Зміна парадигм-2. До міфологічної і біблійної природи* зміни парадигм

 

«Над мірю життя й числа гуляє Час,

з початку й до кінця, свідомо втілений в речах, і свідок цьому – моє Я»

Е.Вітер

 

      Продовжуючи почату тему  «Зміни парадигм» і, залишивши ненадовго сферу економічної діяльності людини, поглянемо на тло, або природу з якої людство вийшло і черпає ресурси, і яка перелилась з формотворчої дії (міфи про Гею-землю, яка породжує сама з себе), в природу сотворіння об’єкту/суб’єкту (і людина сама з себе)  біблійної епохи, вислідом якої є наша цивілізація.

     Тут я буду широко цитувати «Великий код: Біблія і література» Нортропа Фрайна**. Оскільки все написане ним важливе, а його розвідки настільки фундаментальні стосовно Біблії в площині літератури, що вони потребують моєї тільки мінімальної участі, як укладача його думок у теорію «Зміни парадигм» стосовно часу. Отже…

     «У міфології існує ідея колообігу, а саме циклічності пір року і пов’язаного з ними тваринного і рослинного життя. Цикл, яким заправляє «мати-земля», natura naturans, є, за Платоном, циклом різниць: життя, що народжується, завжди відрізняється від того життя, яке його породило. Звідси – наполягання на віднові й затирання минулого. Врешті, коли саме суспільство ускладнюється, його міфологія переключається (зміна парадигм, Е.В.) на ідею natura naturata, ідею природи, що сприймається структурно чи системно, а символіка циклічного руху посувається на небо. Так стається тому, що небо втілює майже той самий цикл: годі не бачити… що сонце сходить і заходить…Такий цикл натякає швидше на якусь доцільність і мудрість, ніж незбагненну силу, і мірою того , як таке розуміння бере гору в міфології, найвищого бога щораз частіше уявляють небесним отцем. Він – отець.., який скоріше сотворює світ, аніж дає життя, народжуючи.

     У кожнім разі, Гесіод запровадив концепцію матері-землі як значно старішу для грецької міфології, ніж Зевса, як отця небесного, пізнього узурпатора і третього з роду небесних богів, наступника Кроноса (бога часу) і Урану (божество що уособлює небо, яке породила сама земля). В часи стоїків небесний отець вседержитель переважив рожаницю – матір-землю». Отже, якщо Зевс сотворює /творить світ і може інтерпретуватись у сучасному світі, як поступ, розвиток чогось від простого до складнішого, то Гея виступає як троїста богиня: народження, смерті (приймає в себе) і відродження(збереження того що розвивається) в часі; або ж раю, землі і пекла – у просторі. Цивілізація, заснована Зевсом, з часом ускладнюється і в сучасному економічному вимірі з етапу Т-Г-Т (товар-гроші-товар) перейшла до Г-Т-Г-Г*-Г**-, де матеріальна сторона справи (Гея) з її часово-просторовими вимірами витіснилась абстрактно-ідеальною владною формою поживи Зевса.

     «У згаданому переході від natura naturans(природа) до natura naturata (ідея природи) вгадується дивна подібність до якісного переходу в критичному процесі, який ми простежили: від співучасті у рухові оповіді, що розгортається в  часі, до дослідження структури, що розгортається перед нами у просторі. Коли «зморозити»  міф, то отримаємо один метафоричний комплекс; коли ж «заморозити» цілу міфологію, отримаємо космологію. Так «заморожене» язичництво видається наснаженим видінням колового повторення. Природа сама по собі не пропонує якогось початку чи кінця, оскільки ми сприймаємо її в ментальних категоріях часу і простору, а початки й кінці часу і простору, насправді непомислені… Разом з тим ми помічаємо у природі повторюваний взір і можемо поширити його на видива колосальних циклів  (день-ніч, зима-літо). Усесвіт міг розпочатися від великого вибух мільярди років тому, але питання, що було перед цим зависає у повітрі.

      Натомість біблійний міф робить наголос на абсолютний початок і кінець часу та простору. Створення світу було абсолютним початком, а питати Бога, що він робив перед сотворенням, якось не личить – принаймні Августин покликається на когось (без сумніву на самого себе), хто у відповідь на таке каже, що в цей час Бог готував пекло для тих, хто ставитиме такі запитання… Найближче підійти до відповіді вдасться, визнавши, що ми сприймаємо час у такий спосіб, у який годі уявити собі його початок; час не є остаточною дійсністю, це ясно виписано у Біблії, і саме це спонукає її постулювати (згадаймо як Айнштайн постулював швидкість світла, щоб вивести свою теорію відносності, Е.В.) абсолютний початок. Подібно до цього, Старий Заповіт передрікає кінець – кінець не зовсім часу, радше історії, як ми її знаємо, - «день Ягве» («Господній день» у Біблії), який мислиться як день руїни і спустошення для язичників і невірних ізраїльтян… У Новому Заповіті цей день проступає виразніше, як час, котрий має межу».

     Така концепція двох рівнів: рівня часу і простору, а також рівня «вічності» понад ними, набирає у Новому Заповіті значення «воскресіння» як вертикального переходу зі світу смерті у світ життя. Тому воскресіння – це не відновлення, не відродження, не оживлення чи оновлення (функція міфічної Геї), адже всі ці слова передбачають новий часовий цикл і при остаточному розгляді виявляються протилежними воскресінню». Отже і тут прослідковується паралель  щодо переходу від міфологічного до біблійного трактування природи-простору до природи-часу, яка наштовхує на наступний якісний крок, зміну уявлень про час. Адже у своїх експериментах/творчості над природою/простором людина досягла видимих меж можливого, знехтувавши законами (чи є вони?) часу.

     «Царство Боже – світ ідеальний, метафорично тотожний з «духовним» Едемським садом… Мрія про нього наснажена двома головними джерелами. Перше – це, так би мовити, горішнє джерело природного циклу: царина молодості й весни, бадьорості та життєвої сили. Друге джерело – це творча, або ж продуктивна людська  діяльність, велика частина якої марнується чи навмисне спотворюється: люди воюють, годують паразитарні класи… Істинна праця, яка випливає з людської потреби мати їжу й притулок, змагає до того, щоб перетворити природу (перша природа «П», Е.В.) на світ людської подоби  (друга природа «П*»), значення і призначення. Тваринний світ перетворюється на пастирське середовище отар і стад; рослинний світ -  на зорані поля, виноградники, сади… Щобільше світ праці  виражає порівну і потреби і бажання…

     Із перетворенням природи в олюднений пастирсько-орно-цивілізованний (потреби) світ пов’язано чимало надуживань, марнотратства і бездумного нищення (бажання). Можливо, наші релігійні традиції заохочують нас вважати природу безмежним полем отримання прибутків. І до цього заохочує наростаюче відчуття відчуженості від природи, що супроводжує розвиток сучасної науки. Від Коперніка й надалі все більше скидається на те, що людина має лише випадковий стосунок як до світу зір.., так і до еволюції в часі, де людина пізня і небажана гілка. Оскільки сам обсяг наукового часу і простору разюче розрісся, традиційний погляд на сотворення почав виглядати параноїдально – як компенсаторна безпідставна манія людини, буцімто все було створено для неї.

     Істинний світ перебуває поза часом, але збагнути його можемо тільки в процесі, який протікає у часі. Як каже Еліот, «тільки часом долається час».

     Переосмислені міфи про мати-землю концептуально знаходять себе в книзі  Джеймса Лавлока, члена Британського королівського наукового товариства, «Гея – новий погляд на життя на Землі», про що я напишу іншим разом.

 

---------------------------

     *Природа – початкове значення грецького слова physis; первинна сила зросту, джерело енергії;

     **Герман Нортроп Фрай (1912-1991) – канадський мислитель, освітянин, знавець і теоретик літератури, історик ідей, соціальний критик, пастор, професор коледжу Вікторія університету Торонто.


07.07.2013 Еріка Вітер 1544 1
24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

278
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

931
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2316
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

846
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

1060
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

2066

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

814

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1349 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1587

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1711
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

233
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

441
07.09.2022

Від жовтня в Україні знизяться ціни на гречку. Наразі аграрії вже зібрали 20 тисяч тонн гречаної крупи.

757
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

473
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

416
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

622
02.09.2022

Кожного дня у соціальних мережах отець Іван Гнатюк проводить молитву онлайн, відповідає на запитання, дає поради.

1138
26.09.2022

Це вже другий фільм режисера та кінокомпанії. Якщо першим фільмом в українському прокаті була новорічна кінокомедія «Все буде Ок!», то «Патерн» знятий в жанрі конспірологічного трилера.  

100
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

209
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

351
12.09.2022

Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

748
07.09.2022

Співрозмовники приділили увагу безпековим гарантіям та обговорили участь Великої Британії у відбудові України.

690