар.
Військовий каже, до заходів оповіщення також залучали жінок. Втім, з його слів, знову ж таки від суспільства отримують, або ігнорування, або провокативні дії.
«Зараз ми змушені 70-80% нашого особового складу залучати до мобілізаційних заходів. Це крайня міра, яка нам не приносить жодної радості чи матеріальної вигоди. Це зайва робота, яку б не мав робити ТЦК. Ще рік тому цієї задачі в нашому положенні не було.
Повторюся, цим мали б займатися органи місцевого самоврядування та керівники підприємств, установ, організацій. Але і влада на місцях, і начальники в спілці з підлеглими, шукають шляхи ухилення від призову. І зараз це їм вдається через неповну відповідність законодавства.
Це реалії сьогодення, які, маю надію, зміняються після прийняття закону про мобілізацію», — додає Роман Боднар.
Начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи продовжує, від нового закону про мобілізацію очікують врегулювання питання прибуття громадян до центрів комплектування для уточнення даних після оголошення мобілізації.
«Зараз у законі прописано, що цей процес відбувається тільки за викликом ТЦК. Це і провокує «біганину», конфлікти та всі інші непорозуміння. Через брак інформації виникають казуси з призовом обмежено мобільних громадян, померлих й так далі.
Так само відбувається і з громадянами, які у мирний час виїжджали за кордон на термін більше трьох місяців. Вони теж мали б прибути в ТЦК, написати відповідну заяву та бути тимчасово знятими з військового обліку.
Люди роками цього не робили. Тепер виходить, що ми працюємо впусту, оповіщаємо громадян, які вже давно фактично в Україні не проживають.
Але юридично ці люди в нас на балансі, тому ми змушені через поліцію оголошувати їх у розшук. Відтак ще одне велике очікування від закону про мобілізацію — розширення автоматизації процесу призову шляхом залучення цифрових даних про військовозобов’язаних з різних реєстрів.
У нас вже працює система «Оберіг», де занесено дані приблизно 90% військовозобов’язаних. Туди надходять дані з різних реєстрів, але поки не всіх».
Роман Боднар уточнює: осіб, які перебувають у розшуку за неявку у ТЦК, станом на грудень 2023 року в області налічували 36 тисяч. За поточний рік в цю базу внесли ще три тисячі громадян.
«Всі ці люди офіційно знаходяться у розшуку. Тому не треба дивуватися, коли когось з військовозобов’язаних зупинили на вулиці, перевірили по базі «Оберіг» і відразу примусово доставили до ТЦК.
Бо від початку війни тих, хто отримав повістку, не прибув до нас і думає, що його ніхто не буде шукати, дуже багато.
Наголошую, зараз у нас обов’язкова явка до ТЦК за викликом. Цей виклик може здійснюватися в будь-який спосіб. Якщо людина думає, що не буде підписувати повістку і таким чином ухилиться, це не так. Зараз у нас працює відео фіксація за допомогою бодікамер, відбувається складання протоколу про відмову від підписання і так далі.
Ми маємо право сповіщати людину будь-яким доступним шляхом будь-де: в громадських закладах, на вулиці, на підприємстві, в транспорті, за адресою проживання. Ці заходи проводять і проводитимуть», — наголошує начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Мобілізація триває, у людних місцях роздають повістки: що варто знати прикарпатцям
"Затримали" "примусово доставили" - нічого не муляє у цих словах?
Мобілізовано вже під сотню тис ще 40 тис треба з області? Чи як розуміти ці цифри?
За полонених, нещасні випадки саботаж треба що працівники тцк і хто придумав ловити силою людей відповідав би. А то на фронті мають віддуватись за їх "цифри". Одного здорового замотивувати незалякати - вартуватиме тисячу тих що в розшуку, і сотню тих що силою зловили.
Худоба брехлива припни своїх псів і дай людям добратися до роботів зранку. Після 8 починайте полювання, скотина. В кієві про буси тцк тільки з новин чули, мільйони ухилянтів не на обліку і ніхто їх не чіпає. А в івано-франківській бурятії гребуть всіх підряд на м'ясо і старих і слабих.
І ще 40 тис не вистачать якщо як так і далі буде. Москалі уже розробили і провели випробування навісного автоматичного обчислення вогню з мінометів - Барс, мише міілтарний. Враховується вітер, місцевість і траекторія польоту. Питання часу коли в серію піде. А в нас і далі людей ловлять як "основна зброя" проти москалів, котрих і на зараз лише 600 тис проти наших 800 тис. Зарано за розум братись? Ще потиснути ткашниками народ?