«Майже 40 тисяч осіб перебувають у розшуку за неявку до ТЦК»: як відбувається мобілізація на Івано-Франківщині

Щоб поповнити частини, які зараз виконують бойові завдання на передовій, працівники ТЦК та СП вимушені виходити на вулиці та здійснювати заходи оповіщення своїми силами.

Про це в інтерв'ю «Західному кур’єру» розповів заступник начальника Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування і соціальної підтримки, начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи Роман Боднар, пише Фіртка.

«Головний наратив тих, хто шукає уникнення призову, що працівники ТЦК — ухилянти. Цивільні нам в обличчя кричать, мовляв, чому самі не йдете на війну?

І це при тому, що зараз 70% військовослужбовців нашого територіального центру, а якщо говорити про роту охорони, то і всі 90%, це військові, повернені з бойових частин.

Вони проходили військову службу і є непридатними або внаслідок набутих там захворювань, або через поранення.

Крайній випадок подібних «розбірок» ми бачили на франківському вокзалі. Було відео, у конфлікті брав участь наш працівник, людина після поранення. По мережі гуляє лише фрагмент запису, вирваний з контексту.

Насправді військовослужбовця спровокувала цивільна особа. У бійця очевидна травма, він опирався на милицю. Але люди довкола не зробили на це жодної поблажки.

В обличчя йому летіли стандартні наративи: що ти тут робиш, іди воюй і так далі», — розповідає Боднар.

Військовий каже, до заходів оповіщення також залучали жінок. Втім, з його слів, знову ж таки від суспільства отримують, або ігнорування, або провокативні дії.

«Зараз ми змушені 70-80% нашого особового складу залучати до мобілізаційних заходів. Це крайня міра, яка нам не приносить жодної радості чи матеріальної вигоди. Це зайва робота, яку б не мав робити ТЦК. Ще рік тому цієї задачі в нашому положенні не було.

Повторюся, цим мали б займатися органи місцевого самоврядування та керівники підприємств, установ, організацій. Але і влада на місцях, і начальники в спілці з підлеглими, шукають шляхи ухилення від призову. І зараз це їм вдається через неповну відповідність законодавства.

Це реалії сьогодення, які, маю надію, зміняються після прийняття закону про мобілізацію», — додає Роман Боднар.

Начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи продовжує, від нового закону про мобілізацію очікують врегулювання питання прибуття громадян до центрів комплектування для уточнення даних після оголошення мобілізації.

«Зараз у законі прописано, що цей процес відбувається тільки за викликом ТЦК. Це і провокує «біганину», конфлікти та всі інші непорозуміння. Через брак інформації виникають казуси з призовом обмежено мобільних громадян, померлих й так далі.

Так само відбувається і з громадянами, які у мирний час виїжджали за кордон на термін більше трьох місяців. Вони теж мали б прибути в ТЦК, написати відповідну заяву та бути тимчасово знятими з військового обліку.

Люди роками цього не робили. Тепер виходить, що ми працюємо впусту, оповіщаємо громадян, які вже давно фактично в Україні не проживають.

Але юридично ці люди в нас на балансі, тому ми змушені через поліцію оголошувати їх у розшук. Відтак ще одне велике очікування від закону про мобілізацію — розширення автоматизації процесу призову шляхом залучення цифрових даних про військовозобов’язаних з різних реєстрів.

У нас вже працює система «Оберіг», де занесено дані приблизно 90% військовозобов’язаних. Туди надходять дані з різних реєстрів, але поки не всіх».

Роман Боднар уточнює: осіб, які перебувають у розшуку за неявку у ТЦК, станом на грудень 2023 року в області налічували 36 тисяч. За поточний рік в цю базу внесли ще три тисячі громадян.

«Всі ці люди офіційно знаходяться у розшуку. Тому не треба дивуватися, коли когось з військовозобов’язаних зупинили на вулиці, перевірили по базі «Оберіг» і відразу примусово доставили до ТЦК.

Бо від початку війни тих, хто отримав повістку, не прибув до нас  і думає, що його ніхто не буде шукати, дуже багато.

Наголошую, зараз у нас обов’язкова явка до ТЦК за викликом. Цей виклик може здійснюватися в будь-який спосіб. Якщо людина думає, що не буде підписувати повістку і таким чином ухилиться, це не так. Зараз у нас працює відео фіксація за допомогою бодікамер, відбувається складання протоколу про відмову від підписання і так далі.

Ми маємо право сповіщати людину будь-яким доступним шляхом будь-де: в громадських закладах, на вулиці, на підприємстві, в транспорті, за адресою проживання. Ці заходи проводять і проводитимуть», — наголошує начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Самі йдіть на фронт": історія бійця Мирослава Перепічки з Івано-Франківська, який служить в ТЦК

Мобілізація триває, у людних місцях роздають повістки: що варто знати прикарпатцям

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


25.03.2024 Тетяна Дармограй 11077 3
Коментарі (3)

Хіхоньки 2024.03.25, 17:56

"Затримали" "примусово доставили" - нічого не муляє у цих словах?

Мобілізовано вже під сотню тис ще 40 тис треба з області? Чи як розуміти ці цифри?

За полонених, нещасні випадки саботаж треба що працівники тцк і хто придумав ловити силою людей відповідав би. А то на фронті мають віддуватись за їх "цифри". Одного здорового замотивувати незалякати - вартуватиме тисячу тих що в розшуку, і сотню тих що силою зловили.

Тцк гестапо 2024.03.25, 23:47

Худоба брехлива припни своїх псів і дай людям добратися до роботів зранку. Після 8 починайте полювання, скотина. В кієві про буси тцк тільки з новин чули, мільйони ухилянтів не на обліку і ніхто їх не чіпає. А в івано-франківській бурятії гребуть всіх підряд на м'ясо і старих і слабих. 

Цифра 2024.03.26, 17:36

І ще 40 тис не вистачать якщо як так і далі буде. Москалі уже розробили і провели випробування навісного автоматичного обчислення вогню з мінометів - Барс, мише міілтарний. Враховується вітер, місцевість і траекторія польоту. Питання часу коли в серію піде. А в нас і далі людей ловлять як "основна зброя" проти москалів, котрих і на зараз лише 600 тис проти наших 800 тис. Зарано за розум братись? Ще потиснути ткашниками народ?

28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

541
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

909
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

3667 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2910
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

7071 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

3461

І це ж нас жахають Хеловіном ті самі люди, які водять Маланку і Вертепи, заводячи чорта до церкви на Різдво, скачуть через багаття і запускають віночки в ніч на Івана Купала, святять яйця і ковбасу на Пасху і яблука на Спаса?

441

«Співвідношення людського знання і незнання в різні епохи залишається тим самим, змінюються лише сфери знання і незнання…»

314

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

672

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1437
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

251
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17294
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

910
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

8041 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

525
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

927
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2301
28.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27639 1
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

410
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

442
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

762
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

713